www.orvidusodyba.lt nuotr.

Skulptoriaus, menininko, brolio pranciškono Viliaus Orvido gyvenimas ir kūryba skleidėsi XX a. II p. gimtojoje sodyboje, Gargždelės k. Iki pat šių dienų šis kūrybinis palikimas yra gyvas, o jame išreikšta pasaulėžiūra kuria dvasinį ryšį ir santykį su kiekvienu čia apsilankančiu.

Renginio metu vyks gyvas akmentašystės amato pristatymas, bus analizuojama ir pristatoma Viliaus Orvido kūrybos ir kolekcijos vieta.

Vieta: Orvidų sodyba – muziejus

Data: 2023.09.09

Renginio programa:

11:00–13:00 val. Akmentašystės amato pristatymas, skulptorių dirbtuvės. I dalis.

Skulptoriai: Mindaugas Jankauskas, Vytautas Čepulis, Jonas Virbauskas, Gediminas ir Rasa Staškauskai, Vytautas Litvinas, Vidas Cikana.

13:00–14:00 val. Fotomenininko Jerry Holsopple (JAV) parodos „Akmeninės vizijos“ pristatymas.

Gediminas Juška, fotomenininkas, fotografijos mokytojas.

14:00–15:00 val. Mokslinis pranešimas „Autsaiderių menas. Viliaus Orvido skulptūrų parkas kaip lietuviškas autsaiderių meno atvejis“.

Oksana Judakova, grafikė, „Vilkamirgės“ galerijos kuratorė.

15:00–15:30 val. Performanso filmo „Akmuo“ pristatymas.

Inga Stankaitytė, režisierė, aktorė, edukacijos programų vadovė.

15:30–17:00 val. Akmentašystės amato pristatymas, skulptorių dirbtuvės. II dalis.

Skulptoriai: Mindaugas Jankauskas, Vytautas Čepulis, Jonas Virbauskas, Gediminas ir Rasa Staškauskai, Vytautas Litvinas, Vidas Cikana.

Renginys nemokamas.

Registracija nebūtina. Renginio metu bus fotografuojama.

Akmentašystės amato dirbtuvių mintis gimė po to, kai 2021 m. vasaros pabaigoje Orvidų sodyboje vyko Ingos Stankaitytės performansas. Apie tai buvo spausdinta „Švyturio“ laikraščio internetinėje svetainėje. https://www.svyturiolaikrastis.lt/2021/07/26/akmuo-spektaklis-performansas-orvidu-sodyboje/ . Susipažinus su Inga Stankaityte, gimė mintis, kad vertėtų dar sykį pakartoti skulptorių plenerą, gyvą edukaciją, supažindinti renginio lankytojus su akmentašystės amatu, prisimenant ir kūrėją Vilių Orvidą. Ši veikla būtent puikiai ir atspindės šių metų Europos paveldo dienų temą „Gyvais paveldas: meistriškumo laboratorija“. Prisidėti prie šios edukacijos / įvykio nuoširdžiai sutiko programoje minimi skulptoriai.

Taip pat, norėjosi pristatyti ir pačios režisierės Ingos Stankaitytės minėto performanso trumpametražį filmą „Akmuo“ , jame bus sutalpinta video medžiaga būtent apie vyksuį performansą.

Profesoriaus, menininko Jerry Holsopple svetainė: https://www.jerryholsopple.com/ . Neįtikėtina, kad Lietuvoje, kartu su amerikiečiais studentais, bendradarbiaudamas su LCC tarptautiniu universitetu (Klaipėda) jis čia lankosi 20 metų. Manau, tai labai reikšmingas žingsnis, mūsų kultūros sklaidai. Apie jo kūrybą ir sąsaja su V. Orvidu kalbės Gediminas Juška.

Inga Stankaitytė taip pat mus suvedė keliais su Oksana Judakova. Ji yra parengusi mokslinį pranešimą, kurį pristatys. Apie tai, kaip akademinio išsilavinimo neturintys žmonės (menininkai) kuria meną, kaip jų kūryba vertinama platesniame kontekste. https://www.arkagalerija.lt/visos/Menininkai/oksana-judakova ; ir šviežias straipsnis https://www.delfi.lt/kultura/naujienos/klijavo-ir-keistuolio-ir-genialaus-kurejo-etikete-pasaulis-atranda-autsaideriu-kaip-vilius-orvidas-kurybini-palikima-94208911

Apibendrinant, renginyje bus aktualizuojama ir pati meistrystė, ir pristatomi kiti menininkai, kurių kūrybą labai palietė Viliaus Orvido palikimas, kūrybos ir kolekcijos vieta (sodyba).

Pagarbiai
Meda Skersienė

 16,648 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes