Vilniaus g. saugos tvorelę puošiantis herbas kretingiškiui sukėlė susirūpinimą dėl pagarbos jame vaizduojamai Mergelei Marijai. Ligitos Sinušienės nuotr.

Prasidėjus lietingoms dienoms redakcija sulaukė kretingiškio Stasio Šimkaus žinutės. Vyras iškėlė klausimą dėl miesto herbo naudojimo atrestaruotoje Vilniaus gatvėje.

„Atkreipkite dėmesį į Vilniaus g. saugos tvoreles. Visos jos sekcijos papuoštos rajono herbu. Ar tai – ne herbo niekinimas? – kelia klausimą kretingiškis. – Važiuojančios mašinos labai gražiai taško ant tokio švento simbolio. Mano nuomone, tai tas pats, kaip Šv. Mergelės Marijos paveikslą pakabinti prie pelkės ir po tą pelkę šokinėti.“
Pasiteiravome rajono vadovų nuomonės. Tai buvo itin retas atvejis, kai visi trys pagrindiniai rajono vadovai laikosi vieningos nuomonės.

„Miestų herbai ant saugos tvorelių, apšvietimo stulpų, kitų mažosios architektūros elementų atvaizduojami labai daug kur, tiek Lietuvoje – Vilniuje, Telšiuose, Klaipėdoje bei kitur, tiek ir kitose šalyse. Tad Kretinga čia tikrai bus ne išimtis. Ar tai yra herbo niekinimas – nemanyčiau“, – atsakė meras Antanas Kalnius.
Merui antrino ir vicemeras Dangiras Samalius: „Su tokiu klausimu gal juokaujate? Daugelyje miestų herbai yra daug kur vaizduojami, net ant kanalizacijos dangčių. Čia juk herbas. Ko tik žmonės neprigalvoja, kad tik pasipriešintų kažkam naujam“.

Administracijos direktorius Egidijus Viskontas į miesto gyventojo klausimą atsakė itin išsamiai: „Gatvės elementus – saugumo tvoreles, kurių puošybai panaudotas Kretingos rajono savivaldybės herbas, laikau estetišku sprendiniu, kuris gali tarnauti reprezentuojant miestą ir didinant jo atpažįstamumą turistų akyse. Heraldikos simboliai, miestų herbai, naudojami kaip puošybos elementai ir inžinierinių tinklų – šulinių dangčiuose, taip sukuriant vientisą architektūros sintezę senamiesčiuose ar kitose urbanizuotose teritorijose. Švč. Mergelės Marijos su kūdikiniu atvaizdas Kretingos rajono savivaldybės herbe naudojamas ne tik vėliavoje, bet ir reprezentaciniuose gaminiuose, todėl kaip puošybos elemento atsiradimo ant saugumo tvorelių nelaikau nepagarbos ženklu, greičiau suderinta istorijos ir šiuolaikinės architektūros derme.
Rekonstruojant Vilniaus g. architektūrinės dalies sprendiniai – mažosios architektūros elementai, gatvės danga ir apšvietimas – įgyvendinami vadovaujantis architekto profesoriaus Algirdo Žebrausko projektu. Didelis dėmesys vykdant rekonstrukcijos projektą skirtas visų eismo dalyvių judėjimui Vilniaus gatvėje, siekiant padidinti pėsčiųjų ir dviratininkų saugumą.“

Rajono vadovams pritarė ir Hieraldikos akademijos vadovas Paulius Vaniuchinas: „Savivaldybės herbo naudojimo taisyklės patvirtintos rajono tarybos ir tikrai architektai bei projektuotojai turėjo į jas atsižvelgti. Aišku, pro šalį važiuodamas automobilis gali aptaškyti herbą, bet tai nėra tyčinis, sąmoningas herbo niekinimas. Lygiai taip pat ir vėliavos būna aptaškomos. Visame pasaulyje valstybiniai simboliai naudojami ir kaip miestų puošybos elementai“.

Jūsų nuomone, ar miesto herbui ant saugos tvorelės - derama vieta?

View Results

Loading ... Loading ...

 7,559 peržiūrų (-a)

88% LikesVS
12% Dislikes