Kaip žinoti, ar utėlių kiaušinėliai – glindos – gyvi? Kiek laiko reikia tęsti gydymą? Ar galima utėlėmis užsikrėsti nuo baldų? Į šiuos ir kitus tėveliams dažniausiai kylančius klausimus atsako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.

Kaip užsikrečiama galvinėmis utėlėmis? 

– Galvinės utėlės gali išplisti artimo kontakto (galva į galvą su užsikrėtusiu asmeniu) metu, pvz., draugiško apkabinimo ar žaidimų metu. Pagrindinis utėlių plitimo kelias – iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.

Pagrindinis utėlių plitimo kelias – iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.

Ar įmanoma galvinėmis utėlėmis užsikrėsti nuo naminių gyvūnų?

– Ne. Jos yra žmogaus parazitas ir maitinasi žmogaus krauju.

Nuo naminio gyvūnėlio užsikrėsti galvinėmis utėlėmis neįmanoma.

Kaip suprasti, kad tai –  galvinės utėlės?

– Apsikrėtimo galvinėmis utėlėmis pagrindinis požymis – glindos (utėlių kiaušinėliai) plaukuose. Jų gausa didesnė nei suaugusių utėlių, jos nėra aktyvios, sunkiai nuimamos nuo plauko. Dėl utėlių įkandimų atsiranda niežulys, todėl gali būti nusikasymų smilkinių, kaktos ir pakaušio srityje.
Utėlės maitinasi žmogaus krauju, gyvena ir dauginasi plaukuotoje galvos dalyje, kiaušinėlius deda dažniausiai smilkinio, pakaušio, kaktos plaukų srityje.

Dėl utėlių įkandimų atsiranda niežulys.

Ar tiesa, kad galvinės utėlės randamos tik neprižiūrėtuose, nešvariuose plaukuose?

– Galvines utėles susieti su nešvariais plaukais yra klaidinga. Jos nėra smulkmeniškos, gyvena taip pat ir švariuose plaukuose.

Galvinės utėlės gali apsigyventi ir išpuoselėtuose, prižiūrimuose plaukuose.

Ar galvinė utėlė platina ligas?

– Ne, nėra žinoma, kad galvos utėlės perduotų ligas. Tačiau dėl nuolatinio kasymosi gali vystytis odos uždegimas.

Dėl nuolatinio kasymosi gali vystytis odos uždegimas.  

Kaip ilgai utėlė gali išgyventi iškritusi iš plaukų, kitoje aplinkoje?

– Suaugusi galvinė utėlė, pašalinta iš žmogaus galvos plaukų, negali išgyventi ilgiau kaip 24 valandas.

Pašalinta iš žmogaus galvos plaukų, galvinė utėlė negali išgyventi ilgiau kaip 24 valandas.

Ar galima galvinėmis utėlėmis užsikrėsti nuo pagalvės ir baldų?

– Paprastai galvinė utėlė nepersikelia ant negyvų objektų, nes jos linkę pasilikti ten, kur yra patenkinami išgyvenimo poreikiai, šiuo atveju – šiluma, maistas. Jei utėlė buvo palikta ant pagalvės ar baldo, ji paprastai ropoja atgal į galvos plaukus, kur yra šilumos ir maisto.

Jei utėlė buvo palikta ant pagalvės ar baldo, ji paprastai ropoja atgal į galvos plaukus, kur yra šilumos ir maisto.

Ar galvinė utėlė šokinėja, skrenda, plaukia?

– Ne. Galvinės utėlės neturi stiprių užpakalinių kojų šokinėjimui. Jos taip pat neturi sparnų ir negali skristi.

Kaip atsikratyti galvinių utėlių?

– Jas galima iššukuoti tankiomis šukomis. Iššukuotas utėlės būtina sunaikinti, o šukas kruopščiai išplauti karštu vandeniu, išvalyti ir pusvalandžiui pamerkti į 4–5 proc. acto tirpalą.

Utėles galima iššukuoti tankiomis šukomis.

 

Šeimoje ir kolektyvuose taip pat svarbios higienos priemonės: reguliarus plaukų kirpimas, kasdieninis plaukų šukavimas, plaukų ir kūno prausimas specialiu ar losjono naudojimas, patalynės ir apatinio trikotažo keitimas, skalbimas, išorinių drabužių, lovų, aplinkos valymas, naudojami šampūnaiir kt. ir kolektyvuose taip pat svarbios higienos priemonės: reguliarus plaukų kirpimas, kasdieninis plaukų šukavimas, plaukų ir kūno prausimas specialiu šampūnu ar losjonu, patalynės ir apatinio trikotažo keitimas, skalbimas, išorinių drabužių, lovų, aplinkos valymas.

Utėlės turi būti naikinamos visų šeimos narių pastangomis. Visiems užsikrėtusiems asmenims šeimoje ar kolektyve turi būti taikomi tie patys utėles naikinantys medikamentai tuo pačiu metu.

Galvos apdangalai, lovos skalbiniai, pagalvės (jei skalbiamos) turi būti kruopščiai išplaunami karštesniame nei 60ºC vandenyje, šukos ir kiti plaukų priežiūros reikmenys plaunami arba mirkomi 4–5 proc. acto tirpale 30 min.

Kaip žinoti, ar glindos yra žuvusios ar gyvos?

– Glindos, esančios per 1 cm nuo galvos odos, yra šviežiai sudėtos ir gyvos. Glindos, kurios aptinkamos toliau nuo skalpo (pagal plauką) bus išperėtos arba žuvusios.

Ar atsikračius utėlių vėliau dar reikėtų tikrinti vaiko galvą?

– Kadangi glindos išsirita per 7 dienas, yra svarbu patikrinti vaiko plaukus bent kartą per 7 dienas po gydymo, siekiant užtikrinti ir įsitikinti, kad naujų galvos utėlių nėra. Jei naujų galvos utėlių randama, būtinas antras gydymas. Tikrindami plaukus kartą per savaitę galite utėlių aptikti anksti ir taip apriboti jų plitimą.

Tikrindami plaukus kartą per savaitę galite utėlių aptikti anksti ir taip apriboti jų plitimą.

Ar turėčiau kam nors pasakyti, kad mes turime galvinių utėlių šeimoje?

– Užsikrėtus galvinėmis utėlėmis nereikia slėpti to ar gėdytis. Galvinės utėlės yra labai paplitusios, todėl dauguma žmonių galvinėmis utėlėmis užsikrečia bent kartą per gyvenimą. Svarbu apie užkrėtimą informuoti mokyklos, vaikų centro ar darželio, kurį jūsų vaikas lanko, sveikatos priežiūros specialistus. Tai leis jiems patikrinti visus glaudžius vaiko kontaktus ir organizuoti gydymą, jei tai būtina. Taip pat  tai gali užkirsti kelią pakartotiniems užsikrėtimams ir sutaupyti laiko bei pastangų ateityje.

Svarbu apie užkrėtimą informuoti mokyklos, vaikų centro ar darželio, kurį jūsų vaikas lanko, sveikatos priežiūros specialistus.

Daugiau informacijos apie pedikuliozę rasite ČIA.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

 134,199 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes