Medžiojant šernus ir invazinius gyvūnus nebus galima naudoti naktinio matymo prietaisų, nusprendė Seimas. Tačiau visų pataisų priėmimas įstrigo daliai parlamentarų nesiregistruojant balsuoti. Praėjusią savaitę daugiau parlamentarų palaikė premjerės Ingridos Šimonytės siūlymą, kad naktiniai taikikliai nebūtų leidžiami medžioklėje. Už jos pataisą balsavo 61 Seimo narys, 34 buvo prieš ir 25 susilaikė. Tačiau tai įžiebė dar didesnes diskusijas tarp aplinkosaugininkų ir medžiotojų.
Šiuo metu Kretingos medžiotojų ir žvejų draugijai (MŽD) priklauso 11 medžiotojų būrelių. Kretingos MŽD pirmininkas Raimondas Jocius sako, kad Seimas galėjo įsiklausyti ne tik į aplinkosaugininkų, kurie antradienį piketavo sostinėje, bet ir į medžiotojų nuomonę.

Medžiotojai nesupranta premjerės
Pasak Kretingos MŽD vadovo, mokslas ir technika eina į priekį, medžioklės prietaisai irgi tobulėja, todėl keista, kad valdžios žmonės nepripažįsta, jog vyksta progresas ir šioje srityje. Ministrė pirmininkė taip pat greičiausiai to nesupranta. „Tai tada tegul ji finansus skaičiuoja ne kompiuteriu ar kalkuliatoriumi, o mediniu skaičiuotuvu“, – juokavo R. Jocius.
Tai, kad įteisinus naktinius taikiklius nukentės daugiau žvėrių, ar prasidės miškuose skerdyklos, nėra rimtas argumentas. Jei techninė priemonė tamsiu paros metu leidžia šauliui geriau įvertinti potencialų taikinį, tai tikrai blogybės toks dalykas nesudaro. Priešingai, tai padeda išvengti didesnės žalos, įsitikinę pajūrio regiono medžiotojai.
„Dar daugiau pasakysiu. Gyvūnas yra valstybės turtas. Taip yra mūsų įstatymais nustatyta, jog šio valstybinio turto reguliavimą vykdo medžiotojai. Todėl medžiotojų būreliams yra priskirta valstybinė funkcija reguliuoti valstybinį turtą. Tačiau išeina taip, kad valstybė, deleguodama medžiotojams vykdyti valstybinę funkciją, nesuteikia reikiamų priemonių. Todėl antradienį Seime išsakyti argumentai, esą prasidės skerdyklos, yra mažų mažiausiai nerimti“, – įsitikinęs Kretingos medžiotojų ir žvejų vadovas R. Jocius.

Premjerė siūlė atsikvošėti
Praėjusį antradienį Vyriausybės vadovė iš Seimo tribūnos ragino politikus atsikvošėti ir neleisti medžioklėje naudoti naktinio matymo prietaisų. „Visais požiūriais šita galimybė yra žalinga gamtai, žalinga kontrolei, žalinga aplinkosaugai, ji neturi nieko bendro su tėvynės saugumu ir gynyba“, – teigė ji.
„Apmaudžiausia, kad tas klausimas siejamas su krašto saugumu ir gynyba, tarsi žmonės, kurie turi mokytis šaudyti, turi mokytis šaudyti su naktiniais naikikliais šaudydami naktį į šernus miške, o ne šaudykloje“, – kalbėjo I. Šimonytė. Pagal jos siūlymą medžioklėje būtų draudžiama naudoti naktinius taikiklius, medžioklinius lankus ir kovinių bei agresyvių veislių šunis.
Naktinių matymo prietaisų įteisinimo šalininkai teigė, kad ši įranga praverstų ne tik medžioklėje, bet ir krašto gynyboje.
Socialdemokratas Linas Jonauskas tvirtino, kad nėra nė vieno argumento įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje. Anot jo, yra tik gamtosaugininkų argumentas, kad leidus šiuos prietaisus naudoti medžioklėje nebus galimybių nustatyti, ar gyvūnas sumedžiotas naudojant naktinį taikiklį, ar ne.

Emocijos, bet ne argumentai
Demokratas Kęstutis Mažeika stebėjosi, kad siūlymą dėl draudimo pateikė premjerė, nes ji nėra įsigilinusi į medžioklės reikalus. „Nežinau, nuo kada ministrė yra įsigilinusi, ar lygiai taip pat kaip žemės ūkio klausimais jai pataria geri žmonės, tai apie medžioklę nežinau, kas jai pataria. Gal pati slapta pradėjo naktimis ar vakarais medžioti, nežinau, su kuo, ką ir kaip“, – sakė jis.
Konservatoriaus Audriaus Petrošiaus teigimu, naktinių taikiklių priešininkai remiasi tik emocijomis, o ne racionaliais argumentais. „Nejau nuoširdžiai tikite, kad naktinių taikiklių įteisinimas turėtų didelę, nepataisomą įtaką gamtai ir gamtosaugai? Kitų šalių praktika rodo, kad nė velnio“, – kalbėjo jis. Pasak politiko, minėti prietaisai leistų medžiotojams būti taiklesniems, gyvūnas nebūtų sužeistas ir nesikankintų.

Ir vilkai, ir avys sveikos?
„Mano pozicija šiuo klausimu nuosaiki – nepritariu naktinių taikiklių įteisinimui. Šios kadencijos metu Seimas padarė daug teisingų žingsnių gamtosaugos atžvilgiu – išspręstas konfliktas dėl pramoninės žvejybos Kuršių mariose, uždraustos kailinių žvėrelių fermos. Naktinių taikiklių įteisinimas būtų rimtas žingsnis atgal, teisingos, aplinkos atžvilgiu, laikysenos išdavystė“, – sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Tomas Tomilinas.
Seimo nario teigimu, medžiotojų vaidmuo yra išskirtinis ir be galo svarbus, jų atliekama misija yra reikalinga, tačiau tai negali tapti eiline pramoga turintiems atliekamų pinigų. „Medžioklė, mano manymu, nėra apie technologijų naudojimą. Ji turi atskleisti medžiotojo pastabumą, ištvermę, gamtos pažinimą, pagarbą gyvūnui. Medžioti turi profesionalai, suvokiantys, kodėl tai daro, gerbiantys gamtą. Miškas nėra ūkis ar ferma – tai nėra žmogaus nuosavybė, kur galima įvesti savo taisykles, tvarkytis kaip patinka. Dar daugiau – tradiciškai lietuviui tai šventa vieta, neskirta naktinėms pramogoms“, – sako T. Tomilinas.

Norėjo palikti komitetą
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Linas Jonauskas, bene aktyviausiai priešinęsis naktinių taikiklių medžioklėje naudojimui, svarstė galimybę palikti Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, jei antradienį Seimas priims galutinį sprendimą, leidžiantį šiuos prietaisus įteisinti medžioklėje.
Parlamentaras mano, kad naktinio matymo taikiklių įteisinimas gali tapti viena iš didžiausių šios kadencijos Seimo ir valdančiųjų klaidų, galinčių padaryti didelę žalą aplinkosaugai.
Praėjusiais metais naktinio matymo taikiklius įteisinus civilinėje apyvartoje Seimo narys L. Jonauskas su grupe kolegų Seimui pateikė Medžioklės įstatymo pataisas, kuriomis buvo siūloma iš Medžioklės taisyklių į Medžioklės įstatymą perkelti medžioklėje draudžiamus naudoti įrankius, priemones ir būdus, tarp kurių yra ir naktiniai taikikliai, taip įstatymuose įtvirtinant jų naudojimo medžioklėje draudimą. Tačiau Seimo narių grupė registravo priešingą pasiūlymą – įteisinti medžioklę su naktinio matymo taikikliais. Naktinio matymo taikiklių iniciatoriai, Seimo Aplinkos apsaugos komitete užsitikrinę pakankamai balsų, pasiekė, kad įstatymas nukeliautų iki priėmimo stadijos.
Interneto archyvo nuotrauka

 996 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes