Vakar po 8-erių metų kovos su savininkais nugriautas apleistas statinys Vytauto g. 43 a.

Vakar po aštuonerių metų kovos su savininkais pagaliau nugriautas vienas miesto šašas – apleistas statinys – Vytauto gatvėje. Deja, tokių dėmių mieste ir visame rajone yra dar ne viena, ir ne dvi dešimtys.

Prieš 9-erius metus žuvo šventojiškis

Apleisti statiniai – ne tik vizualinė tarša aplinkai, bet kelia pavojų aplinkiniams. Tik laimės dalykas, kad Kretinga neprisimena jokios nelaimės, bet pajūrio gyventojai mena prieš 9-erius metus Šventojoje įvykusį nelaimingą atsitikimą.

Tąkart apleistame ūkio pastate žuvo 49-erių metų Šventosios verslininkas Vytautas Grišinas. Ant jo krentant betono plokštėms šis dar spėjo išstumti savo aštuoniolimetį sūnų. Sūnus liko gyvas, o tėvas žuvo vietoje.

Klaipėdoje – nužudytas benamis

Kretingos rajono policijos komisamaras Arūnas Pužauskas “Švyturiui” sakė neprisimenąs nė vieno atvejo apie sužalotą žmogaus sveikatą ar net žūtį apleistame statinyje Kretingoje ar rajone, bet paminėjo vieną įvykį uostamiestyje.

“Tokiuose statiniuose mėgsta įsikurti benamiai. Jie ištraukia radiatorius, vamzdžius, taip pažeisdami sttainmio konstrukciją ir bet kurią akirmiką gali įvykti nelaimė. Ir visi turbūt pamename, kai prieš kelerius metus apleistame statinyje Klaipėdoje buvo nužudytas benamis”, – kalbėjo A. Pužauskas.

Pirmieji problemą nustato seniūnai

“Kiekvieno rajono kampelio vienas savivaldybės specialistas neapžiūrės”, – sako Statybos skyriaus vyriausioji specialistė Janina Gedvilienė. Todėl kasmet iki rugpjūčio 1 d. seniūnai pateikia savivaldybei apleistų statinių sąrašą.

Gavusi sąrašus Savivaldybė pradeda jų savininkams siųsti raginimus sutvarkyti savo turtą. Jeigu šeimininkai nereaguoja, tuomet jiems pradedamas taikyti maksimalus – 3 procentų – nekilnojamojo turto (NT) mokesčio tarifas.

Kadangi visos procedūros užtrunka, nuo seniūnų pateikto sąrašo gavimo praeina bent keturi mėnesiai. Paprastai rajono taryba sprendimą dėl NT mokesčio pakėlimo priima lapkritį.

Daugiausiai “vaiduoklių” – Kretingoje ir Darbėnų seniūnijoje

Pernai lapkričio mėnesio rajono tarybos posėdyje maksimalus NT mokesčio tarifas pritaikytas 34 – iems subjektams.

Šiame sąraše 16 apleistų statinių yra registruotų Kretingos mieste, po 4 – Salantuose ir Laukžemėje, po porą “vaiduoklių” turi Kartena ir Kluonaliai, po vieną – Rūdaičiai, Kūlupėnai, Tuzai, Darbėnai, Įpiltis ir Vaineikiai.

Daugiau nei pusė apleistų statinių priklauso privatiems asmenims, bet tarp savininkų yra ir 12 įmonių: UAB “Palangos Agila”, UAB ”Imtekso komercija“, UAB „CTrent“, UAB „NordCros,  UAB „Stakreta“, UAB „Debreceno NT“, UAB “Kauno keliai”, UAB “BSP Retail Properties I”, UAB “Grūstė”, UAB “Raguvilė“, Kretingos vartotojų kooperatyvas ir Visuomeninė organizacija “Vilnoja”.

“Savininkai bando apleistus statinius parduoti, todėl jų šeimininkai nuolat keičiasi. Pavyzdžiui, Salantų M. Valančiaus g. 2 esančio statinio savininkai per mano darbo laiką keitėsi net 4 kartus, tai yra, per 10 metų”, – sakė J. Gedvilienė.

 4,076 peržiūrų (-a)

80% LikesVS
20% Dislikes