Nuo pirmadienio saviizoliacijoje esantys rinkėjai, grįžę iš užsienio arba turėję sąlytį su sergančiais COVID-19 liga, išskyrus rinkėjus, kuriems diagnozuota COVID-19 liga, galės balsuoti iš anksto specialiai jiems skirtose išankstinio balsavimo vietose.

Praėjęs pirmasis Seimo rinkimų turas visoje Lietuvoje parodė, kad dėl pandemijos saviizoliacijoje buvę rinkėjai ne visada turėjo galimybę pasinaudoti balsavimo teise. Taip nutiko ir keliems karteniškiams.

„Švyturio“ žiniomis, keli Kartenos gyventojai, privalėję saviizoliuotis, nepasinaudojo balsavimo teise, nes… pražiopsojo išankstiniam balsavimui skirtą laiką. „Švyturio“ žiniomis, karteniškių saviizoliacija prasidėjo penktadienį, spalio 9 dieną, bet apygardos rinkimų komisija apie juos neturėjo jokios informacijos.

Tačiau laikraščio kalbinti Kuršo ir Mėguvos apygardų primininkai jokios problemos tame neįžvelgė. Kuršo rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Mindaugas Mickus „Švyturiui“ teigė, kad jo žiniomis, apie 10 apygardos rinkėjų buvo saviizoliacijoje ir visi jie balsavimo teise pasinaudojo.

Skundų dėl neaplankytų, užmirštų saviizoliacijoje buvusių asmenų apygardos komisija nesulaukusi.

Mėguvos rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Virgilijus Beržanskas taip pat neigė esą buvo pažeistos saviizoliacijoje buvusių asmenų balsavimo teisės. Šioje apygardoje rinkimų dieną saviizoliacijoje buvo užregistruota kelios dešimtys rinkėjų. V. Beržanskio teiigmu, visi jie buvo aplankyti ir rinkimuose dalyvavo.

Saviizoliacija – sporto klube

Kalbėdama su straipsnio autoriumi Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė pripažino, kad visoje Lietuvoje Seimo rinkimų pirmojo turo metu nesusipratimų dėl saviizoliacijoje buvusių asmenų netrūko. Dalį skundų gavo VRK, apie pusantro šimto pateikė visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“. Komisijų nariai, lankę buvusius saviizoliacijoje, teigia, kad jų tiesiog nerado namuose ar nurodytais saviizoliacijos adresais.

Norėdami išvengti nepagrįstų priekaištų dėl nerastų saviizoliacijoje privalėjusių būti rinkėjų, rinkimų komisijų nariai netgi fotografuodavo duris ar namus, į kuriuos negalėjo patekti. Vėliau komisiją pasiekdavo netgi tokia informacija, kad namuose lankantis rinkimų komisijai izoliuotasis asmuo buvo… sporto klube (pirmininkė pasakojo apie atvejus visoje Lietuvoje).

„Artėjant antrajam rinkimų turui, ruošiami papildomi sprendimai dėl saviizoliacijoje esančių asmenų. Jeigu atėję rinkimų komisijų nariai jų nesuras namuose, jiems bus skambinama nurodytais kontaktiniais telefonais. Jeigu asmuo neatsilieps, bus pranešama policijai, kad asmuo nurodytoje saviizoliacijos vietoje nerastas. Tikimės, kad tokiu būdu išvengsime nepagrįstų priekaištų komisijų nariams bei visokių interpretacijų“, – sakė L. Matjošaitytė.

Prašymus būtina pateikti laiku

VRK pirmininkė priminė, jeigu asmuo yra savizoliacijoje ne savo rinkimų apygardoje, prašymą rinkimų komisijai jis privalo pateikti iki spalio 20 dienos, o liekantys savo rinkimų apygardoje – iki spalio 21 dienos. Jeigu panašaus pobūdžio prašymai bus pateikiami vėliau, VRK svarstys, ar juos įmanoma patenkinti.

„Rinkimų komisijos daro viską, kad visi rinkėjai būtų aplankyti, o terminai nustatomi todėl, kad prašymai būtų pateikiami laiku“, – pastebėjo VRK pirmininkė. Po nustatytų terminų sunkiausia patenkinti tų rinkėjų prašymus, kurie izoliuojasi ne savo rinkimų apygardoje.

Pasak rinkimų organizatorės, dieną prieš antrąjį rinkimų turą – šeštadienį – VRK pranešęs apie saviizoliaciją asmuo dar gali tikėtis, kad jam pavyks balsuoti, tačiau saviizoliaciją pradėjus rinkimų dieną tokios galimybės nebeturės.

L. Matjošaitytė nesutiko su korespondento pastebėjimu, kad prieš pirmąjį Seimo rinkimų turą VRK per mažai skelbė informacijos apie galimybę balsuoti izoliacijoje esantiems rinkėjams. Pasak pirmininkės, apie balsavimo tvarką plačiai informavo televizija, spauda, interneto naujienų portalai, kiekviena savivaldybė. Tačiau ši informacijos sklaida, netgi į mobiliuosius telefonus atsiųsti priminimai, nedaug padėjo saviizoliacijoje esančių rinkėjų registracijai.

Balsavimo tvarka izoliuotiems asmenims

VRK pirmininkė sakė, kad buvo prašoma ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), kad jis papildomai informuotų saviizoliacijoje esančius asmenis. Tačiau NVSC tai daryti neturi teisinių galimybių, nes galioja griežti asmens duomenų apsaugos reikalavimai. VRK taip pat neturi teisinės galimybės naudotis kontaktine informacija, saugoma NVSC. Rinkimų komisijos gali matyti ir savo informacijos sklaidai panaudoti tik izoliacijoje esančių asmenų elektroninio pašto adresus.

L. Matjošaitytė priminė pagrindines taisykles, kurių būtina laikytis saviizoliacijoje esantiems rinkėjams, norintiems dalyvauti Seimo rinkimų antrajame ture. Jei toks rinkėjas neturi galimybės naudotis internetu, jis gali pateikti prašymą balsuoti namuose trumpuoju numeriu 1855. Jo bus paprašyta nurodyti prašymo formai reikalingus asmens duomenis ir paprašyta patvirtinimo, kad jis sutinka, jog VRK ir NVSC tvarkytų rinkėjo asmens duomens rinkėjų sąrašų sudarymo tikslais.

Saviizoliacijoje esantys rinkėjai raginami nedelsti iki paskutinės dienos, užpildyti prašymo balsuoti namuose formą iki nustatyto termino. Jeigu norima balsuoti ne savo rinkimų apygardoje, tai būtina padaryti iki spalio 20 d. imtinai.

Norint balsuoti rinkimų apygardoje pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą – iki spalio 21 d. imtinai. Neinformavus VRK, Seimo rinkimų antrojo turo dieną rinkėjui leidžiama balsuoti tik savo rinkimų apygardoje.

 

 18,328 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes