Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas primena apie pasiutligės prevencines priemones. Statistiniai duomenys rodo, kad padažnėjo atvejų, kai asmenys kreipiasi į medicinos įstaigas dėl įvairių sužalojimų nuo laukinių ir naminių gyvūnų.

2022 m. per devynis mėn. Kretingos rajone nuo gyvūnų įvairių sužalojimų nukentėjo 56 asmenys: iš jų – 41 asmuo nuo šunų, 14 asmenų nuo kačių ir 1 asmuo nuo audinės. Statistiniai duomenys rodo, kad suaugusių asmenų, nukentėjusių nuo gyvūnų įkandimo, skaičius 4,09 karto didesnis už vaikų (nukentėję 45 suaugę asmenys ir 11 vaikų). Pagal epidemiologinių tyrimų duomenis daugiausia asmenų nukentėjo nuo žinomų gyvūnų – savų, draugų, kaimynų ar giminaičių augintinių.

2021 m. Kretingos rajone dėl įvairių sužalojimų kreipėsi 49 asmenys: iš jų – 11 vaikų ir 38 suaugę asmenys. 30 asmenų, nukentėjo nuo sveikų gyvūnų, 19 asmenų nuo nežinomų. 2021 m. imunoprofilaktika nuo pasiutligės buvo skirta 20 rajono gyventojų.

           Pasiutligė – ūmi virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą.

Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną, negu per rūbus. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą – jam būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige.

Pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir neurologinių simptomų: traukuliai, rijimo sutrikimai, paralyžius.

Įkandus gyvūnui, žaizdą rekomenduojama gerai išplauti, esant galimybei dezinfekuoti žaizdų dezinfekcijai tinkamomis priemonėmis. Būtina nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs gydymą ir profilaktinį pasiutligės vakcinacijos kursą.

Informuojame, kad vienintelis būdas išgelbėti asmens gyvybę įkandus pasiutusiam gyvūnui yra neuždelstas skiepijimas nuo pasiutligės.

 14,817 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes