Viešojoje erdvėje pasirodė energetikos ministro Dainiaus Kreivio samprotavimai, esą Danijos atsinaujinančios energetikos kompanijai „European Energy“ planuojant Kretingos arba Akmenės rajone statyti metanolio ir vandenilio gamyklą bei dėl to nuogąstaujant vietos gyventojams, būtina pasitikėti institucijomis.

Ką šis ministro pareiškimas reiškia ir kaip jį teisinai traktuoti?

Portalas LRT.lt taip pat cituoja ministro žodžius, kad šiuo metu prasidėjus poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūroms, komentuoti būsimos gamyklos statybų planus dar anksti. Tuo tarpu atlikus PAV, bus jau per vėlu. Nutekės daug laiko, beveik metai, visi viską pamirš, o klaikios plieninės konstrukcijos Auksūdžio kaime išdygs per naktį su dideliu triukšmu ir dulkių stulpais.

Kretingos savivaldybė neva nieko čia nesprendžia, žmonių nuomonė niekam neįdomi. Jūs galit priimti nors 10 protokolinių sprendimų. Jeigu „centre“ pasakyta, kad vandenilio gamyklų reikia, vadinasi jos bus: „Kretingos savivaldybė nesprendžia jokių klausimų, tai nėra nei ką paremti, nei ko neremti. Šiuo metu niekas nevyksta. Apie ką komunikuoti. Dar tik pradėtas PAV. Apie ką dabar kalbėti“, – portalui LRT sakė Klaipėdoje lankęsis D. Kreivys, žadėdamas, kad į visus klausimus gyventojams bus atsakyta.

Mėginant teisingai suvokti, ką norėjo pasakyti D.Kreivys, tai galėtų reikšti kelis dalykus. Pirma – gali būti taip, kad į visus klausimus jau yra atsakyta, o tie atsakymai nėra gyventojams palankūs, nes gamyklos bus, tik, greičiausiai, nėra dar parengta komunikacijos strategija, kaip apmulkinti žmones ir prieš jų valią įpiršti nuodingą pramonės gigantą. Antra – gal jau ta paslėpta komunikacijos strategija yra ir ji vykdoma mažais žingsneliais, kaip dažniausiai ir vyksta, vystant globalios reikšmės strateginius projektus, kad niekas neįtartų ir niekas nepastebėtų visumos. Štai vienur nupjovė kelis medžius, kitur pastatė kelis bokštus, iškasė gręžinius, nupirko sklypus ir t.t. Tai gali būti vykdoma mažais projektėliais, mažais žingsneliais, kurie atrodo iš pirmo žvilgsnio kaip nekalti, nesusiję, bet, galbūt, “bendruomenėms reikalingi”. Su tokiu nekaltu “padažu” vykdomos didžiausios pasaulyje kiaulystės. Tačiau kai mažus dėlionės fragmentus sudedi į bendrą paveikslą, pamatai tą vaizdą, kuris numatytas. Ir tai – nedžiugina.

Pasitikėti institucijomis – būtų tas pat jei pasitikėtume astrologinėmis prognozėmis. Šiandien globalus verslas sugeba pasisamdyti labai brangius konsultantus, dirba psichologai, teisininkai, visuomenės informavimo specialistai, kurie sudėlioja viską taip, kad niekas neįtartų.

Tas pasitikėjimas institucijomis, ypatingai po to, kai Š.Stepukonis galimai iššvaistė, o galimai pralošė 40 milijonų eurų, po „Ignitis“ reikalų, po čekučių ir pedofilijos skandalų, deja stipriai sumenkęs. Prisiminkime Telekomo, Mažeikių naftos ir panašius prichvatizavimus. Nieko gero?! Šiuo atveju greičiausiai yra taip: jei yra politinė valia tas gamyklas statyti, vadinasi pinigai jau yra ir jie labai dideli, o kliūtimi tam galėtų būti nebent pasaulinis tvanas.

Netgi galima Putino invazija čia nėra kliūtis. Jeigu Danai investuoja į Darbėnus, o už jų stovi ir japonai, vadinasi joks karas nenumatytas ir Lietuvoje yra saugu. Todėl ko verti centrinės valdžios saugumo žinovų sapaliojimai, jog 2024 metais Lietuva bus užpilta? Ko gero tai yra vienintelė gera žinia šiais neramiais laikais.

Kokia dar gali būti rajono reakreacinė paskirtis? Atsibuskit!

Strateginės plėtros vizijos “de facto” pasikeitė, o popieriai viską atlaiko. Popierių niekas nebeskaito. Pailsėti nuskrisit į Turkiją, brangieji, o čia bus ateities pramonė. Ir taškas. Nepatinka? Varykit į Norvegiją, Vokietiją, lietuviai. Atsivešim pigios jėgos iš Afrikos. Jokių problemų. Čia tik verslas ir nieko asmeniško.

Toliau LTR.lt cituoja ministrą D.Kreivį: „Kita vertus, niekas dar nėra padaryta. Investuotojas turi visą eilę vietų, todėl protestuoti kaip ir nėra prieš ką. (…) Aš norėčiau tik, kad procesas vyktų efektyviai ir pasitikėkime savo valstybės institucijomis“.

Efektyviai – reiškia per žmonių galvas?

Kaip tai nėra prieš ką protestuoti? Tai, kad dabartinei valdžiai bendruomenių nuomonė neįdomi, parodė pusiaukelių namų įkūrimas Kauno rajone, Domeikavoje. Be to čia ne šiaip paprastas ūkinis klausimas, čia ateities energetika, milžiniški pinigai, kurių Lietuva ir Darbėnų bendruomenė greičiausiai nematys. Tačiau per savo langus matys plieninius kaminus su visokiais vizualinės taršos be rizikos sprogti elementais. Nekilnojamas turtas 50 kilometrų spinduliu atpigs taip ženkliai, kad Šventojoje apartamentus bus galima nusipirkti pusvelčiui, o kur nors prie Auksūdžio, Kašučių ar Įpilties – ir veltui niekas neims. Bet ateis tas pat investuotojas ir visą tai pusvelčiui supirks bei pristatys vėjo malūnų.

LRT pranešė, kad Kretingos rajono taryba priėmė protokolinį sprendimą nepritarti vandenilio ir metanolio gamyklos statybai Auksūdžio kaime, kol statytojai neįgyvendins bendruomenės prašymų. Egzistuoja nemaža tikimybė, kad jie nesieks įgyvendinti jokių bendruomenių prašymų, nes ant kortos pastatyti labai dideli pinigai. „European Energy“ neseniai pranešė investuosianti apie 400 mln. eurų į metanolio ir vandenilio gamyklą Lietuvoje – įmonė renkasi vietą Kretingos ir Akmenės rajonuose, tačiau galutinai ją parinkti numato 2025 metais, o pradėti veiklą 2028 metais. Pasak bendrovės, tai bus galingiausia tokia gamykla Baltijos ir Skandinavijos šalyse.

Tuo viskas ir pasakyta, jog kelio atgal nėra. Mes visi būsime pastatyti prieš faktą. „European Energy“ biuro Lietuvoje vadovas Tadeušas Konkovskis šią savaitę BNS teigė, kad gyventojų nuogąstavimai dėl galimo planuojamos gamyklos poveikio aplinkai yra nepagrįsti. Tačiau šios kalbos neatrodo įtikinamai.

LRT informacija su Gintaro Mikšiūno komentarais

 836 peržiūrų (-a)

78% LikesVS
22% Dislikes