Kretingos manikiūrininkė Donata Maksvytytė tikino, jog dezinfekuoti savo patalpas gali daug geriau, nei tai darome prekybos centruose. Aisto Mendeikos nuotr.

Kretingos bei Palangos smulkieji verslininkai penktadienį prisijungė prie šalyje surengtos protesto akcijos prieš Vyriausybės sprendimo dėl karantino sąlygų švelninimo atidėjimą – prie Savivaldybių pastatų padėtos gedulingos puokštės, uždegtos žvakutės. Tokiomis simbolinėmis smulkiojo verslo laidotuvėmis mėginama atkreipti valdžios dėmesį į verslininkų problemas.

Piktina neteisybė
Smulkieji verslininkai piktinasi, kad pakankamai griežtos karantino sąlygos liečia ne visus. Didieji prekybos centrai gali prekiauti pramoninėmis prekėmis, o nedidelėms privačioms parduotuvėms tai daryti draudžiama.

Eglė Lukošiūtė palaikyti kolegų atėjo su sūnumi. Aušrinės Sinušaitės nuotr.

„Suprantu, kad pavojus užsikrėsti koronavirusu yra didelis. Tačiau kodėl galvojama, kad mažoje parduotuvėje toks pavojus yra didesnis nei prekybos centre? Ar kas nors girdėjote, kad kas nors būtų užsikrėtęs mažoje avalynės parduotuvėje? Manau, kad ne. Tačiau prekybos centruose užsikrėtimų buvo“, – piktinosi vienos Kretingos parduotuvės savininkė, viešai skelbti savo pavardės nepagaidavusi.
Verslininkai teigia suprantantys, kad karantinas reikalingas,bet lygiai taip pat reikia švelnesnių priemonių. Tačiau jiems nesuprantama, kodėl apskritai neleidžiama dirbti. Vykdyti savo veiklas jie galėtų ir griežtesnėmis sąlygomis.
„Savo patalpas galime dezinfekuoti daug geriau nei tai daroma prekybos centruose. Prisitaikytume prie dar griežtesnių karantino sąlygų, kad tik dirbti galėtume. Dabar mes jau norime valgyti, pasidarė itin sunku išgyventi. Turime išlaikyti verslą. Ką daryti, jei dar spaudžia bankai? Jiems nepasakysi, kad dėl karantino negaliu grąžinti paskolos. Norime normaliau gyventi savo gyvenimus“, – „Švyturiui“ sakė Kretingos manikiūristė Donata Maksvytytė.

Nelygi konkurencija

Adelina Sabaliauskaitė atsinešė ne tik kavos puodelį, bet ir rankinę filmavimo įrangą su mikrofonu. Aušrinės Sinušaitės nuotr.

„Jaučiame labai didelę neteisybę. Prekybos centruose gėlės pardavinėjamos, o mes, floristai, to daryti negalime. Esame paprasčiausiai diskriminuojami. Galima įžvelgti net ir nelygią konkurencinę kovą, kurią Vyriausybės dėka smulkieji verslininkai pralaimi. Apsirūpinome visomis įmanomomis dezinfekavimo priemonėmis, galime reikalauti pirkėjų laikytis atstumų, kitokių karantino reikalavimų kur kas geriau nei prekybos centruose, bet dirbti mums neleidžiama. Jaučiamės taip, lyg būtume varomi iš rinkos, pasinaudojant karantinu“, – teigė gėlių parduotuvės savininkė, floristė Rasa Mozūraitytė.

Pasitikti smulkiųjų verslininkų išėjęs Savivaldybės meras Antanas Kalnius teigė, jog negali būti atsakingas už Vyriausybės priimamus sprendimus. Pasak jo, karantino sąlygos turėtų būti švelninamos.
„Smulkieji verslininkai irgi supranta, kad karantinas reikalingas, tačiau sąlygos galėtų būti švelnesnės, kad jie galėtų dirbti ir užsidirbti. Aišku, reikia dėvėti veido kaukes, laikytis nustatyto atstumo, naudoti dezinfekcines priemones. Ir dabar siūlau stovėti ir kalbėtis atokiau vienam nuo kito. Smulkiųjų verslininkų pasipiktinimui pritariu, tam priežastis yra“, – teigė A.Kalnius, pažadėjęs verslininkams vėliau surinkti jų paliktas žvakutes bei gėles.

Gyvena iš santaupų
Palangiškė Eglė Lukošiūtė, dirbanti grožio sektoriuje “Švyturiui” sakė: “Man pavyksta išgyventi, nes ankščiau daug daug metų dirbau banko sektoriuje, moku elgtis su pinigais. Tad turbūt priklausau tam mažam procentui žmonių, kurie yra kažkiek atsidėję santaupų. Esu susitaupiusi, skaičiuoju išlaidas, neturiu paskolų. Tačiau dabar, nors ir nedirbu, moku už nuomą. Laimė, kad patalpos nedidelės, tad mokestis nėra didelis.“
Paklausus, kiek dar laiko moteris su šeima išgyventų vien iš santaupų, ji prisipažįsta, kad dar pusę metų: “Per pirmąjį karantiną buvo klienčių, kurios prašėsi pas mane, bet atsisakydavau, ypatingai saugojomės, klausėme valdžios. Žiūrėjome į situaciją labai atsakingai, niekur nėjome.

Palangos (kairėje) ir Kretingos verslininkų krepšeliai.

Bet dabar nematome jokių aiškių sprendimų iš valdžios, jokių paaiškinimų ir garantijų. Labiausiai pikta dėl to, kad didieji centrai, kurie aptarnauja didžiąją dalį gyventojų, kaip, pavyzdžiui, “Maxima”, gali prekiauti knygomis, o mano pažįstamas turi savo knygyną ir jis knygomis prekiauti negali. “Maxima” gali prekiauti rūbais, o mažosios rūbų parduotuvėlės aplinkui negali. Čia tikrai prasilenkiama su logika”, – valdžios sprendimais piktinosi kurorto verslininkė. – Ir dabar visus baugina policijos automobiliai, lengvoji mašina, furgonėlis ir pareigūnai, kurių tiek pat, kiek prie Savivaldybės susirinkusių žmonių. Bet kągi tos moterėlės čia padarys, uždegusios žvakutę? Aš čia ateidama noriu taip išreikšti savo pilietinę teisę ir palaikyti kolegas. Iš tiesų Savivaldybė čia niekuo dėta. Jei būtų neribojamas judėjimas tarp savivaldybių, gal būtume važiavę prie Vyriausybės. Tiesiog Savivaldybė yra vienintelis mūsų savivaldos pastatas, kuriame dirba žmonės, atstovaujantys mums.”

Jau pasiekta riba
Palangiškė Adelina Sabaliauskaitė, filmuojanti visą kurorto smulkiųjų verslininkų protestą, sakė išgyvenanti iš ilgalaikės ir trumpalaikės nuomos.
“Per pirmąjį karantiną labai visko laikėmės, aš net pašalpos neprašiau! Kažkaip supratingai žiūrėjau, tarsi tikrai visus ištiko bėda ir valdžia bandys tai spręsti ir viskas baigsis, – kalba Adelina ir jau tvirčiau priduria. – Bet kas per daug, tas nebesveika. Labai didelis neatitikimas skaičių – tiek sergančiųjų, tiek pasveikusiųjų, tiek tų pačių testų. Mes nieko nežinom, niekas dorai neaiškina situacijos. Todėl negalime ir sutikti su apribojimais. Jūs pažiūrėkit, žmonės važinėja į užsienį, o Palanga uždaryta, prie įvažiavimo policija, vaikšto kariai… Siaubas kažkoks.”
Moteris sako, kad jau priėjusi išgyvenimo ribą – nenuomodama patalpų praktiškai nebeišgyvensianti.

Protestuoja Kretingos verslininkė. Aisto Mendeikos nuotr.

Paklausta, kodėl į mitingą susirinko vos keli žmonės, Adelina atsako: “Kad daug kas ir nedrįsta, juk iš tiesų nedrąsu kritikuoti valdžią. To daryti kaip ir negalima. Bet aš jus galiu patikinti, kad dar šiek tiek laiko ir žmonės ne su vainikėliais eis prie Savivaldybės… Dabar, vadinasi, dar turi žmonės pasitaupę, bet kai tikrai atidarys šaldytuvą ir ten nebus ko valgyti. Manau, bus didesnė problema. Jau yra riba. Aš pati matau žmones, kaip jų psichiką veikia visi šitie dalykai – susierzinę, neramūs. Kai bus pasiektas lūžio taškas, tai ir ves žmonės į Savivaldybę… Galų gale juk meras galėtų išeiti ir ir pašnekėti, galėtų nuraminti žmones, kad ir gražiai pašnekėti, bet vis dėlto paaiškinti situaciją, o vietoj to atsiunčia 2 policijos automobilius ir gaują pareigūnų, kurie tikrina žmones, ar kartais jie ne iš kito miesto. Tai ne kas kita kaip bauginimas“.
Užkalbinus pro šalį einančias praeives Jolitą ir Danutę paaiškėjo, kad jos net nesuprato, jog prie Savivaldybės vyksta mitingas. Tik eidamos nusistebėjo, ką ten policija veikia. Matyt, uniforma buvo akiai ryškesnis pareiškimas nei gėlių puokštės.
“Kaip tik šnekučiavomės apie tai, kodėl mažos parduotuvėlės visai uždarytos, juk jose lygiai taip pat būtų galima riboti klientų skaičių ir išlaikyti atstumus. O didžiosiose parduotuvėse nėra ką riboti, nes visi puikiai sutelpa”, – sakė moterys.
Paklaustos, kaip jos išgyvena karantiną, abi atsako, kad dirba nuotoliniu būdu.

Aistas Mendeika,

Aušrinė Sinušaitė

Greitieji kreditai internetu – https://paskolos-internetu.eu/greitieji-kreditai-internetu/

Ar karantiną reikia atlaisvinti?

View Results

Loading ... Loading ...

 21,115 peržiūrų (-a)

86% LikesVS
14% Dislikes