Konkursą laimėjęs paminklas.

Paminklas Antanui Smetonai bus pastatytas Palangoje, kurioje jis mokėsi, o vėliau, eidamas Prezidento pareigas, dažnai atostogavo. Tokiam Kultūros ministerijos siūlymui trečiadienį pritarė Ministrų kabinetas. 

Prezidentas Antanas Smetona Palangoje. 1929 m.

Planavo statyti Vilniuje

Iš pradžių buvo planuojama paminklą statyti Vilniuje, dar pernai spalį buvusios Vyriausybės skelbtą konkursą laimėjus projektui „622522“. Jo autoriai G. A. Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė siūlė Gedimino prospekte, šalia Vyriausybės, pastatyti knygos atvartą arba atvirlaiškį su prezidento portretu vaizduojančią skulptūrą.

Darbus buvo planuojama pradėti šiemet, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė balandžio pradžioje paprašė Vyriausybės stabdyti konkursą ir pateikti galimas naujas vietas paminklui. Sprendimą motyvavo tuo, kad savivaldybės atstovai nebuvo įtraukti į Kultūros ministerijos organizuoto projekto konkurso komisijos sudėtį, o projektams pateikti skirta per mažai laiko. Tačiau balandžio viduryje Kultūros ministerija pranešė, kad neorganizuos naujo konkurso. Stebėdama Vyriausybės nesutarimus su Vilniaus miesto savivaldybe Palanga pasiūlė monumentą statyti Prezidento jaunystės mieste, kur jis mokėsi.

Kultūros ministras Simonas Kairys informavo Vyriausybę, kad su paminklo įrengimu Palangoje sutinka ir konkursą laimėjusio projekto autoriai.

„Turime tiek kreipimąsi iš Palangos miesto savivaldybės, turime ir pačių konkursą laimėjusių autorių sutikimą, kurie neprieštarauja ir yra susiderinę su Palangos miesto savivaldybe visus darbinius ir techninius klausimus (…). Oficialiame pasitarime norime pritarimo, kad tiesiog būtų pakeista vieta. Lėšos numatytos ir projektą yra realu šiais metais realizuoti“, – sakė S. Kairys, kaip rašoma BNS pranešime.

Pasiūlymas pakeisti paminklo Antanui Smetonai pastatymo vietą iš esmės suderintas su Palangos miesto savivaldybe. „Konkurso I vietos laimėtojai sutinka, kad Palangos miesto savivaldybės siūloma paminklo Antanui Smetonai vieta yra tinkama“, – teigiama ministerijos parengtame protokoliniame sprendime.

Paminklo projektui įgyvendinti Vyriausybė šiemet buvo numačiusi skirti 250 tūkst. eurų.

Namas Palangoje, kuriame gyveno Antanas Smetonas.

Antano Smetonos ryšys su Palanga

A. Smetona Lietuvos prezidento pareigas ėjo 1919–1920 ir 1926–1940 metais. Jis žuvo 1944 metais, kilus gaisrui namuose Jungtinėse Valstijose.

Lietuviai pripažįsta A. Smetonos nuopelnus dėl atkurto Lietuvos valstybingumo įtvirtinimo tarpukariu, valstybės pažangos tuo metu, tačiau kartais prieštaringų vertinimų sulaukia jo atėjimas į valdžią perversmo būdu ir pasitraukimas iš Lietuvos sovietų okupacijos akivaizdoje.

Palanga Antano Smetonos gyvenime iš tiesų buvo labai svarbi – jis ne tik buvo Palangos senosios gimnazijos mokinys, bet apskritai mėgo kurortą, jame praleido daug gražaus ir svarbaus savo gyvenimo laiko. Prezidentą Palangoje mena jo inicialai ant akmens Skautų slėnyje, Baltoji vila, Smetonos ąžuolas ir, žinoma, Senoji Palangos gimnazija.

Jau būdamas prezidentu Palangoje Antanas Smetona atostogaudavo. Namas Palangoje, vadinamoji Baltoji vila Birutės al. 33, kuriame Prezidentas gyveno, įtrauktas į kultūros paveldo registrą.

Paminklas Prezidentui ir bus pastatytas netoli Baltosios vilos – Birutės alėjos skvere.

Paminklą Antanui Smetonai planuojama įkurdinti štai šiame skvere Birutės alėjoje.

 

 5,044 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes