79 tonos elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų atliekų – tiek jų per metus surinko aplinkos taršai neabejingos Lietuvos bendruomenės. Kretingos rajono Vydmantų kaimo bendruomenės centras „Vydmantai“ lyderio pozicijos neužleidžia trečius metus iš eilės.

Daugiau kaip 800 bendruomenių iš visos Lietuvos elektronikos ir baterijų atliekas rinko visus metus, o surinktas atliekų kiekis paaiškėjo susumavus aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ aktyviojo etapo rezultatus.
„Bendruomenės iš visos Lietuvos per projekto 2020-2021 metų sezoną iš viso surinko 79 tonas elektros ir elektroninės įrangos bei 325 kilogramus nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekų. Esame dėkingi kiekvienai bendruomenei, kuriai rūpi atliekų rūšiavimas, švari ir saugi aplinka. Netinkamai tvarkomos atliekos veikia mūsų ekosistemą ir kelia daug iššūkių ateities kartoms“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.
Neabejotina projekto lydere jau trečius metus iš eilės tapo Kretingos rajono Vydmantų kaimo bendruomenės centras „Vydmantai“. Šios bendruomenės gyventojai surinko 16,9 tonų elektronikos atliekų – 2 kartus daugiau nei prieš metus. Maža to, „Vydmantai“ buvo ne tik daugiausiai surinkusi bendruomenė visoje Lietuvoje, bet ir aktyviausiai atliekas rinkusi bendruomenė Klaipėdos, Šiaulių, Telšių ir Tauragės apskrityse.
„Mes rūšiuojam“ projekte dalyvaujame jau penkerius metus – taigi, turime įdirbį ir patys gyventojau aktyviai prisideda prie atliekų rinkimo. Ne paslaptis, kad noras laimėti „uždega“, todėl gyventojai net gatvėje, šalia konteinerio, aptiktus senus elektronikos įrenginius veža į Vydmantus. Turime itin aktyviai atliekas renkančių asmenų, kaip bendruomenės senolį Vaclovą Erminą, kuris važiuoja net pas giminaičius, gyvenančius už 100 kilometrų nuo Vydmantų, kad į bendruomenę su automobilio priekaba atvežtų seną šaldytuvą“, – sako Vydmantų kaimo bendruomenės centro „Vydmantai“ pirmininkas.
Molėtų rajono Arnionių bendruomenė daugiausiai atliekų (5,8 tonų) surinko tarp Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenių. Ji lydere tarp šių apskričių bendruomenių taip pat yra ne pirmus metus. Tarp Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskričių bendruomenių pirmoje pozicijoje pagal surinktą atliekų kiekį (4,7 tonos) buvo Nemakščių bendruomenės santalka iš Raseinių rajono.
Pasak A. Pakštaitės-Marcinkienės, daugiausia atliekų surinkusios bendruomenės, kaip ir kiti projekto dalyviai, už surinktas atliekas gautus taškus galės iškeisti į projekto rėmėjų įsteigtus prizus (jų vertė siekia 6,8 tūkst. eurų). Projekto metu daugiausiai atliekų tarp savo etapo dalyvių surinkusi bendruomenė papildomai gaus 200 eurų vertės kuponą prekėms ar paslaugoms įsigyti.
Projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ aktyvusis etapas vyko trimis etapais. Pirmajame etape (birželio 1 d. – liepos 1 d.) atliekos buvo registruojamos Klaipėdos, Šiaulių, Telšių ir Tauragės apskrityse, antrajame etape (liepos 1 d. – rugpjūčio 1 d.) – Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskrityse, o trečiajame etape (liepos 15 d.– rugpjūčio 15 d.) – Vilniaus, Panevėžio ir Utenos apskrityse.
Ne vienerius metus projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ partneriai yra bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ (www.atc.lt), „Forum Cinemas“ (www.forumcinemas.lt), „Ogmina“ (www.ogmina.lt), „Office System“ (www.officesystem.lt), „O‘pen Lietuva“ (www.biuroreikmenys.lt). „Skorpiono takas“ (www.skorpionas.lt) ir „Strategija“ (www.gocrazy.lt).
Jau septintus metus vykstančio projekto metu iš viso buvo surinkta 729 tonos elektronikos ir 2,3 tonų nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių atliekų. Daugiau informacijos apie projektą galima rasti: www.mesrusiuojam.lt arba Facebook paskyroje MesRūšiuojam.
Senos elektros ir elektroninės įrangos bei netinkamų naudojimui baterijų negalima šalinti į buitinių atliekų konteinerius. Patekusios į aplinką (vandenį, gruntą, atmosferą), atliekos gali užteršti ją pavojingomis toksiškomis medžiagomis ir pakenkti gamtai bei žmonių sveikatai. Atliekų perdirbimo dėka taupomi gamtos ištekliai, išvengiama aplinkos taršos bei neigiamo poveikio žmonių sveikatai.
Gyventojai daugiau informacijos, kur pristatyti elektroninės įrangos ir baterijų atliekas, gali rasti jiems skirtoje interneto svetainėje www.atliekos.lt.

 22,726 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes