Kretingos ugniagesiai gelbėtojai rajono vaikus supažindino su saugaus elgesio taisyklėmis vandenyje ir ant kranto.

Esant karštam orui, nemaža Lietuvos gyventojų dalis renkasi poilsį prie ežerų, upių, jūros ar kitų vandens telkinių. Pastaruoju metu vos ne kasdien girdime naujienas apie nelaimes, kurios nutinka besimaudant ar esant ant kranto. Kasmet įvairios institucijos kaip įmanydamos stengiasi pateikti informaciją, kaip saugiai maudytis, kaip elgtis ant kranto, kaip suteikti pagalbą skęstančiajam, tačiau skaudžių nelaimių neišvengiame.

Atsakykite į kelis klausimus
Prieš eidami maudytis, atsakykite sau į šiuos klausimus: kaip jaučiuosi? Ar pažįstu maudymosi vietą? Ar tikrai moku plaukti taip gerai, kad galėčiau plaukti ten, kur nesiekiu dugno? Kaip elgčiausi, jei beplaukiant sutrauktų mėšlungis ar pavargčiau?
Net ir besiilsėdami ant kranto, lygiai taip pat turite atkreipti dėmesį, ar geriate pakankamai vandens, ar neperkaitote. Apmąstykite, ką darytumėte, pamatę skęstantį žmogų, ar žinote tikslų maudyklos adresą, kad galėtumėte iškviesti pagalbą?
Rodos, paprasti klausimai, bet į juos atsakius iš anksto, galima sumažinti nelaimių skaičių.

Saugaus elgesio pamokos – nuo mažumės
Saugaus elgesio ant kranto ir vandenyje vaikus reikia mokyti nuo mažens. Vaikams augant, jų žinių bagažas vis didės ir jie gebės susiorientuoti stresinėje situacijoje bei įvertinti pavojaus mąstą.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai gegužės ir birželio mėnesį Darbėnų, Vydmantų, Salantų ir Kretingos miesto moksleiviams vedė praktines ir teorines pamokas prie vandens telkinių. Mokymuose dalyvavo daugiau nei 700 moksleivių. Tikėtina, kad šie moksleiviai ne tik patys saugiai elgsis prie vandens telkinių, bet ir įspės savo artimuosius.

Svarbiausia – tikslus adresas
Kretingos ugniagesiai gelbėtojai atkreipia dėmesį, kad populiariose maudymosi vietose įrengiami informaciniai stendai, kuriuose yra nurodytas tvenkinio adresas ir pagrindinė informacija, kaip elgtis skęstant ir kaip pagelbėti skęstančiajam. Labai svarbu kuo greičiau iškviesti profesionalią pagalbą ir nurodyti tikslią skendimo vietą.
Jei esate ne vienas, galite mėginti gelbėti skęstantįjį paduodami jam bet kokį vandens paviršiuje gebantį išsilaikyti daiktą, pavyzdžiui gelbėjimo ratą, kamuolį, tuščius plastikinius vandens butelius, vaikų pripučiamas pagalbines plaukimo priemones, čiužinį ir pan.

Ko negalima daryti?
Jokiu būdu negalima plaukti prie pat skęstančio žmogaus, nes skęstantysis gali stengsis įsikibti į priplaukusį žmogų ir nesąmoningai skandinti. Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.
Dažnu atveju poilsiautojai pamiršta stebėti vienas kitą, nepasisako, kada eina maudytis, eina maudytis po vieną, todėl lieka nepastebėti, kai jiems reikalinga pagalba. Mažiau patyrę plaukikai, patekę į pavojingą situaciją, tuojau pat pradeda panikuoti, gauna vieną kitą vandens gurkšnį ir taip nuskęsta. Todėl, jei nemokate gerai plaukti, plaukite ne gilyn, o palei krantą.

Išmokite plaukti ant nugaros
Jei pajutote, kad jus neša vandens srovė, nesipriešinkite jai, o plaukite pasroviui, stengdamiesi po truputį artėti link kranto. Labai svarbu neeikvoti energijos nereikalingiems veiksmams, kiek įmanoma valdyti savo emocijas, stengtis kuo ilgiau išlikti vandens paviršiuje, įkvepiant daugiau oro.
Pirmiausia, ką reikėtų išmokti vandens pramogų mėgėjams – plaukti ant nugaros. Visa tai galima praktikuoti nuo mažų dienų, nes pavargus, sutraukus mėšlungiui ar patekus į didelę srovę, plaukiant ant nugaros galima pailsėti, nusiraminti ir tęsti plaukimą link kranto.
Įsibėgėjus vasaros sezonui priešgaisrinės priežiūros pareigūnai lankosi prie populiarių Kretingos rajone esančių vandens telkinių, stebi poilsiautojų elgesį ant kranto, informuoja apie pavojus vandenyje bei primena skubios pagalbos telefono numerį 112 ir linki saugios vasaros.

Sandra Vasiliauskaitė

 654 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes