Praėjusiame rašinyje apžvelgėme po 2019 m. savivaldybių rinkimų susidariusios Kretingos rajono savivaldybės tarybos sudėtį, atstovaujančias partijas ir jos kaitą kadencijos metu. Peržvelkime dabartinės Tarybos darbus – kad neužsimirštų jos narių diskusijos, prieštaravimai ir barniai, darbo sunkumai ir malonesnės akimirkos. Gal tai padės šių metų rinkėjams atidžiau įvertinti siekiančius valdžios.
Paskutinis praėjusios kadencijos Tarybos posėdis įvyko 2019 m. kovo 28 dieną. Dabartinė Taryba į pirmąjį posėdį susirinko 2019 m. balandžio 11 dieną. Tada 24 Tarybos nariai savo priesaikas baigė žodžiais „Tepadeda man Dievas“, tik vienas jų neištarė. Kuris? – istorija jau nutyli. Susiformavusioje valdančioje koalicijoje buvo 18 narių, opozicijoje atsidūrė 5 socdemai ir 2 tvarkiečiai.
Jau pirmajame pasėdyje pastebėta, kokios skirtingos gali būti valdančios daugumos narių nuomonės ir pozicijos esminiais klausimais. Dangirą Samalių renkant mero pavaduotoju, slapto balsavimo metu jis gavo ne visos Tarybos daugumos palaikymą. Keisčiausias dalykas įvyko, kai Tarybos dauguma į Savivaldybės administracijos direktorius pasiūlė Laimoną Žemaitį. Atsitiktinai ir nelauktai išaiškėjo, kad jis teisiamas baudžiamojoje byloje. Šis faktas pagrįstai kėlė klausimą, ar valdantieji gerai pažįsta vienas kitą, ar gali tvirtai vieni kitais pasitikėti.
Karštas Tarybos posėdis vyko ir balandžio pabaigoje, kai teko rinkti 3 atstovus į Lietuvos savivaldybių asociaciją. Tada opozicija „pramušė“ savo kandidatą, po karštų diskusijų ir sudėtingų balsavimų juo tapo opozicijos vadovas Virginijus Domarkas. Tuo laiku socialdemokratai atviru tekstu perspėjo, kad opozicijos narių yra septyni ir jie nesileis nustumiami, priešingu atveju kaišios pagalius į ratus. Aršūs ginčai dėl kandidatūrų vyko formuojant Kultūros ir meno tarybą, kurioje privalo būti ir 3 Tarybos nariai.
Savivaldybės administracijos vadovų tvirtinimą Taryba pabaigė gegužės vidury. Tarybos posėdyje slaptu balsavimu šiaip ne taip buvo patvirtinta Administracijos direktorė Jolanta Girdvainė. Už ją balsavo 14, susilaikė net 10, prieš buvo 1 Tarybos narys. Tai jau buvo aiškus signalas, kad iš Klaipėdos atvestai direktorei bus nelengva, nes į vadovaujančius postus atsivesti „svetimkūniai“ daug kam atrodė neverti pasitikėjimo, kėlė daugybę nepatogių klausimų – „argi Kretingoje jau nėra kam vadovauti Savivaldybės administracijai?“ O Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Povilo Černeckio kandidatūra sulaukė visų pritarimo.
Sprendžiant sudėtingus klausimus matėsi, kad Tarybos dauguma yra labai trapi, merui ja tvirtai pasitikėti gali būti sudėtinga. Vėliau rajono politinio gyvenimo „audros“ tai ne kartą patvirtino.
Viena didžiausių „audrų“, kurią teko išgyventi naujajai valdžiai, buvo metų vidury priimtas sprendimas didinti žemės mokesčio tarifą. Audringos Tarybos posėdžio diskusijos, faktų ir skirtingų argumentų kova baigėsi tuo, kad nugalėjo gan primityvi tezė „mažėjant savivaldybės surenkamiems mokesčiams, reikia didinti žemės mokestį“. Paprastas būdas sprendžiant rajono biudžeto papildymo klausimą.
2019 m. vasarą vis skambėjo Etikos komisija vardas, tiksliau – iškilusi būtinybė posėdžiuose nagrinėti nepaklusnių ir įpareigojimų laiku nevykdančių Tarybos narių reikalus. Pirmasis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nemalonę užsitraukė Konstantinas Skierus, pateikęs netikslią viešų ir privačių interesų derinimo deklaraciją, kiek vėliau atsirado dar du – Vilius Adomaitis ir Rimantas Macius.
