Dėl privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo vagys nebesibaimina nė vaizdo kamerų parduotuvėse. Asociatyvi nuotr.

Kone 9 iš 10 prekybininkų susiduria su išorinėmis vagystėmis, o daugelį jų įvykdo parduotuvių pirkėjai. Nors dažniausiai ilgapirščių laimikiu tampa įvairios prekės, pavyzdžiui, alkoholis, kosmetika ar elektriniai įrankiai, Lietuvos, Latvijos ir Estijos mažmeninių prekybininkų patiriami nuostoliai vis tiek sudaro daugiau nei 100 mln. eurų per metus.

Prisidėjo ir pandemija 

Be to, pastebima, kad įtakos čia turi ir COVID-19 pandemijos padariniai – vagysčių skaičius dėl krizės iššauktų aplinkybių auga ir galimai dar augs ateityje. Vis dėlto, verslai pripažįsta, kad nuo nuostolių apsaugoti gali prekių apsaugos priemonių naudojimas.

Bendrovės „Neto Baltic“ trijose Baltijos šalyse atliko tyrimą, o respondentų atsakymai atspindi situaciją daugiau nei 1,8 tūkst. parduotuvių, kurių bendra apyvarta sudaro 6,6 mlrd. eurų per metus arba 33 proc. visos Baltijos šalių mažmeninės prekybos apyvartos.

Respondentų nuomone, pirkėjų vagysčių skaičius auga – tokius pastebėjimus išsakė net 7 iš 10 apklausos dalyvių. Labiausiai vagystės išauga didžiųjų švenčių metu (35 proc.) ir savaitgaliais (25 proc.).

Įdomu tai, kad dalis prekybininkų įžvelgia COVID-19 krizės įtaką augančiam vagysčių skaičiui. Trečdalis tyrimo dalyvių nurodė, kad pandemijos metu pirkėjai parduotuvėse vogė dažniau, tačiau pusė apklaustųjų tokių sąsajų neįvardijo.

 Vagys naudojasi apsauginėmis kaukėmis

Vis dėlto, net  65 proc. prekybininkų mano, kad užsitęsusi pandemija paskatins vagysčių augimą ateityje. Respondentai kaip galimas tokio teiginio priežastis nurodė veidus slepiančių apsauginių kaukių dėvėjimą, dėl kurių apsaugos kamerų filmavimas tampa beprasmis, be to, prisidėti gali ir augantis nedarbo lygis bei blogėjanti ekonominė situacija.

Pasak vadovo, nuostolių valdymui prekybininkai gali panaudoti ne tik pasiteisinusias elektronines prekių  apsaugos priemones, bet ir pažangesnes  technologijas, tokias kaip kompiuterinės regos technologija, veikianti dirbtinio intelekto principu.

Daugiausiai vagia alkoholį, pieną, elektrinius įrankius

Išanalizavus tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad nuostoliai, su kuriais dažniausiai susiduria prekybininkai – nurašytos ar pasibaigusio galiojimo, sugadintos prekės, administracinės apskaitos klaidos, tiekėjų ar vidinės darbuotojų vagystės. Visgi didžiausia dalis, net 88 proc. apklaustųjų dažniausiai susiduria su nuostoliu, sukeltu išorinių vagysčių.

„Atlikę tyrimą galėjome išskirti, kad vagystes parduotuvėse prekybininkai priskiria prie dažniausiai pasitaikančių išorinių vagysčių tipų. Daugiau nei pusė, prekybininkų išorines vagystes nurodo kaip reikšmingiausią nuostolių grupę – taip mano net 60 proc. verslų, o tai ženkliai skiriasi nuo kitų nuostolių grupių reikšmingumo. Dažniausiai iš prekybininkų vagiamos prekės yra alkoholis, kosmetika, pieno produktai, šokoladas, kava ir elektriniai įrankiai“, – tyrimo rezultatus apžvelgia „Neto Baltic“ vadovas Rokas Budvilaitis.

Paskaičiuota, kad vidutinis nuostolių lygis nuo apyvartos Baltijos mažmeninės prekybos įmonėse yra 1,54 proc., kas sudaro daugiau kaip 100 mln. eurų nuostolių per metus. Šis rodiklis nedaug skiriasi nuo Europos vidurkio – čia nuostolių lygis siekia 1,52 procento.

 29,199 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes