Švyturys“ šią vasarą sudarė avarinių ir neprižiūrimų Kretingos r. pastatų kolekciją. Kiekvieną savaitę gauname naujų siūlymų įtraukti vieną ar kitą kandidatą. Dalis tokių pastatų neprižiūrimi dėl įvairių priežasčių: keitėsi savininkai, bylos teismuose arba tiesiog – aplaidumas.

Laukžemės dvaras
„Švyturio“ skaitytojai klausia, kodėl į sąrašą neįtraukėme Laukžemės dvaro? Juk tai žinomiausias vaiduoklis visame rajone. Iš tiesų jis daug dešimtmečių stovi apleistas ir neprižiūrimas, tačiau gali didžiuotis savo turtinga istorija.
Laukžemės dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Tuomet jis buvo Palangos (Darbėnų) dvaro ūkiniu padaliniu, o XVII a. tapo savarankišku ūkiniu–administraciniu vienetu ir priklausė didikams Sapiegoms. XVIII a. dvaras perėjo Palangos seniūnijos valdytojams. XIX a. pr. jį valdė vokiečių didikai: baronai Mirbachai, Medemai, vėliau Georgijus von Štempelis, kilęs iš Kuršo gubernijos vokiečių didikų. 1913 m. Laukžemės dvarą nusipirko žymus to meto dvasininkijos ir visuomenės veikėjas prelatas Konstantinas Olšauskas (1867–1933) kartu su daktaru Jonu Ipolitu Stonkumi. 1944 m. dvaras nacionalizuotas, rūmuose veikė kolūkio valdybos būstinė, vėliau – sandėliai. 1959 m. atliktas rūmų kapitalinis remontas ir įkurdinta Laukžemės aštuonmetė mokykla, veikusi iki 1982 m.
Kūlupėnų „kavinė“
Dar vienas eksponatas – Kūlupėnų kavinė, priešais geležinkelio stotį, kuri taip ir niekada neatsidarė. Daug metų pastato savininkai santykius aiškinasi bylose.
Tačiau Kūlupėnams kavinės tikrai reikia. Juo labiau, kad šalia – judrus kelias Kartena – Salantai, kuriuo vasarą vyksta daug poilsiautojų į Šventąją, mat kelionė nauju asfalto keliu Kūlupėnai- Darbėnai link šio kurorto ženkliai sutrumpėja.

Seniūnijos pateikė duomenis apie vaiduoklius
Pagal Kretingos rajono savivaldybės administracijai seniūnijų pateiktus duomenis, Kretingos miesto ir rajono teritorijoje šiuo metu yra 16 statinių (pernai buvo 22), kurių techninė būklė neatitinka esminių statiniams keliamų techninių reikalavimų, nustatytų normatyviniuose statybos techniniuose ar statinio saugos ir paskirties dokumentuose.
Šiems objektams, siūloma taikyti maksimalų – 3 proc. – tarifą nuo nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Toks sprendimas galioja ir šiais metais.
Kaip skelbiama Kretingos r. savivaldybės svetainėje, Seniūnijų seniūnai, vizualiai įvertinę statinių techninę būklę, iki rugpjūčio 1 d. Savivaldybės administracijai pateikė seniūnijose esančių apleistų ir neprižiūrimų, nenaudojamų ar naudojamų ne pagal nustatytą naudojimo paskirtį statinių, kuriuos siūlo apmokestinti padidintu nekilnojamojo turto mokesčiu, sąrašus. Savivaldybės administracijos specialistai, patikslinę duomenis dėl pastatų naudojimo paskirties ir nuosavybės, sudarė preliminarų tokių statinių sąrašą.
Į šį sąrašą įtraukti 8 objektai, esantys Kretingos mieste. Tuos pačius paminėjo ir „Švyturys“ paskelbtoje vaiduoklių kolekcijoje. Tarp tokių – seniai nenaudojamas viešbutis Mėguvos g., pavojų aplinkiniams keliantys neprižiūrima gamybinė patalpa ir mechaninis cechas Klaipėdos g., gamybinis apleistas pastatas Nemuno g., neprižiūrimas, fiziškai pažeistas mokyklos pastatas Malūno g., pagal paskirtį nenaudojamas neprižiūrimas radijo centro techninis pastatas Klounalių g., apleista transformatorinė Tolių g. ir apgriuvęs kontrolinio punkto pastatas Metalo gatvėje.
Toks pats skaičius – 8 – neprižiūrimų statinių yra ir rajono seniūnijose. Į neprižiūrimų statinių sąrašą įtraukti Kretingsodžio kaime (Kretingos sen.) esančios avarinės būklės stalių dirbtuvės ir sandėlis, kurio neprižiūrima rytinė dalis, taip pat fiziškai pažeistas gamybinis pastatas ir dirbtuvės, esantys Kūlupėnų kaime (Kūlupėnų sen.), nenaudojamas ir neprižiūrimas gyvenamasis namas su sandėliu Tuzų kaime (Imbarės sen.), nudegęs avarinės būklės valgyklos pastatas Juodupėnų kaime (Imbarės sen.), fiziškai pažeistas avarinės būklės Laukžemės dvaras (buvusi mokykla) Laukžemės kaime (Darbėnų sen.) ir avarinės būklės nenaudojamas malūnas Darbėnuose (Darbėnų sen.).

Dar turi galimybę pasiaiškinti
Savivaldybė svetainėje skelbia, jog visų preliminariame sąraše esančių objektų savininkai dar turės galimybę paaiškinti, kada ketina pradėti tvarkyti jiems priklausančius pastatus.
Artimiausiu metu asmeniškai gavę pranešimus, neprižiūrimų pastatų savininkai per 30 dienų Savivaldybės administracijai gali pateikti duomenis, įrodančius, kad statiniai neatitinka apleistiems objektams taikomų kriterijų, arba dokumentus, įrodančius, kad esamą statinių būklę ar statinių naudojimą ne pagal paskirtį sąlygoja tam tikros aplinkybės. Pasitikslinti, ar patalpos (statiniai) nėra įtraukti į minėtą sąrašą, galima seniūnijoje, kurios teritorijoje yra objektas. Tai galima padaryti ir internetu savivaldybės svetainėje.
Galutinį sąrašą Savivaldybės tarybai planuojama teikti tvirtinti spalio mėnesį, vėliau jis bus pateiktas Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, kuri administruoja nekilnojamojo turto mokestį.
„Švyturio“ inf.
Gintaro Mikšiūno nuotraukos

 493 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes