Kiek mūsų rajonui kainavo pandemija?

Dėl netikėtos koronaviruso pandemijos Savivaldybė patyrė daugiau nei 200 tūkst. eurų papildomų išlaidų ir į biudžetą nesurinko daugiau nei pusę milijono eurų. Asociatyvi nuotr.
Mus užklupusi pandemija turi savo kainą, skaičiuojamą ne tik susirgimais ar žmonių mirtimis, bet ir pinigine išraiška. Kretingos rajono savivaldybės administracija teigia, kad nuo kovo vidurio iki rugsėjo pabaigos kovai su COVID-19 išleista virš 224 tūkst. eurų, o Savivaldybės biudžetas negavo planuotų 815 tūkst. eurų. Vis dėlto esą negalima šių sumų sudėti aritmetiškai ir kalbėti apie milijoną.
Pinigų reikėjo viskam
Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas Gvidas Jonauskas pasakojo, kad kovai su pandemija buvo leidžiamos savivaldybės direktoriaus rezervo lėšos. Iki rugsėjo pabaigos išleista 224 tūkst. eurų.
Didžiausia išlaidų dalis skirta kompensuoti nenumatytoms išlaidoms rajono sveikatos priežiūros įstaigoms – virš 105 tūkst. eurų. Įvairioms apsaugos priemonėms įsigyti jau išleista 51,8 tūkst. eurų, dar viena didelių išlaidų eilutė – ligoninei nupirktas plaučių dirbtinės ventiliacijos aparatas už 34 tūkst. eurų.
Kaip teigė G. Jonauskas, rugsėjo pabaigoje pasirodė Vyriausybės nutarimas dėl lėšų skyrimo anksčiau išlaidų patyrusioms savivaldybėms, tad Kretingos rajonui numatyta kompensuoti tą pačią 34 tūkst. eurų sumą – už nupirktą medicininę įrangą.
Savo kainą turėjo pastatų pritaikymas žmonių saviizoliacijos reikalavimams – 12,18 tūkst. Eur, karantine buvusių žmonių apgyvendinimas – 4,6 tūkst. eurų, žmonių transportavimas atlikti koronaviruso testus – 4,9 tūkst. eurų.
Balandžio pabaigoje koronaviruso židiniu tapusios Kartenos slaugos ligoninės veiklos užtikrinimui buvo išleista virš 10 tūkst. eurų: maitinimui – 9,1 tūkst., miestelio viešųjų erdvių dezinfekcijai – virš 2,2 tūkst. eurų. Dar papildomų lėšų prireikė gydytojų ir slaugytojų darbui apmokėti, medikų apsaugos priemonėms įsigyti.
Nukentėjo Savivaldybės biudžetas
Pandemija ir karantino įvedimas turėjo įtakos ir Savivaldybės biudžetui. Kaip teigė G. Jonauskas, pernai per 8 mėnesius į biudžetą buvo rinkta 12 mln. 901,3 tūkst. eurų, šiemet per tą patį laikotarpį – 12 mln. 715,8 tūkst. eurų arba 195,5 tūkst. eurų mažiau.
Šių metų 8 mėnesių biudžeto surinkimo planas įvykdytas 94 proc., Savivaldybė nesurinko planuotų 815,2 tūkst. eurų.
Ekonomikos ir biudžeto skyriaus vedėjas neprognozavo, kokios finansinės pasekmės galėtų būti iki metų pabaigos. Jis pastebėjo, kad padėtį ir prognozes sunkina nuolat didėjantis COVID-19 susirgimų skaičius šalyje, o kaip artimiausiais mėnesiais bus Kretingos mieste ir rajone – niekas nežino.
Sulaukė ir grasinimų
Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė pasakojo, kad kovo vidury, pandemijai ėmus plisti ir įvedus griežtą karantiną, visi aplinkui pirmą kartą susidūrė su neeiline ekstremalia situacija.
„Pamenu, kaip pirmosiomis dienomis ir savaitėmis mes tiesiog žmogiškai viso to bijojome. Bijojome ir skubėjome veikti, daryti sprendimus. Kai sužinojome apie Kartenos slaugos ligoninę, dirbome be pertraukos pamainomis, reikėjo neatidėliotinai spręsti slaugomų ligonių, gydytojų, jų šeimų, jų vaikų apsaugos klausimus“, – prisiminė direktorė.
Kai viename Kretingos daugiabutyje buvo nustatytas COVID-19 susirgimo atvejis, Savivaldybė sulaukė netgi to namo gyventojų grasinimų.
„Kalbant apie mūsų netikėtai patirtas išlaidas, reikia neužmiršti, kad Kretingos savivaldybei Vyriausybė kompensuoja 99 tūkst. eurų. Kompensuota ir už mūsų pirktą plaučių dirbtinio ventiliavimo aparatą“, – pastebėjo J. Girdvainė.
Kiek dar kainos papildomai?
Direktorės svarstymu, pandemija niekur greitai nedings, todėl kyla klausimų, kiek tai dar papildomai kainuos ir kaip elgtis toliau.
„Artėja Seimo rinkimai. Kkaip juos organizuoti, kad balsavimo procesas būtų kuo saugesnis visiems? Tuoj pat – Mokytojų diena, o kaip ją paminėti, kad visi liktume sveiki? Artėja ir Savivaldos diena – tradicinė šventė, kurios metu visos savivaldybės plačiau atsiveria gyventojams. Kokia ji bus šiemet, kai saugumo sumetimais dalis darbuotojų dirba nuotoliniu būdu, o ir žmonėms patariama kuo mažiau lankytis susibūrimo vietose? – klausimus vieną po kito vardijo J. Girdvainė.
Pašnekovės pastebėjimu, visi šie dalykai turi savo kainą: „Vienais atvejais tai galima išmatuoti, išreikšti pinigine išraiška, kitais atvejais – tai žmonių sveikatos ir gyvybių kaina. Visų tikslas – išmokti saugiai gyventi pandemijos sąlygomis“.
Nors sudėjus papildomas išlaidas ir nesurinktas planuotas lėšas susidaro didesnė nei milijono suma, kategoriškai tvirtinti, kad pandemija Kretingai atsiėjo visą milijoną, nebūtų tikslu. Mat dėl koronaviruso Kretingos rajono savivaldybė, kaip ir kitos, sulaukė ne vienos finansinės injekcijos.
20,230 peržiūrų (-a)