Kaip skelbiama Krašto apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai, siekdama didinti ginkluotai gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartinti aktyviojo kariuomenės rezervo formavimą, KAM inicijuoja privalomosios pradinės karo tarnybos (PPKT) šaukimo sistemos pakeitimus. Ministerija esą kitoms institucijoms pateikė derinti Karo prievolės įstatymo pakeitimo projektą.
„Inicijuojama Karo prievolės reforma sukurs geresnes tarnybos sąlygas jaunuoliams ir padės kelti karių rengimo kokybę“, – pranešime spaudai cituojamas krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.
„Siekiama, kad per metus į privalomąją pradinę karo tarnybą ateitų apie 5 000 jaunų žmonių“, – toliau rašoma ministerijos pranešime spaudai ir priduriama, esą vienas svarbiausių naujojo modelio pakeitimų yra tai, jog privalomoji pradinė tarnyba Lietuvos kariuomenėje nebūtų atidedama.
Kaip toliau rašo ministerija, studentai galėtų pasirinkti labiausiai priimtiną tarnybos formą: stabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių tarnybą arba studijuoti ir atlikti karinę tarnybą dalimis savaitgaliais ar vasaros atostogų metu. Tarnybos pradžia būtų derinama taip, kad netrukdytų mokslo metų pradžiai. Jauni žmonės, įgiję Lietuvos kariuomenėje trūkstamas profesijas į tarnybą Lietuvos kariuomenėje būtų šaukiami ne vėliau kaip 2 metus po studijų baigimo.
Visgi atlikti privalomąją pradinę karinę tarnybą pirmiausia būtų šaukiami mokyklą baigę 18 – 21 metų sulaukę jaunuoliai. Numatytos ir išimtys: karo prievolininkai, kuriems tarnyba atidėta individualia tvarka, į ją, pasibaigus numatytoms aplinkybėms, būtų šaukiami iki 22 metų. Na, o tie, kurie gavo šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą, bet neatvyko jos atlikti, būtų šaukiami iki 30 metų. Daugumos karo prievolininkų tarnyba ir toliau truktų 9 mėnesius, tačiau atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenės poreikius, tarnybos laikotarpis galėtų būti sutrumpinamas, bet ne daugiau kaip 3 mėnesiais.
Studentams arba studijas jau baigusiems jauniems žmonėms taip pat siūloma nustatyti nuo 160 iki 200 dienų tarnybą, kuri būtų suskirstyta dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus.
Reformos projektas, kurio didžioji dalis politikų dėl atostogų net neskaitė, buvo paskelbtas sekančią dieną po to, kai Generalinė prokuratūra priėmė sprendimą tirti ministro A.Anušausko nusikalbėjimus dėl slaptos karinės informacijos nutekinimo visuomenei.
„Generalinė prokuratūra, nagrinėdama Seimo narės Agnės Širinskienės pareiškimą dėl galimo tarnybos paslapties atskleidimo, priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą“, – sakoma Generalinės prokuratūros pranešime. Pasak prokuratūros, toks sprendimas priimtas norint surinkti daugiau duomenų, kurių gavimas yra susijęs su papildomomis procedūromis. Pats ministras savo kaltę neigia, pareikšdamas, kad nieko slapto jo pasisakyme dėl vokiškų tankų pirkimo nebuvo.
Viešųjų ryšių prasme valdžios žinutė visuomenėje įgavo didesnį atgarsį nei vokiškų tankų pirkimo klausimų nutekinimas. Pasak karybos bei nacionalinio saugumo ekspertų, visuomenė apie tankus žinoti neprivalo, tačiau apie šauktinių reformą su tauta būtina diskutuoti, o ministerijai – atsiklausti piliečių nuomonės, nes tai yra susitarimo su visuomene objektas, o ne valios primetimas buldozeriu. Pavyzdžiui, gal iš viso niekur neapsimoka stoti, nes geriausią laiką studijoms ir karjerai prarys kariuomenė. Gal reikia atsiklausti verslo organizacijų ir darbdavių: kaip tai atsilieps darbo rinkai?
Apie tai jau pagalvota. Gal sutapimas, o gal ir ne, jog į viešumą buvo paleista kitos ministerijos – VRM žinutė, esą atsižvelgiant į augančius Lietuvos verslo poreikius ir įmonių prašymus, nuo 2024 m. pradžios ketinama steigti išorės paslaugų centrą Nigerijoje. Turint omenyje tai, jog prieš mėnesį kitoje Centrinės Afrikos šalyje – Nigeryje prorusiškos jėgos įvykdė karinį perversmą, o progresyvi Vakarų Afrikos šalių sąjunga telkia karines pajėgas demokratijai šioje šalyje atstatyti, nesunku įsivaizduoti, kas atsitiks karui prasidėjus? Su kuo buvo derinamas paslaugų centrų Nigerijoje kūrimas? Jei kyla ir daugiau panašių klausimų, tebūnie jie savarankiškam pamąstymui.

Redaktorius Gintaras Mikšiūnas

 17,619 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes