Žymusis Vyšnių kalnas Kartenoje, ant kurio kadaise buvo įsikūrusi dvaro sodyba, gaisro sunaikinta XVII a.

Kretingos rajono Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenė vis įsigudrina pralįsti pro karantino adatos skylutę ir savo tarptautinį Erasmus + projektą „Kaip išgyventi gamtoje“ (How to survive in nature) tęsti kaip įmanoma „gyviau“: ir Reiskių tyras praėjusį birželį, vos atšaukus karantiną, ir žygis pėsčiomis iš Šventosios į Palangą pajūriu dar nespėjus paskelbti antro karantino, ir dabar – vos pralaisvėjus ilgalaikiams suvaržymams – dviračių žygis.

Laužas maistui, šilumai ir istorijoms. Jūratės Lisauskienės nuotr.

Kad išgyventų gamtoje
Ir viskas skirta tam, kad jaunimas mokytųsi pažinti gamtą, susidraugauti su ja, gyventi su ja darnoje ir… išgyventi joje.
Nedaug kas žino, koks smagus maršrutas – Kartena – Martynaičiai – Dauginčiai – Vėlaičiai – Kartena. Nei daug, nei mažai – apie 15 km. Ir kieno gi galvoje braido tokios pašėlusios mintys – minti pedalus takais takeliais? Išduosiu paslaptį – kūno kultūros mokytojo Mariaus Meškausko. O jei tos mintys susišūkauja su visos 7 klasės ir jų auklėtojos pamąstymais, tikrai materializuosis.
Paprastai matuoti tuos 15 km neišeina – reikia prisigalvoti užduočių. Juolab, kad šis projektas vis dar vykdomas „ant pasiutimo“ visoms pandemijoms.

Laukiam prisijungiant.

Svarbiausia – susidraugauti su gamta
O išlikti gali padėti tik gamtos pažinimas ir draugystė su ja: kokios žolelės gydo, iš kokių galima išvirti arbatą; kur jos auga ir kur jų ieškoti; kaip sukurti laužą be degaus skysčio; iš ko ir kaip surišti trikojį puodui pakabinti; kokie medžiai mus supa, kaip juos panaudoti ar, atvirkščiai, šiukštu, neliesti. O apie visa tai dar papasakoti angliškai!

Be degaus skysčio laužą užkurti gali ne visi.

Vaikai sužinojo, laužas kraunamas tokiu principu: pirma – pačios smulkiausios šakelės (tinka ir sausa žolė), tada – vis stambesnės. O trikojį puodui pakabinti geriausia rišti iš žalių pagalių. Tam tinkamiausias – lazdynas, bet iš esmės vien todėl, kad jis – vienas iš nedaugelio, kurį galima nusikirsti.
Gamtoje labai praverčia ir eglės šakos: apatinės sausos – laužui įkurti, o žalios su spygliukais – guoliui paminkštinti ir pašiltinti, nakvojant miške.

O jūs ar galite atsakyti, kokių medžių lapai?

Ir pasportavo, ir pabendravo
Iš tiesų septintokai būtų apsisukę per kokias 3 val., bet auklėtoja tai „fotkina“, tai padūsta prieš kalniuką, tai vėl ką liepia surasti – viena gaišatis… Bet… o kur skubėti? Oras tinkamas, kompanija puiki, o karantinas „užkniso“ su savo izoliacijomis…
Taigi, nepametė septintokai nei auklėtojos, nei mokytojo Mariaus, tik pasportavo, pabendravo, pasisėmė išminties iš gamtos lobių skrynios.
Ir planai jau nauji braido galvose – baidarės, Birštonas, naktinis žygis… Ir vis nesibaigiantis mokymasis sugyventi su gamta ir išgyventi joje …

Mūsų žygio maršrutas.

Dėkinga nepamesta auklėtoja, projekto koordinatorė Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja

Jūratė Lisauskienė

 126,027 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes