Informacinis karas tarp visuomenės ir valdžios praėjusios savaitės pabaigoje buvo pasiekęs aukščiausią įtampos tašką. Pavojingos chemijos gamyklos Auksūdžio kaime tema mirguliavo žinių pranešimuose, respublikinių laikraščių bei naujienų portalų pirmuose puslapiuose. Įtampa tvyrojo ir internetinėje socialinėje erdvėje. Per visą Lietuvą komunikuojama žinia buvo tokia: „Darbėnų krašto bendruomenės nenori chemijos gamyklos Auksūdžio kaime“.
Vėliau prasidėjo keisti dalykai, kurie viešųjų ryšių prasme vadinami „garo nuleidimu“, nes galimai situacija iš tiesų pasiekė kraštutinę įtampos ribą.

Atsirado nauja keista „Facebook“ grupė
„Vyksta kažkokie keisti žaidimai“, – tokiais ir panašiais epitetais socialinio tinklo „Facebook“ naudotojai sutiko naujos „grupės“ atsiradimą, kuri savotiškai „klonavo“ pagrindinę senai veikiančią darbėniškių puslapį „Darbėnų kraštas turi žinoti“. Naujos anoniminės grupės pavadinimas buvo parinktas taip, kad galimai klaidintų pagrindinės „grupės“ dalyvius, nes vadinasi: „Darbėnų kraštas turi žinoti TIESĄ“. Tai panašu į mėginimus suvaldyti įkaitusią padėtį ir, pagal galimybes, pastatyti į nepatogią padėtį tuos, kurie protestuoja, nes tiesa yra kažkieno monopolija, galimai valdžios, bet ne tų, kurie protestuoja.
Pastaroji grupė per savaitę surinko tik apie 55 stebėtojus, kai kurie tekstai šią savaitę buvo ištrinti ir, greičiausiai, savo vaidmenį jau suvaidino. Nors prieš tai šioje naujoje grupėje buvo talpinamos išskirtinai ministerijų ir valstybinių institucijų publikacijos apie žaliojo metanolio pramonę, kokia neva ji naudinga ir reikalinga. Viena tokių: „Energetikos ministerija parengė tai numatantį Vyriausybės nutarimo projektą – jį priėmus konsultuodamasi su rinkos dalyviais ministerija iki lapkričio pabaigos turės parengti konkretų planą, kaip įgyvendinti vandenilio sektoriaus plėtros iki 2030 metų gaires“.
Toliau „grupėje“ rašoma: „Rengiant gaires dalyvaus Ekonomikos ir inovacijų, Susisiekimo, Finansų, Aplinkos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, taip pat padės Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, Geologijos tarnyba, Klaipėdos jūrų uosto direkcija, valstybės valdomos energetikos įmonės, mokslo ir studijų institucijos. Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau teigė, kad Lietuva Baltijos jūroje ateityje gali turėti energetinę salą, kurioje iš jūrinio vėjo pagamintos elektros būtų gaminamas vandenilis, o per ją tiek Latvijos, tiek Estijos gaminamos elektros kelias greičiausiai tiesis į Vakarų ir Centrinę Europą“. Po šia informacija – nuoroda į „15 min.lt“ portalą.
Toliau naujojoje „grupėje“ puikuojasi viešųjų ryšių specialistų parengtas straipsnis, kuriame pasakojama kaip Knud Erik Andersen, ,,European Energy“ steigėjas ir vadovas dalinasi akimirkomis iš susitikimo su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais: „Esame ant naujų žaliojo verslo galimybių Lietuvoje slenksčio, sekdami investicijas į atsinaujinančius energijos šaltinius <…> „European Energy“ buvimas Lietuvoje yra didžiulės viešojo ir privataus sektorių partnerystės istorija. Vos per kelerius metus sėkmingai įrengėme keletą vėjo ir saulės energijos parkų. Esame pasirengę nuveikti daugiau ir žengiame į kitą etapą, kuris galėtų apimti e. degalų gamybą.
„Darbėnų kraštas turi žinoti TIESĄ“ kitame straipsnyje rašoma: „Žaliasis vandenilis ir jo dariniai bus neatsiejama Europos klimato tikslų įgyvendinimo dalis, nes e-degalai (e-metanolis) yra tinkamiausias būdas sumažinti išmetamo anglies dioksido kiekį sunkiai išmetamo kiekio mažinimo sektoriuose, tokiuose kaip laivyba ir aviacija. Lietuva turi puikią galimybę dalyvauti ieškant naujų sprendimų dėl pastaraisiais metais įspūdingai sukauptos atsinaujinančios energijos, užtikrinančios ir nacionalinį energetinį atsparumą“.

Netikėtas siurprizas Kovo 8-tosios proga
Toje pačioje grupėje „Darbėnų kraštas turi žinoti TIESĄ“ praėjusį penktadienį po pietų pasirodė ir mero Antano Kalniaus kvietimas į susitikimą Darbėnų gimnazijos salėje, kurio tikslas – pasikalbėti apie gamyklą. Vėliau šis, ar kitas tekstas buvo ištrintas, gal todėl, kad susitikimas iš tiesų įvyko.
Praėjusį penktadienį, prieš pat šį renginį pasiteiravome Darbėnų krašto iniciatyvinės grupės atstovų, ar jie dalyvaus mero renginyje ir kaip tokį netikėtą kvietimą jie vertina? Iniciatyvinės grupės „Už švarų Darbėnų kraštą“ kalbinti atstovai penktadienį redakcijai pranešė, kad ši bendruomenė susitikime su meru tikrai nedalyvaus, nes visi viską jau yra pasakę. Be to tai esą yra nepagarba žmonėms, nes tą dieną buvo švenčiama kovo 8-toji, juo labiau renginys daromas spontaniškai.
Prieš pat susitikimą žmonės kraipė galvomis, spėliojo, kas čia gali nutikti, kodėl taip skubiai jie buvo sukviesti. Tačiau salė užsipildė, greitai laisvų sėdimų vietų beveik neliko.

Neleis statyti gamyklos
„Tikiuosi tai, ką šiandien išgirsite, perduosite savo draugams, kaimynams, – pradėjo susitikimą Kretingos r. savivaldybės meras A. Kalnius. – Kodėl priėmiau tokį sprendimą? Per „Facebook“ platformą tikrai nenorėjau skleisti to, ka norėjau pasakyti jums, žiūrėdamas į akis“.
Toliau meras kalbėjo, jog tai kas šiandien vyksta mūsų visuomeninėje veikloje, tai matoma ir „Facebook“ platformoje ir per pasisakymus spaudoje, jam esą kelia nerimą. Visada buvo klausiama, kodėl meras nepasako savo nuomonės dėl šios gamyklos. „Visada gali išsakyti savo nuomonę, jeigu ją turi tuo metu. Per visą tą pusantro mėnesio laikotarpį, nuo pirmojo labai karšto susitikimo, aš neturėjau atsakymų. Per visą šį laikotarpį buvo labai daug susitikimų, daug susitikimų buvo ir su iniciatyvine grupe, daug buvo diskutuojama, daug kartų buvo klausiama ir ekspertų nuomonės, kelios diskusijos vyko ir per Tarybos posėdžius. Vyko piketai“, – dėstė savivaldybės vadovas.
Matydamas kas vyksta ir jau turėdamas duomenis, penktadienį iš ryto jis esą priėmė „asmeninį sprendimą“. Su šia nuomone pirmiausia pasidalino su savo kolegomis, su daugumos atstovais. „Todėl galiu šiandien pasakyti „Darbėnuose vandenilio ir metanolio gamyklos neleisime statyti!“, – pareiškė Antanas Kalnius.
Salėje pasigirdo gausūs plojimai. „Aš pasigedau to bendravimo, – toliau tęsė meras, – kuris turėtų būti ne tik su valdžios atstovais, ne tik su bendruomene, bet pasigedau iš valdžios, iš tų kurie yra mūsų aukščiausi vadovai, kurie turėtų visa tai matyti nacionaliniu mastu, spręsti strategiškai. Ir aš tikrai žinau ir suprantu, kad Lietuvoje kažkur tokia gamykla atsiras, bet ne Darbėnuose. Ji kažkur atsiras, tačiau tam turi pritarti bendruomenės“.
Meras kalbėjo, kad bandys inicijuoti įstatymo pataisą, kaip visa tai turėtų būti operatyviai ir konkrečiai paaiškinta pirmiausia bendruomenėms ir tik po to bandoma eiti į priekį.
„Šiandien yra toks priimtas sprendimas. Artimiausiu metu susitiksiu su gamyklos atstovais ir jiems pasakysiu, kad to nebus. Kaip jie elgsis toliau, negaliu atsakyti. Tačiau mūsų nuomonė tokia, kad šioje vietoje dedame tašką“, – tikino A.Kalnius.

O kas bus toliau?
Toliau su Darbėnų gimnazijos salėje dalyvavusiais žmonėmis vyko karštos diskusijos apie tai, ar kartais ne per vėlai iš mero pusės buvo pasakyta nuomonė, ar tai atsilieps poveikio aplinkai vertinimui? Galų gale ar vietos savivalda turi tiek galios stabdyti energetinių objektų vystymą? Šis mero pareiškimas (kurio visą įrašą galima pamatyti „Švyturio“ „Facebook“ paskyroje), bendruomenėms iškėlė dar daugiau klausimų, negu jų buvo iki šiol. Kalbėję salėje darbėniškiai ir renginio svečiai nelabai patikėjo, kad pavyks apsisaugoti, nes aukštos įtampos linijos nutiestos, vėjo jėgainės statomos, Darbėnų geležinkelio stotis sutvarkyta. Ten atvežti ir sandėliuojami nauji bėgiai, lyg būtų ruošiamasi šį užmirštą geležinkelio ruošą sutvarkyti. Šios ir kitos aplinkybės bendruomenėms ir toliau kelia daug nerimo, ar nebuvo kartais pasiruošimo darbai daug seniau pradėti, tik žmonės apie tai nieko nežinojo?
Toliau meras paaiškino, kodėl buvo pasirinkti Darbėnai ir kas bus toliau? Yra bendrasis planas, kuris yra mūsų visų vizija ką ir kur mes turėtume daryti. „Kai 2021 metais buvo priimtas bendrasis planas, tada buvo atsakingai pasižiūrėta, nes sklypų ir plotų išdėstymas, kuriuose galėtų būti vienoks ar kitoks verslas, būdavo chaotiškas. Ir mes viską sutvarkėme. Štai čia yra gyvenama zona, štai čia – pramonės zona. Ir prie kiekvienos didesnės gyvenvietės tokie plotai yra suformuoti. Tačiau žemės paskirtis nėra pakeista. Ir Darbėnuose, toje vietoje, kur turėjo atsirasti gamykla, žemės paskirtis dar nepakeista. Ir šiandien ten yra žemės ūkio paskirties žemė. Tam, kad pakeisti žemės paskirtį, būtina keisti bendrąjį planą. Bendrojo plano pakeitimai užtrunka mažiausiai nuo pusantrų metų ir daugiau. Tai yra ilgas procesas, kuris reikalauja daug derinimų“, – kalbėjo meras A. Kalnius.

Siųs raštą agentūrai
Iš dalyvių pusės buvo paklausta, ar savivaldybė gavo paramą tam, kad padėtų vystyti gamyklos projektą bendrojo plano keitimui? „Taip tai buvo padaryta, bet su šiuo klausimu, jokių sąsajų nėra“. Meras pridūrė, kad investuotojų įmonei yra nusiuntę ne tik bei klausimus, bet ir „Kretingos vandenų“, Geologijos tarnybos raštus. Meras patvirtino, kad savivaldybės administracija šiuo metu ruošia raštą Aplinkos apsaugos agentūrai . Tą raštą teiks bendruomenei susipažinti. „Tada mes jį išsiųsime agentūrai“, – kalbėjo meras.
2024 m. kovo 8 d. vykusio susitikimo įrašą galima rasti „Švyturio“ „Facebook“ puslapyje. Komentaruose po šiuo vaizdo įrašu taip pat galima rasti ir abejonių, jog tai tikrai pabaiga. Ar dar kartą nepasikeis tiek savivaldybės Tarybos, tiek pačio mero nuomonė?

Gintaras Mikšiūnas
Autoriaus nuotraukos

 442 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes