Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkui raginant kariuomenės vadą Valdemarą Rupšį trauktis iš pareigų, valdančiosios koalicijos atstovai mano, kad politikai turėtų susilaikyti nuo tokių pareiškimų. Ir nors kritikuoja V. Rupšio elgesį bei pripažįsta, kad generolas peržengė etikos ribas, Seimo daugumos nariai teigia, jog kariuomenės vado elgesį turėtų įvertinti ne parlamentarai, bet prezidentas Gitanas Nausėda bei krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Eltos kalbintas Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pripažino, kad „moraline prasme, kariuomenės vadas neatrodo gerai“. Pasak politiko, V. Rupšys peržengė etikos ribas ir nuomodamas būstą iš savo sūnaus, ir nepagarbiai bendraudamas su žiniasklaida.

„Mano manymu, generolas etikos ribas peržengė ir nuomodamas (butą – ELTA) iš sūnaus, nors tai deklaruota ir juridiškai nebus priežastis fiksuoti pažeidimą, ir komentuodamas tuos santykius“, – Eltai situaciją komentavo E. Gentvilas.

Seimo narys nurodo, kad įvertinti V. Rupšio elgesį turėtų vidinės kariuomenės struktūros ir kariuomenės vadą į pareigas skiriantis prezidentas.

„Bet kiek ir ką jis peržengė turi vertinti kariuomenės vidaus institucijos – tokios kaip imuniteto tarnyba ar kažkas panašaus. Politikai gali turėti savo nuomonę, bet kol kas pagrindo atsistatydinti aš nežinau, ar atras vadinamosios vidinės kariuomenės institucijos“, – svarstė jis.

„Ne politikams spręsti. Tam yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas prezidentas Nausėda. Ir čia jo apsisprendimas. Kitaip sakant – skambinkite su šiuo klausimu prezidentui Gitanui Nausėdai“, – aiškino E. Gentvilas.
Tuo metu reaguodamas į S. Skvernelio raginimus V. Rupšiui apsvarstyti likimą poste, E. Gentvilas teigė manąs, jog tai – pavojinga oponento retorika.

„Imti ir taškytis frazėmis „lauk Rupšį, lauk kariuomenės vadą“ politikams skamba patraukliai – ypač, kai artėja rinkimai. Aš siūlyčiau politikams – Skverneliui ir kitiems – susilaikyti nuo tų dalykų ir vertinimų, kai esame rinkimų kampanijos išvakarėse“, – kalbėjo jis ir nurodė, kad asmeniškai šiuo klausimu politikuoti neketina.

 J. Razma: tai akivaizdus viešų ir privačių interesų supainiojimas

Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma mano, kad už butpinigius būstą iš savo sūnaus nuomojęsis kariuomenės vadas supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

„Manau, kad čia yra pakankamai akivaizdus viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimo atvejis. Jeigu būtų pasikreipta į VTEK (Vyriausiąją tarybinės etikos komisiją – ELTA), tai tikrai šioje situacijoje būtų konstatuota“, – Eltai teigė J. Razma.

„Tokio lygio pareigūnas turėjo suprasti, kad netinka nuomotis butą iš artimo asmens, nepaisant to, kad gal ir galima pagrįsti, jog kainuoja pigiau negu komercinė tokio lygio butų nuoma“, – akcentavo Seimo vicepirmininkas.

Visgi, politikas nesiryžta vertinti, ar dėl šios situacijos reikėtų kalbėti apie V. Rupšio atleidimą iš kariuomenės vado pareigų. Pasak jo, sprendimą dėl V. Rupšio likimo turi priimti prezidentas ir krašto apsaugos ministras.

„Nesiimu daryti išvados ir spręsti, ar dėl tokio pažeidimo jau reikia kalbėti apie atleidimą iš pareigų, nes tai yra svarbi pareigybė. Ir jeigu kariuomenės vadovas gerai tvarkosi, tai toks atleidimas gali būti ir tam tikras praradimas kariuomenei“, – svarstė J. Razma.

„Šiuo atveju įvertinimus ir sprendimą turi priimti krašto apsaugos ministras ir prezidentas: ar tai yra jau toks atvejis, kai reikia kalbėti apie atleidimą iš pareigų, ar būtų galima apsiriboti kažkokia ne tokia griežta bausme“, – pažymėjo parlamentaras.

Lietuvos kariuomenės vadas V. Rupšys iš savo sūnaus Vilniuje nuomojasi butą ir tam gauna 445 eurų vadinamuosius butpinigius, antradienį pranešė portalas „15min“.

Publikacijoje teigiama, kad generolas leitenantas butą Vilniuje nuomojasi iš sūnaus Dovydo, kaip nurodoma jo privačių interesų deklaracijoje – nuo 2021 m. liepos.

Kariuomenės vado, kaip ir kitų profesinės karo tarnybos karių, deklaracija nėra vieša.

Žurnalistams V. Rupšys argumentavo, jog nuomojasi butą iš sūnaus, nes Vilniuje gyvena tik darbo dienomis, laikydamasis Lietuvos įstatymų. Vėliau portalui pateiktame kariuomenės atsakyme teigiama, jog V. Rupšys turi teisę nuomotis iš sūnaus, nes Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose nevaldo nekilnojamojo turto.

Visgi, viešojoje erdvėje kilo diskusijos dėl V. Rupšio bendravimo su „15min“ žurnalistu – keliamas klausimas, ar generolas neperžengė etikos normų.

Pagengta pagal Elta, Ltr.lt ir 15min.lt informaciją

 

 560 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes