Pasaulio sveikatos organizacija kovo 3-ąją paskelbė Tarptautine ausų ir klausos diena. Kad ir kiek neprigirdinčiųjų yra šiandien, jų skaičius neišvengiamai auga dėl senstančios visuomenės, triukšmo, muzikos, traumų, infekcijų.
Pasaulinę klausos dieną 2007 m. pirmą kartą paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), siekdama skatinti klausos sveikatą bei klausos praradimo prevenciją. Renginys buvo pasirinktas kovo 3 d., nes data „3.3“ reiškia dvi ausis.
Kiek žmonių bus kurčių iki 2050 m.?
Prognozuojama, kad iki 2050 m. beveik 2,5 milijardo žmonių turės tam tikrą klausos praradimą, o mažiausiai 700 milijonų žmonių prireiks klausos reabilitacijos. Daugiau nei 1 milijardui jaunimo gresia nuolatinis klausos praradimas, kurio galima išvengti dėl nesaugios klausymosi praktikos.
Klausa – vienas iš penkių pojūčių – ji mums leidžia bendrauti, reaguoti į išorinį pasaulį. Ausys taip pat yra ir pusiausvyros organas. Gyvūnų klausa skiriasi tik girdėjimo dažnių intervalais. Žmogus gali pasakyti, iš kurios pusės sklinda garsas dėl to, kad į vieną ausį ateina stipresnės garso bangos signalas, o į kitą silpnesnės. Ir tam nebūtina taikyti laiko intervalų skirtumo, kad išgautume stereoskopinį girdėjimą. Tačiau mokslininkai seniai ginčijasi, kaip gali žmogus išgirsti tokį trumpą intervalą, patenkantį į skirtingas ausis, kai žmogaus smegenų neuronų dažnis žymiai mažesnis nei turėtų būti, kad galėtų užfiksuoti laiko skirtumus garso signalo atėjimo tarp dviejų ausų.
Ar kada bandėte įsivaizduoti, kaip būtų, jeigu būtumėte kurčias ar neprigirdintis? Net jei praleidote visą dieną užsikimšę ausis, deja, kurtumas yra kažkas, ko negalime suprasti, nebent iš tikrųjų tai patyrėte. Sunku suprasti žodžius, ypač kai esate minioje ar triukšmingoje vietoje. Sunku girdėti abėcėlės raides, kurios nėra balsės.
Dauguma žmonių nesuvokia, kad kurtumas paveikia daug daugiau nei tik klausą – jis iš tikrųjų gali turėti įtakos viskam – nuo santykių ir mokymosi iki psichinės sveikatos. Kokio amžiaus žmogus geriausiai girdi? 18–25 metų amžiaus žmonių klausa yra geriausia. Tikėtina, kad sulaukus 50 metų būsime priversti ieškoti pagalbos dėl klausos praradimo.
Ar kurtieji gali dainuoti?
Daugelis kurčiųjų vaikų ir jaunuolių mėgsta dainuoti, moka dainuoti pagal melodiją ir norėtų dainuoti chore. Yra daug būdų, kaip dainavimo pamokas ir choro praktiką padaryti kurtiesiems palankias, kad kurčias vaikas galėtų dalyvauti. Kai kurie pacientai gali įsigyti kochlearinius implantus, kurie dažnai padeda pagerinti klausą, o kiti naudoja vibraciją, kad pajustų muziką. Šios vibracijos suteikia kurtiesiems ir neprigirdintiems žmonėms galimybę pajusti garso toną, tembrą ir garsumą.
Ar kurčias girdi save kalbant?
Taip, kurtieji gali išgirsti vidinį balsą, bet tai, kaip jis išgirsta, priklauso nuo to, kada atsirado kurtumas. Kai kurie gali galvoti gestų kalba, o kiti – ta kalba, kurią iš pradžių išmoko. Taip pat reikėtų pažymėti, kad kartais kurčiojo mąstymo procesas gali būti visai kitoks.
Kas sukelia kurtumą?
Tam tikros ligos gali sukelti klausos praradimą ( meningitas, kiaulytė, citomegalo virusas, vėjaraupiai, Menjero liga ir tam tikrų cheminių medžiagų poveikis).
Kaip kurtieji skaito?
Kurtieji mokosi skaityti sujungdami vaizdų ir ženklų susiejimą su žodžiais. Užuot kalbėję tyliai, kaip girdintys žmonės, mokytojai rodo žodžius ir daro ženklą arba rodo į jo atvaizdą, kad padėtų kurčiam mokiniui priskirti ženklą ar vaizdą tam žodžiui.
Kaip atkreipti kurčiojo dėmesį?
Mojuokite ranka jų matymo linijoje. Taip kurtieji atkreipia dėmesį arba lengvai patapšnokite per petį, trypčiokite į grindis, stuksenkite į stalą, įjunkite bei išjunkite šviesas, kad atkreiptų dėmesį. Būtinas akių kontakto palaikymas bei prisilietimas pokalbių metu, apkabinimas ir pasisveikinant, ir atsisveikinat.
Kokią įtaką neprigirdinčiajam daro tamsa?
Pasitaiko daug atvejų, kai šviesos mažai arba visai nėra, o norint bendrauti tenka pasikliauti tik klausa. Daugeliui iš mūsų tai nėra didelė problema, bet jei esate kurčias arba neprigirdintis, tai visiškai kitas atvejis! Net naudojant klausos aparatus, tokius kaip kochleariniai implantai, daugelis kurčiųjų stengiasi jus suprasti iš lūpomis tariamo žodžio.
Atsižvelgiant į tai, kad kurtiesiems iš esmės neįmanoma bendrauti su žmogumi, kurio jie fiziškai nemato, nepamirškite atsižvelgti į apšvietimą ir vaizdus, kai su jais kalbate. Kartais klausiama, „ar matai mane?“, bei taip pat svarbu klausti, „ar girdi mane?“.
Kurtieji dažnai slepia savo klausos aparatus
Šiais laikais klausos aparatai dažnai yra itin diskretiški, todėl tikėtina, kad niekada nepastebėsite, jei kas nors juos nešioja. Be to, kai kurie kurtieji aktyviai slepia savo įrenginius, nes nenori, kad su jais būtų elgiamasi kitaip.
Žinoma, tai yra priminimas nesmerkti – bet jums taip pat nereikia trykšti užuojauta. Tiesiog atminkite, kad niekada nežinote, kada kalbėsite su kurčiuoju, todėl geriausia, ką galite padaryti, tai skirti laiko ir pasirūpinti, kad viskas būtų aišku! Ir jei pastebėjote klausos aparatą, pasirūpinkite, kad tas asmuo jaustųsi pokalbio dalimi.
Kodėl reiki atkreipti dėmesį į „kurčiojo linkčiojimus“.
„Kurčiųjų linkčiojimas“ yra įprastas įprotis, kai jiems nėra patogu prašyti paaiškinimo. Iš tikrųjų tai suprantama – niekas nenori jaustis erzinančiu žmogumi, kuris nuolat prašo pakartoti žodžius. Neretai paaugliai kartais jaučiasi liūdni, nusivylę ir vieniši. Šios emocijos gali būti tokios didžiulės, kad turi įtakos mąstymui ir elgesiui. Gera psichikos sveikata yra svarbi visais gyvenimo etapais, tačiau radę būdų, kaip valdyti gerą psichikos sveikatą paauglystėje, vėliau galėsite lengviau susidoroti.
Psichinė sveikata yra tokia pat svarbi kaip ir fizinė, tačiau paprastai ją sunkiau pamatyti. Psichikos sveikatos iššūkiai ne visada yra akivaizdūs, tiesa? Kartais tai yra vidinis iššūkis, su kuriuo kovojate, ir dažniausiai jūs tikriausiai neturite atsakymų. Prisilietimas prie savo nuotaikos gali būti puikus atspirties taškas norint nustatyti prastą psichinę sveikatą ir ją pastebėti anksti, kol viskas dar nepradėjo neigiamai paveikti jūsų gyvenimo.
Jei esate kurčias paauglys, tikriausiai susiduriate su iššūkiais šiek tiek kitaip nei jūsų draugai. Galite jaustis taip, tarsi nepritampate arba kovojate tose srityse, kuriose netinka jūsų draugai. Šie jausmai yra visiškai normalūs, ir žinote ką, jie taip pat labai dažni tarp kurčiųjų ar neprigirdinčių paauglių. Yra galimybių padėti. Kreipkitės į mokykloje esantį sveikatos specialistą ar psichologą. Jūs būsite išgirsti ir bendravimas taps suprantamas visai jūsų aplinkai.
Gebėjimas girdėti veikia mūsų gyvenimo kokybę, todėl saugokite klausą:
• Žinokite supančio triukšmo lygį, už 80 decibelų (dB) garsesnis garsas jau yra potencialiai kenksmingas žmogaus klausai. Kuo ilgiau ir dažniau būsite triukšme, kuo jis garsesnis, tuo didesnė žala klausai.
• Nerūkykite, rūkantieji turi net 70 proc. didesnę tikimybę, kad jų klausa sutriks, nes rūkantiems žmonėms kraujagyslės traukiasi ir ima riboti kraujo tekėjimą į ausis. Dėl to klausa ima silpti ir galiausiai sutrinka.
• Muzikos klausykite ne ilgiau nei 60 minučių per dieną. Ilgesnis ir garsesnis muzikos klausymas gali būti kenksmingas ausims.
• Rinkitės ausis apgaubiančias ausines – tokios ausinės efektyviau blokuoja pašalinius garsus.
• Naudokite ausų kištukus – jie garsą slopina 15-30 dB ir smarkiai sumažina ausų pažeidimo riziką.
• Darbe, jei dirbate didesniame nei 85 dB triukšme, privalote dėvėti ausų apsaugas.
Ar kurtumą galima išgydyti?
Klausos praradimas priklauso nuo įvairių priežasčių. Viena iš jų – natūralus senėjimo procesas, kurio metu triukšmas ypač vaidina lemiamą vaidmenį. Klausos praradimo gydymas dažnai priklauso nuo klausos praradimo tipo ir laipsnio. Daugeliu atvejų klausos netekimas yra išgydomas arba reabilituojamas. Tikrai verta ieškoti atsakymų ir gauti tinkamiausią gydymo būdą. Neatidėliokite – pradėkite jau šiandien.
Sveikatos specialistė
Virginija Mockutė
665 peržiūrų (-a)