Apie psichologinį smurtą Kretingos savivaldybėje sužinojo visa Lietuva...

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius tesi savo pažadą inicijuoti nepriklausomą psichologinio klimato Savivaldybės administracijoje tyrimą – mero potvarkiu Administracijos direktoriui Egidijui Viskontui pavesta imtis visų būtinų veiksmų šiam reikalui sutvarkyti.
Pasak mero A.Kalniaus, tai daryti verčia viešai pasirodžiusi informacija dėl galimo mobingo, kitaip tariant, psichologinio smurto, apraiškų Savivaldybės administracijoje bei pasikartojantys administracijos darbuotojų anoniminiai pranešimai apie jas „Kretingos rajono savivaldybės ir Kretingos rajono savivaldybės administracijos vadovų veiksmuose.
Pirmasis apie galimą mobingą Kretingos rajono savivaldybėje viešai prabilo mero pavaduotojas Dangiras Samalius. Pasak jo, kantrybė išseko, kai meras A.Kalnius išvarė jį iš savo kabineto ir dar pavadino asilu.
„Nors esu labai kantrus, dažniausiai stengiuosi nepaisyti visokių užgauliojimų, šįkart neiškenčiau ir nusprendžiai viešai prabilti apie netinkamą mero elgesį“, – sakė D.Samalius.
Anot vicemero, tai buvo ne vienkartinis mero nesusilaikymo ar jo ūmaus būdo pasireiškimo atvejis. Tokie dalykai esą kartojasi, dažniausiai per įvairius posėdžius. Nuo jų esą kenčia ir ir Savivaldybės administracijos darbuotojai.
„Įrodyti galimą prichologinį smurtą yra pakankamai sudėtinga, todėl daugelis jį patiriančių administracijos darbuotojų dažniausiai patyli, moterys paverkia ir dirba toliau“, – teigė vicemeras.
Vis dėlto, pastebėti galimą (gražus ir labai populiarus žodelis„galimai) psichologinį smurtą arba patyčias pastebėti nesunku. Pakanka atidžiau pasiklausyti, tarkim, Savivaldybės tarybos posėdžių ar Tarybos komitetų posėdžių įrašų. Dažnai nuskamba nepatinkantiems kolegoms mero A.Kalniaus skirti žodžiai: „vicemeras eilinį kartą nusišnekėjo“, „nesuprantate, ką kalbate“, „maniau, kad esate protingesnis“ ir pan. Ir taip kalbama, deja, ne kokiame nors bare prie alaus bokalo, o viešai transliuojamų posėdžių metu. Kaip tai gali būti suderinama su politikų elgesio kodeksu, sunku įsivaizduoti.
Beje, meras A.Kalnius neneigia, jog Savivaldybėje galimos mobingo apraiškos. Tačiau jo paties vicemerui pasakyti žodžiai įvertinami kaip ūmaus būdo proveržis. Esą, pats vicemeras išprovokavęs taip pasielgti.
Meras A.Kalnius savo publikacijoje teigia, jog šį kartą jį jo ir vicemero konfliktą išprovokavęs iki galo neišspręstas klausimas dėl trijų elektromobilių įkrovimo stotelių, įrengtų Kretingoje. Esą meras nežinojęs, kas apmokės už elektros energiją. Tai išsiaiškinti jis meginęs pavesti vicemerui D.Samaliui, tačiau pastarasis paprašęs pateikti pavedimą raštu. Tai lyg ir supykdė merą.
Toks mero pavedimas keistai atrodo ir Savivaldybės administracijos direktoriui E.Viskontui.
„Netikiu, kad meras nežino, kas eksploatuos stoteles. Juk viskas parašyta sutartyje su stotelių įrengėjais. Būtent jie pilnai už jas atsakingi“, – „Švyturiui“ sakė E.Viskontas.
Atsižvelgiant į Valstybinės darbo inspekcijos paaiškinimą, kas yra mobingas arba psichologinis smurtas darbe ir kaip jis pasireiškia, galima teikti, jog Kretingos rajono savivaldybėje ar administracijoje jo netrūksta.
„Dažniausiai psichologinis smurtas darbe pasireiškia kaip pasiekimų nuvertinimas (pvz.., kritika darbuotojui dėl atliktų užduočių jį žeminant, siekiant įžeisti ir kt.); pasikartojančios neigiamos pastabos (pvz., nemalonūs skirtingo turinio komentarai ir kt.); sarkazmas (pvz., piktas pašiepimas, kandi ironija ir kt.); noras išjuokti (pvz., darbuotojo ar darbuotojų grupės elgesys, kai kolektyvo pajuokai yra pateikiamos asmeninės ir profesinės kito asmens savybės, laidomos pašaipios pastabos apie darbuotoją ar asociatyvūs juokai, sukuriama priešiška ir neetiška aplinka, kurioje darbuotojas jaučiasi užgauliojamas, žeminamas ir kt.); riksmai (pvz., bendravimas pakeltu tonu, nevaldomos emocijos ir kt.); viešas žeminimas (pvz., žeminantys komentarai darbuotojo atžvilgiu, darbuotojo sumenkinimas, panieka ir kt.). Esminis psichologinio smurto/mobingo ir konflikto darbe skiriamasis požymis – prievartą taikančio asmens siekimas psichologiškai dominuoti prieš smurto auką“, – aiškina VDI.
Savivaldybės administracijos direktorius E.Viskontas „Švyturiui“ teigė dar nesugalvojęs, kaip reikės įvykdyti mero pavedimą „<…> nedelsiant imtis visų veiksmų būtinų nepriklausomo psichologinio klimato tyrimo atlikimui Kretingos rajono savivaldybės administracijoje“.
„Abejoju, kad toks mero potvarkis apskritai yra teisėtas. Administracijos direktorius yra tiesiogiai pavaldus Savivaldybės tarybai, o šis mero potvarkis su Tarybos sprendimų įgyvendinimu nesusijęs. Dėl to reikės pasikonsultuoti su Vyriausybės atstove“, – sakė E.Viskontas.

 25,170 peržiūrų (-a)

75% LikesVS
25% Dislikes