Daugeliui rajono kavinių metai bus nepelningi. Aisto Mendeikos nuotr.

Viešojo maitinimo įstaigoms, norinčioms veikti pandemijos sąlygomis, valdžia kelia daug saugaus aptarnavimo reikalavimų. Kavinės, barai stengėsi juos vykdyti, nes tik tai buvo jų veiklos sąlyga, bet kai kurie kavinių vadovai atvirai pasakojo, kad jiems teko susidurti ir su tų reikalavimų nenuoseklumu, ir su įvairių kontrolierių reikalavimų chaosu.

Užkliuvo ir reklama „Facebooke“, ir gėlės
„Higienistai, maisto ir veterinarijos tarnyba, policija, savivaldybės viešosios tvarkos kontrolieriai – kas tik nevaikščiojo pas mus! Atrodo, patys ne kvaili, tvarkomės, vykdome gautus valdžios nurodymus, kad tik visiems būtų saugiau, kad tik ko neapkrėstume, bet ar įmanoma sureaguoti į vos ne kasdien besikeičiančius valdžios reikalavimus? Vakar – vienaip, šiandien – jau kitaip. Toks įspūdis, kad pati Vilniaus valdžia nebežinojo, ko dar susigalvoti kavinėse“, – piktinosi Kretingoje veikiančios kavinės „Retro“ vadovė Asta Andrulienė.
Pasak jos, daugelį „užkniso“ visokių reikalavimų chaosas. Vasarą, kai kavinės darbas stabilizavosi, įvairios kontroliuojančios institucijos kavinę lankė kas kelias dienas.
„Apyvarta krito iki 70 procentų, ateinančių valgyti klientų labai nedaug, normalesnis darbas vyko gal tik tris mėnesius vasarą. Netikiu, kad iki Kalėdų atsidarysime, pajamų per buvusį pelningą kalėdinį laikotarpį bus nulis, niekam nereikės nei išsinuomoti salės pobūviams, nei mums aptarnauti didesnes grupes ar kolektyvus,“ – guodėsi A. Andrulienė, vadovaujanti 8 žmonių kolektyvui.
Kol kas nė vieno atleisti iš darbo neteko, tačiau garantijų dėl ateities nėra. Vyriausybė žada kompensuoti smulkiojo ir vidutinio verslo praradimus tik sausio mėnesį.
Verslininkės teigimu, kontroliuojančios institucijos kibo ir prie kavinės informacijos, skelbiamos socialiniuose tinkluose.
„Matydami, kad mūsų lankytojai jaunesnio ir vidutinio amžiaus žmonės, suaktyvinome savo reklamą ir informaciją interneto socialiniuose tinkluose, galvojome – juk ir tai gali padėti. Ir ką? Kontrolieriams neįtikome ir čia,“ – stebėjosi kavinės A. Andrulienė.
Ji išgirdo reikalavimų, kad ir „Facebooke“ būtina skelbti vos ne visų patiekalų sudėtį, produktų išeigą. Kodėl, kur tai parašyta – neaišku. Juk informacija socialiniuose tinkluose dažniausiai perteikiama vaizdu.

Kartenos verslui koją pakišo ir žiniasklaida
Dėl kontroliuojančiųjų nekompetencijos ir nuolatinių centrinės valdžios reikalavimų kaitos „Švyturiui“ guodėsi ir Kartenos kavinės „Pakalnė“ direktorė Edita Samulionienė. Kavinėje visada stengiamasi išlaikyti patrauklų, jaukų estetinį vaizdą, bet kai kurios detalės kontrolieriams šiemet kėlė abejonių.
„Susikirtome dėl gyvų gėlių puokštelių ant stalų. Man buvo aiškinama, kad negalima. Kodėl? O jeigu užsikrėtęs kas pauostys, o po to sveikas uostys? Kas bus? Sakau, kad ne gėlių uostyti žmonės čia ateina, o valgyti, bet ne, negalima“, – kai kurias ginčų peripetijas atskleidė Kartenos verslininkė.
O dar – ginčai dėl prieskonių ant stalo. Ar gali būti padėta druskos, pipirų? Vieniems atrodo taip, kitiems – kitaip, reikalavimai ir interpretacijos neapibrėžtos, daug kartų kaitaliotos. Gal todėl, kad kavinė – šalia magistralinio kelio, tad kontrolierių joje netrūko.
Kartenos kavinė nukentėjo ir dėl šiemet žiniasklaidoje kaip reta dažnai skambėjusio miestelio vardo.
„Net vasarą, kai galėjome dirbti daugmaž įprastu režimu, pastebėjau, kad Karteną žmonės aplenkdavo. Žiniasklaida visai Lietuvai išgarsino buvusį Covid-19 židinį slaugos ligoninėje, po to – apie naujus židinius kultūros centre ir mokykloje dar kartą rudenį. Ar baisiau už Karteną jau ir būti negali? Mes prarasime ne mažiau 70 procentų buvusios apyvartos, nes šiemet darbingas periodas netruks nė šešių mėnesių,“ – guodėsi E. Samulionienė.

Apyvarta smunka 70 proc.
Daugybės lankytojų gražių atsiliepimų sulaukęs „Snack Bar“ ant vaizdingo Akmenos kranto Kretingoje dabar visai uždarytas. Jo savininkė Daiva Petkutienė sakė, kad antrasis rudens karantinas privertė priimti tokį sprendimą.
„Prekiauti galima tik išsinešimui, tačiau visai neapsimoka. Per dieną sulaukiu tik 1-2 telefono skambučių, tad tiek potencialių lankytojų ir galėtų būti. O kiek man kainuotų gamybai nupirkti produktai? Nepanaudojai – po to išmesti? Nuostoliai, nuostoliai… Gerai, kad patalpos – mano, kad tik aš pati šeimininkauju kavinėje, nieko nesamdau, tad tiesiog dabar nedirbu“, – kalbėjo D. Petkuvienė.
Moteris tiki, kad kitais metais bus gerų pokyčių. Šiemet vasarą darbo jai netrūko, kavinę mėgsta vietiniai, Kretingoje lankėsi ir nemažai turistų, užkandžiaudavo ir jos bare, atrodė, kad po truputį viskas stos į senas vėžes. Antroji banga sujaukė planus.
Salantuose įsikūrusios kavinukės „Verona“ šeimininkė ponia Rasa, nenorėjusi viešai atskleisti savo pavardės, pripažino, kad jau dabar gali teigti, kad palyginti su ankstesniais metais apyvarta smuks ne mažiau 70 proc.
Miestelyje žmonių judėjimas buvo aktyvesnis vasarą, lankytojų pakako, o dabar – visiškas štilius, nors iš anksto užsisakius maisto prekiaujama išsinešimui. Džiaugiasi tik tuo, kad verslo nesmaugia patalpų nuoma, pavyko susitarti su savininkais.
Dėl tikrintojų ir kontrolierių ponia Rasa nesiskundė: gal porą kartų buvo apsilankę policijos pareigūnai, bet pastabų iš jų nesulaukė.

Kavinės verslą nusipirko tik prieš metus
Darbėnuose veikiančios kavinės savininkė Vaida Šimkutė pasakojo, kad verslą šiame miestelyje pradėjo šių metų pradžioje. Buvo galimybė nupirkti veikiantį verslą, taip bendrovė „Irenita“ tapo Darbėnų kavinukės savininke. Ponia Vaida teigė, kad iki įsigijimo sandorio buvo įvertinti 2019 metų kavinės veiklos rezultatai, kurie žadėjo verslą su garantuotu pelnu.
„Kol kas nesame visaverčiai patalpų savininkai, dirbame išperkamosios nuomos sąlygomis. Visa laimė, kad sutariame su šeimininkais. Jie supranta, į kokias sąlygas pateko verslas ir kas dėl to kaltas. Įsivaizduokite, kad šiemet mes normaliai dirbome nepilnus tris mėnesius, daugiau laiko tęsėsi karantinas,“ – kalbėjo V. Šimkutė.
Kavinėje dirba 4 žmonės, kol kas nė vieno dar neatleido.

 25,264 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes