Ketaus puodai vėl sugrįžta į madą.

Ketaus puodai – virtuvės klasika. Juos naudojo mūsų seneliai, o šiandien šio tipo puodai modernioje versijoje grįžta į virtuvę. Ketaus puodo įsigijimas gali tapti didelės meilės pradžia, kuri lems, kad iš kitų medžiagų pagaminti puodai liks nuošalyje. Ką vertėtų žinoti renkantis ketaus puodus? Įžvalgomis ir patarimais dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ produktų specialistė Ineta Maksimavičienė.

Ketaus puodai yra sveikesni, nes juose ruošiant maistą į aplinką neišsiskiria jokių kenksmingų medžiagų. 

Iš ko gaminami ketaus puodai?

Ketaus puodai gaminami iš anglies ir geležies lydinio, kuris vadinamas ketumi. Ketaus puodai turi daugybę privalumų, kurie palengvina kasdienį maisto gaminimą. Taip pat ketaus puodai yra sveikesni nei kitom medžiagom dengti puodai, nes gaminimo metu neišskiria jokių kenksmingų medžiagų.

Pagrindiniai ketaus puodų privalumai

  • Ketaus puodai yra labai patvarūs ir tinkamai prižiūrimi tarnauja ilgus metus.
  • Jų viduje šiluma pasiskirsto tolygiai, todėl mažiau prarandama maistinių medžiagų, o patiekalai yra sveikesni bei gardesni.
  • Ketaus puodai (neemaliuoti) yra universalūs: tokie indai yra tinkami naudoti ant indukcinių, keramikinių, elektrinių ar dujinių viryklių; orkaitėse, ant grilių ar netgi virš tiesioginės ugnies. Naudojant ant stiklinių ar keramikinių viryklių, visada ketaus indą pakelkite – niekada netempkite.
  • Įkaitęs puodas ilgai išlaiko šilumą, todėl pagamintas maistas bus šiltas net ir po kelių valandų.
  • Paprastai kainuoja mažiau.

Ką galima gaminti ketaus puode?

Atsakymas į šį klausimą yra banaliai paprastas, nes ketaus puodai tinka viskam, mat tai iš tikrųjų universalus pasirinkimas. Ketaus puoduose galima gaminti sriubas, troškinius, paruošti mėsą, desertus ar net iškepti duoną. Iš tikrųjų ypatingo dėmesio verti ketaus puodai duonos kepimui. Tokiame puode iškepta duonos plutelė būna traški, o vidus minkštas.

Ketaus puode galima gaminti ir sriubas, ir troškinius, ruošti desertus ir net kepti duoną.

Renkantis ketaus puodą svarbiausias dydis

Pagrindinis parametras, kurį reikėtų apgalvoti perkant ketaus puodą yra jo dydis. Mažiausi ketaus puodai turi 10 cm skersmenį, o didžiausi būna net 40 cm skersmens. Kaip išsirinkti tinkamą ketaus puodo dydį? Pasak Varlė.lt specialistų, viskas priklauso nuo to, kaip dažnai ir kokiam žmonių kiekiui paprastai bus gaminami patiekalai. Dviems asmenims pilnai užteks 20–25 cm skersmens puodo, didesnei šeimai – atitinkamai didesnio puodo (apie 40 cm skersmens).

Ketaus puodo dangos medžiaga

Renkantis puodą verta atkreipti dėmesį į dangos medžiagos tipą. Dauguma puodų yra emaliuoti, o tokius paprasta valyti. Tiesa, bėgant laikui emalė keičia spalvą ir tampa oranžinė-ruda, tačiau tai natūralus puodo senėjimo procesas, kuri neturi jokios įtakos jo funkcinėms savybėms. Kai kurie puodai būna dengti teflono danga ir yra ypatingai švelnūs. Reikėtų turėti omenyje, kad teflonui nepatinka aštrūs įrankiai, todėl tokiame puode maistą reikėtų maišyti ne metaliniu, o mediniu šaukštu.

Ketaus (neemaliuotų) puodų priežiūra

Varlė.lt specialistai pažymi, kas svarbiausias yra ketaus puodo pirmas naudojimo kartas. Pirmiausia naują puodą reikia išplauti švariu vandeniu (be jokių ploviklių) su kempinėle. Tada ketaus puodą reikėtų gerai nusausinti ir nepalikti šlapio po plovimo. Prieš naudojimą ketaus puodą reikėtų patepti valgomais riebalais, pavyzdžiui, sviestu. Puodą tepti riebalais reikia kas kurį laiką, nes priešingu atveju indas pradės rūdyti, o maistas lipti. Svarbu žinoti tai, kad negalima į karštą ketaus puodą pilti šaltą vandenį, nes puodas gali skilti.

Ar ketaus puodai turi trūkumų?

Ketaus puodai reikalauja tinkamos priežiūros. Kalbant apie ketaus puodų trūkumus, vertėtų akcentuoti tai, kad jie lėtai įkaista, todėl tokio tipo puode nepavyks greitai pašildyti maisto, tačiau šiuo atveju puikiai tinka emaliuoti puodai. Kai kuriais atvejais prie ketaus puodų trūkumų galima dar priskirti tą faktą, kad jie yra išties sunkūs. Svarbu paminėti, kad emaliuoti ketaus puodai yra pakankamai trapūs. Dėl mechaninių pažeidimų emalė gali suskilti ir atšokti, todėl indo, kurio emalės danga yra pažeista, negalima naudoti, nes tai gali turėti neigiamos įtakos sveikatai.

Negalima naudoti mikrobangų krosnelėse.

Pagrindiniai emaliuotų ir neemaliuotų ketaus puodų skirtumai

Kuo skiriasi emaliuoti ketaus puodai nuo klasikinių juodų neemaliuotų ketaus indų? Yra keletas aspektų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:

  • Priežiūra. Neemaliuotus ketaus indus reikia reguliariai tepti riebalais, jie turi būti nuolat aliejuojami. Tai nereikalauja daug laiko, bet turi būti atliekama reguliariai. Emaliuotus ketaus indus nėra būtina kiekvieną kartą tepti riebalais, tačiau kas kurį laiką tai atlikti tikrai rekomenduojama.
  • Korozija. Ketus – jautri korozijai medžiaga ir tai itin aktualu indams, kurie nėra dengti emale. Netinkamas puodų naudojimas bei priežiūra gali lemti rūdžių atsiradimą, kurias geriausia valyti kempinėle ir vėliau tepti riebalais. Spalvoti emaliuoti puodai paprastai yra geriau apsaugoti nuo korozijos nei klasikiniai juodi neemaliuoti ketaus indai.
  • Valymas. Emaliuotų ketaus puodų švarą lengviau palaikyti nei neemaliuotų. Visų pirma todėl, kad daugumą emaliuotų ketaus indų galima plauti indaplovėje.
  • Kvapų sugėrimas. Indai be emalės pakankamai lengvai sugeria įvairius kvapus, todėl geriausia juos plauti tiesiog vandeniu be cheminių ploviklių. Ketaus puodai, kurie pasižymi emaliuota danga nesugeria nei gaminamų patiekalų, nei valymo priemonių kvapų.
  • Rūgštūs patiekalai. Ketus be emalės gali reaguoti su rūgščiu maistu, todėl nerekomenduojama tokiose induose palikti rūgščius patiekalus. Priešingu atveju maistas gali įgauti metalo skonį, o puode atsirasti rūdžių.

Kaina. Paprastai neemaliuoti ketaus puodai kainuoja mažiau.

 179,468 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes