Nuo praėjusio penktadienio Lietuvoje pradėjo veikti koronaviruso COVID-19 plitimui stabdyti skirta mobilioji programėlė KORONA STOP LT, fiksuojanti galimą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu, kontakto trukmę ir riziką ir taip įspėjanti jos naudotoją apie jam galintį kilti pavojų. Kaip vertinate tokią programėlę? Juk iš esmės ji – žmonių sekimo įrankis. Ar įmanoma išlaikyti balansą tarp siekio užkirsti kelią viruso plitimui ir asmens duomenų apsaugai? Ar pats įsidiegėte šią programėlę?

Advokatas Linas Kontrimas.

Atsako advokatas Linas Kontrimas:
– Susipažinus su programėlės „Korona Stop Lt“ veikimo principu bei programėlės naudojimo tikslais matyti dviejų žmogaus teisių apaugos principų konkurencija: žmogaus teisė į sveikatą ar net gyvybę bei teisė į asmens duomenų apsaugą. Kuri teisė turėtų būti ginama labiau, manau, abejonių nekyla. Asmens teisė į sveikatą ir gyvybę yra prigimtinė. Tačiau klausimas kyla, ar visos pasirinktos priemonės yra proporcingos ir, ar užtikrinant vienos srities žmogaus teises neproporcingai nebus paneigtos kitos asmens teisės?
Daugeliui, ketinantiems pradėti naudotis programėle, gali susidaryti įspūdis, jog asmuo bus sekamas, žinoma jo buvimo vieta, renkami duomenys apie jo kontaktus ir pan. Ir tai gali būti pagrindinė priežastis, atgrasanti naudotis programėle. Tačiau ar taip yra iš tikrųjų ir kokios grėsmės kyla (gali kilti) asmeniui naudojantis šia programėle?

Prieš pradėdamas naudoti programėlę vartotojas yra išsamiai supažindinamas su programėlės veikimo principu, su tvarkomais asmens duomenimis, asmens duomenų rinkimo teisiniu pagrindu, asmens duomenų tvarkymo laikotarpiu ir pan. Atkreiptinas dėmesys, jog pats programėlės veikimo principas nėra paremtas asmens buvimo vietos stebėjimu. Programėlė turi tik artumo fiksavimo funkciją, kuri skirta matuoti atstumą tarp išmaniųjų įrenginių. Tai reiškia, jog asmuo nėra sekamas. Tokio artumo fiksavimo tikslas – asmens savalaikis informavimas apie galimą kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu.
Informuotas asmuo, net ir neturėdamas ligos simptomų, kuriam laikui, manau, apribotų savo kontaktų skaičių, vien dėl tos priežasties, jog pašalintų grėsmę perduoti virusą kitiems asmenims. Tokiu būdu yra ribojamas ar iš dalies ribojamas viruso plitimas, tai yra, siekiama tikslų, tiesiogiai susijusių su visuomenės sveikata ir žmonių gyvybe.
Antra svarbi aplinkybė yra tai, kad programėlės naudojimas yra paremtas savanoriškumo pagrindu, tai yra, kiekvienas asmuo, susipažinęs su programėlės veikimo principu, tvarkomais asmens duomenimis bei asmens duomenų tvarkymo tikslais, gali priimti sprendimą, ar naudotis šia programėle ir kokia apimtimi (tai yra, ar įjungti telefone artumo fiksavimo funkciją, ar ne). Visa pirmiau nurodyta informacija programėlėje yra pateikiama aiškiai ir suprantamai. Tai yra, asmuo pats gali įvertinti, ar tas galimas asmens duomenų atskleidimas yra proporcinga priemonė gaunamai naudai – sužinojimui apie kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu tinkamu laiku ir tokiu būdu apsaugant savo artimuosius nuo grėsmės užkrėsti juos virusu.
Žinoma, visuomet galima įtarti, jog programėlė yra skirta kitiems tikslams, nei deklaruojama ar, kad pateikiama informacija gali būti neteisinga, ar asmens duomenys gali būti renkami ne tam tikslui, kuris nurodomas vartotojui. Paaiškėjus tokioms aplinkybėms tai reiktų vertinti, kaip Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimą ir tokiu atveju gali būti taikomos jame numatytos sankcijos pažeidėjams. Tai yra, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija gali skirti ir valstybinei institucijai baudą, kuri gali siekti ir iki 1 procento valdžios institucijos ar įstaigos einamųjų metų biudžeto ir kitų praėjusiais metais gautų bendrųjų metinių pajamų dydžio, bet ne didesnę negu 60 tūkst. eurų.
Pabaigai paminėtina, kad šiais išmaniųjų technologijų laikais mes naudojame daug įvairių programėlių, kurių veikimo principas yra laikinas arba nuolatinis judėjimo sekimas, asmens buvimo vietos fiksavimas ir mes pagal gaunamą naudą patys pasirenkame ar naudotis tokiomis programėlėmis ar ne. „Korona Stop“ programėlė nėra kažkuo išskirtinė, todėl jeigu visos programėlės naudojimo sąlygos ir asmens duomenų tvarkymo apimtis, tikslas bei pagrindas asmeniui yra aiškus ir suprantamas. Didelių grėsmių asmens duomenų apsaugos kontekste, manau, nekyla, nes kiekvieno valia yra pasirinkti naudotis šia programėle ir tokiu būdu galbūt apsaugoti savo artimuosius nuo grėsmės užsikrėsti virusu. Tačiau, jeigu asmuo mano ir yra įsitikinęs, jog programėlė yra skirta sekti jį, rinkti apie jį asmeninius duomenis, jis gali šia programėlė nesinaudoti ir tokiu būdu yra užtikrinama asmens teisė į jo duomenų apsaugą.

Turite daugiau klausimų advokatui ar kitam specialistui?
Siųskite savo klausimus redakcija@svyturiolaikrastis.lt
O gal esate tam tikros srities specialistas
(psichologas, gydytojas, teisininkas ar kt.)
ir norite bendradarbiauti su seniausiu Kretingos krašto laikraščiu?
Rašykite mums tuo pačiu adresu!
Aptarsime bendradarbiavimo galimybes.

Asmens duomenų apsauga – novusnexus.lt

 37,175 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes