Vietos savivaldoje dalyvaujantys politikai pagaliau galės atsipalaiduoti nuo beveik pusę metų visuomenę akis drąsiusio vadinamojo „čekiukų“ skandalo.

Birželio 13 d., antradienį Seimas priėmė Vietos savivaldos įstatymo pataisas, už kurias balsavo 116 Seimo narių. Prieš pasisakė tik du, o 9 susilaikė. Tiesa, šias pataisas dar turės įvertinti prezidentas Gitanas Nausėda. Jei šalies vadovas pasirašys, Vietos savivaldos įstatymo naujosios pataisos įsigalios nuo šių metų liepos.

„Įstatymo pakeitimai garantuos, jog ateityje tvarka būtų aiški, skaidri ir nepaliktų jokios erdvės dalykams, kurie, deja, praeityje vyko savivaldoje“, – komentavo parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Merų atlyginimai paskaičiuoti pagal savivaldybės gyventojų skaičių ir susieti su vidutinio darbo užmokesčio tam tikru koeficientu, skaičiais siektų nuo nuo 640 eurų mažiausiose savivaldybėse iki 805 eurų į rankas, atskaičius mokesčius“, – sakė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) narys konservatorius Audrius Petrošius.

Baudos už posėdžių nelankymą

A.Petrošius taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad už posėdžių nelankymą bus proporcingai mažinamas atlygis, kuris, be kita ko, bus viešai skelbiamas savivaldybių interneto svetainėse. Po diskusijų tarp ministerijų, paaiškėjo ir atlygio apmokestinimo tarifas.

„Po svarstymo stadijos Seime buvo keliami klausimai dėl būsimo atlygio apmokestinimo tarifų. Išsiskiriant požiūriams, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas kreipėsi į Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas, siekdamas gauti aiškų ir nedviprasmišką išaiškinimą. Paaiškėjo, jog gaunamas atlygis bus apmokestinamas 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio, taip pat 8,72 proc. pensijų socialinio draudimo bei 6,98 proc. sveikatos draudimo įmokomis. Bendras apmokestinimo tarifas sieks 35,70 proc.“, – būsimus pakeitimus detalizuoja A. Petrošius.

Manipuliavo skaičiais?

Pasigirdus atskirų savivaldybių nuogąstavimams, esą naujoji atlygio sistema keliskart padidins lėšų poreikį, šio klausimo išvadų rengėjas Seimo narys A. Petrošius griežtas.

„Pradėjus gilintis į atskirų savivaldybių situacijas, paaiškėjo, kad jų atstovai, siekdami patvirtinti savo pozicijas, manipuliavo skaičiais, pateikdami atskirus elementus iš visos sistemos, nurodydami tik vidutinį gaunamą atlygį, tačiau nutylėdami apie gaunamas kanceliarines išmokas ar tarybų narių aprūpinimą kompiuterine technika.

Paaiškėjo atvejai, kad savivaldybėse, kurios džiaugėsi mažomis kanceliarinėmis išmokomis, kartais egzistuoja galimybės gauti atlygį už posėdžiuose praleistą laiką, taip pat už ženklų skaičių valandų pasirengimo jiems, pvz. Kazlų Rūdos savivaldybėje bendras darbo valandų skaičius neturi viršyti 40 valandų, numatant ir iki 120 eurų siekiančias kanceliarines išmokas arba numatant siauresnes galimybes gaunamam atlygiui, tačiau nustatant reikšmingas kanceliarines išmokas, kurios, pavyzdžiui, Molėtuose ar Rietave siekia 0,5 MMA, kas šiandien dienai yra 420 eurų. Kai kuriose didelėse savivaldybėse šie dydžiai buvo mažesni. Pavyzdžiui, Klaipėdoje, kanceliarinės išmokos jau ne vienerius metus negali viršyti 300 eurų.“, – teigia Seimo narys A. Petrošius.

Vieni lygesni už kitus

Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma kalbėjo, jog nėra kategoriškai nusiteikęs prieš tokį modelį, tačiau jis nėra teisingas, atlyginimai – per dideli, įvertinus, kad savivaldos politikams tai yra papildomos pareigos ir pajamos.

Tačiau pagal naująjį įstatymą vieni bus lygesni už kitus ne tik dėl savivaldybės dydžio, bet ir dėl užimamų pareigų. Pakeitimai numato, kad savivaldybės tarybos nario užmokestis sieks 20 proc. mero atlyginimo, bet opozicijos lyderiui bei komitetų ir komisijų pirmininkams būtų nustatomas 20 proc. didesnis, pavaduotojams – 10 proc. didesnis atlyginimas nei eiliniams tarybos nariams.

„Švyturio“ inf.

 6,450 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes