Tie, kurie atidžiau stebėjo praėjusį Kretingos savivaldybės tarybos posėdį, turėjo pastebėti, kaip dvejose vietose įskilo rajono politikos puodynė. Jei į vieną nedidelį trūkį būtų galima ir nekreipti didesnio dėmesio, tai antrasis ilgainiui gali nutįsti ir iki pat dugno.
„Šiandien yra daugiau klausimų, nei atsakymų. Tai aš susilaikysiu ir opozicija susilaikys. Nemanau, kad mes turėtume galvoti apie kitas savivaldybes. Mes turime galvoti apie savo rajoną. Tokia bus mūsų nuomonė“, – sprendžiant ar rajonui pasirašyti sutartį dėl integruotos viešojo transporto sistemos diegimo Klaipėdos regione, kategoriškai pareiškė tarybos opozicijos lyderė socialdemokratė Jolanta Gedvilaitė.
Taip ji įvertino posėdyje kilusias diskusijas tarybos nariams pasiūlytoje sutartyje pasigedus didesnės Kretingos rajono savivaldybės įtakos derinant tarpmiestinių autobusų maršrutus ir jų laikus.
Tačiau jau po 8 minučių, balsuojant dėl pritarimo sutarčiai, visi keturi socialdemokratai, skirtingai nei likę opozicijos atstovai, šiai sutarčiai pritarė. Kas tokio įvyko per tą laiką, kad visos opozicijos vardu kalbėjusi lyderė pakeitė nuomonę?
Tuo metu buvę posėdžių salėje atkreipė dėmesį, kad artėjant balsavimui J.Gedvilaitė telefonu gavo žinutę, o ją perskaičiusi susišnabždėjo su likusiais savo partiečiais. Galima spėti, kad diskusijose šiuo klausimu pradėjus svyruoti kai kuriems daugumos atstovams, kažkas J.Gedvilaitei atsiųsta žinute paprašė socialdemokratų frakcijos balsų paramos. Kas iš šalies nurodinėja opozicijos lyderei ir kieno klusniai klauso taryboje esantys socialdemokratai?
Per petrauką likusiems opozicionieriams pasipiktinus socialdemokratų poelgiu, J.Gedvilaitė teisinosi, kad vėliau kalbėjusieji daugumos atstovai ir, kaip įprasta, viską pasišovęs apibendrinti meras A.Kalnius atsakęs į jai kilusius klausimus. Kažin ar J.Gedvilaitė išgirdo kažkokius naujus atsakymus merui jau visą mėnesį kartojant tą pačią mantrą.
Juolab, jau kurį laiką stebint, kaip socialdemokratų frakcija, tarytum ta katė, vis siekia pasiglaustyti prie daugumos kojų. O ką gali žinoti, gal daugumos vadas A.Kalnius pasilenks ir paims socialdemokratus ant rankų?
Kad šios, daugumai murkiančios opozicijos dalies balsų valdžiai ateityje gali prireikti, rodo kai kurie ženklai. Mažai kas atkreipė dėmesį, kad socialdemokratams netikėtai pritarus „Klaipėdos keleivinio transporto“ įmonės pasiūlytai sutarčiai, šiuo klausimu susilaikė ir prie likusios opozicijos prisijungė daugumai priklausantis „Kretingos krašto“ atstovas Saulius Šopaga.
Tačiau tai dar buvo nežymus puodynės įbrėžimas. Balsuojant dėl vietinės rinkliavos už atliekų tvarkymą nuostatų pataisų, į tą menamą puodynę trenkė toks žaibas, kad posėdžiui pirmininkavęs meras ilgai negalėjo atsitokėti, lyg po stipraus nokdauno.
Nors ir nebūdamas tarybos nariu, A.Kalnius tarybą ilgai įtikinėjo pasilikti prie anksčiau nustatytos „baudos“ mokant rinkliavą už 6 asmenis, jei negyvenamojo būsto savininkas neįrodo, kad ten tikrai niekas negyvena. Meras atkakliai spaudė Ūkio, kaimo ir aplinkosaugos komiteto pirmininką Vytautą Ročį atsiimti komiteto siūlymą šešių asmenų „baudą“ sumažinti iki rinkliavos už vieną asmenį.
Už tai A.Kalnius netgi siūlė rinkliavos nuostatų klausimą grąžinti į darbo grupę, kuri surinksianti visą informaciją, dar kartą padiskutuosianti ir po mėnesio priimsianti galutinį sprendimą.
Suabejojus ar mėnesio pakakas, A.Kalnius siūlėsi šį terminą pratęsti dviems mėnesiams, o, jei reikia, ir dar ilgiau. Kad tik dabar nebūtų balsuojama už „baudos“ sumažinimą.
Tačiau, kad ir prisidengęs komiteto nariais, V.Ročys pademonstravo turįs stuburą ir laikėsi savo. Merui nebeliko nieko kito, kaip teikti balsavimui Ūkio komiteto pasiūlymą.
Ir tuomet įvyko kažkas neįtikėtino. Dauguma skilo perpus: Saulius Šopaga, Rokas Venckus, Gileta Gedvilienė, Simas Končius, Vytautas Ročys, Mindaugas ir Povilas Černeckiai prisidėjo prie opozicijos ir nubalsavo už vieno asmens rinkliavos baudą.
A.Kalniui ištikimi Justė Stonkutė, Jolanta Girdvainė, Dalia Bieliauskienė, Egidijus Gedvilas, Darius Petreikis, Vilius Adomaitis, Laimonas Žemaitis liko kitame krante.
Po tokio pusės daugumos demonstratyvaus nepaklusnumo, meras A.Kalnius atrodė ištiktas šoko. Jis ilgokai tylėjo parimęs prie popierių ir nepajėgė ką tik patvirtinto pakeitimo sujungti su savivaldybės pasiūlymu. „Aš negaliu suformuoti užduoties“, – kartojo jis, gal ir iš tiesų nežinodamas, kad balsavimui teikiamas klausimas nėra užduotis, ir jis ne formuojamas, o suformuluojamas.
Per Giedriaus Petreikio pasiūlytą petraukėlę savivaldybės specialistės tai padarė per kelias minutes.
Jau nubalsavus už galutinai suformuluotą pataisą, matyt, po sukrėtimo jau atsigavęs meras pratrūko griausmais.
„Vaikų darželis, o ne tarybos nariai. Taip kaip priiminėjamas sprendimas ore, yra nepagarba įstatymui. Kas šiandien vyksta čia, taip kaip priiminėjamas sprendimo projektas… aš dabar tikrai galvoju, ar aš tikrai nepasakysiu, kad yra veto“, – taisyklinga lietuvių kalba tarybos narius auklėjo A.Kalnius.
Prisiminęs, kad Vietos savivaldos įstatymas merui numato veto teisę, kuria jis gali atšaukti tarybos priimtą sprendimą. Tačiau nutylėjęs, kad taryba turi teisę mero veto atmesti.
Eiti į atvirą konfrontaciją su taryba A.Kalnius, panašu, nesiryžo ir priimtos rinkliavų už atliekų tvarkymą nuostatų pataisos iki šiol dar nevetavo.
Ką reiškia šis, iki šiol daugumą visiškai kontroliavusio A.Kalniaus pralaimėjimas? Panašu, kad dalis kraštiečių jau išdrįsta atsikratyti mero diktato ir vis pažvelgia į netolimoje ateityje įvyksiančius savivaldos rinkimus. Protaujantiems, matyt, jau darosi aišku, kad iki rinkimų sėdėdami tokio vairininko valdomoje valtyje, kranto jie visi gali ir nebepasiekti.
904 peržiūrų (-a)