Tų metų birželį Lietuvą kankino kaitra. Mokyklos sprendė, gal trumpinti mokslo metus, kaip smegenis tirpdančiame karštyje abiturientams laikyti valstybinius egzaminus. O Taryba, prieš išeidama atostogų, tada bene pirmą kartą rimtai susiriejo ir pasirodė politinės daugumos trapumas, ryškėjo, kad politiniai svyravimai žlugdančiai veikia administracijos ir jos direktorės darbą, kad meras, puoselėjęs darnaus darbo planus, gali likti „ant ledo“. Iš laiko perspektyvos atsigręžus atgal matyti, kad tada buvę Antano Kalniaus kaltinimai K. Skierui dėl jo techninės priežiūros kai kuriems savivaldybės objektams paslaugos, vykdomos pagal individualios veiklos pažymą, nebuvo joks kriminalas, tik mero inspiruota ambicijų kova. O birželio pabaigoje vykusio Tarybos posėdžio metu jau skambėjo pranašiški pastebėjimai, kad „kažkas blogai“ su Sporto ir sveikatingumo komplekso statybos rangovu.
Beveik pamiršti to laikotarpio faktai:
1. 2019 m. rugpjūčio 9 d. Kretingoje lankėsi Kinijos Liaudies Respublikos Nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikoje. Tada buvo planuojamas mados labdaros renginys;
2. Savo 100 dienų mero poste skirtoje spaudos konferencijoje A. Kalnius buvo prasitaręs apie planus įvesti „Kretingiškio kortelę“, kuri rajono savivaldybės gyventojams suteiktų tam tikrų nuolaidų ir galimybių;
3. Rūdaičių gyventojai kilo į žūtbūtinę kovą prieš telekomunikacijų bokšto jų teritorijoje statybos. Neva, planuojamas įdiegti 5G ryšys pavojingas sveikatai.
Karšta tų metų vasara miesto valdžiai vieną po kito kėlė „karštus klausimus“. Su gyventojais niekaip nesisekė nuspręsti, kur statyti požeminius atliekų rūšiavimo konteinerius, daugiabučių gyventojai „užkniso“ savivaldybę skųsdamiesi labai blogu jų namus administruojančios bendrovės „Kretingos būstas“ darbu, lyg perkūnas iš giedro dangaus nukrito futbolo aikštės su dirbtine danga įrengimo papildomų 200 tūkst. eurų išlaidos, o metams baigiantis paskutine „vyšnia ant torto“ tapo Sveikatingumo ir sporto kompleksas: tapo aišku, kad su tuo rangovu ničnieko pastatyti nebepavyks.
Tų metų pabaigoje neliko nepastebėti mokytojų ir žemdirbių streikai, kėlę papildomas įtampas Taryboje ir Savivaldybės administracijoje.
Po pusmečio nuo kadencijos pradžios pasirodžiusi Tarybos valdančiosios koalicijos darbų programa širdžių opozicijai nesušildė, gyventojams – taip pat. Tarybos narė Jolita Vaickienė programą tada pavadino „gražia ir aptakia“, tačiau 2022 m. pabaigoje, vos keliems mėnesiams likus iki Tarybos kadencijos pabaigos, sutikdama tapti Administracijos direktore ji lyg ir įsipareigojo tą programą baigti vykdyti. Augenijai Juknevičienei kliuvo abstraktūs programos pažadai ar įsipareigojimai „daryti“, „vykdyti“, „inicijuoti“, „siekti“ ir pan. Jai kliuvo labai silpnos, neaiškios nuostatos dėl rajono gyventojų sveikatos apsaugos sistemos stiprinimo.
Baigiantis 2019 m. konfliktiški santykiai tarp mero ir kai kurių Tarybos narių, vis labiau į dienos šviesą lendantis Administracijos direktorės nesugebėjimas valdyti situaciją ir deramai naudoti finansus, įgyvendinti projektus, optimizmo dėl ateities nekėlė. O prieš akis dar buvo didžioji Tarybos kadencijos dalis.

 10,182 peržiūrų (-a)

67% LikesVS
33% Dislikes