Seimo narė Violeta Turauskaitė kartu su grupe parlamentarų pateikė pasiūlymą, kuriuo siekiama pratęsti visuomeninį elektros energijos tiekimą tam tikriems vartotojams iki 2029 m. pabaigos. Šis siūlymas, įtrauktas į Elektros energetikos įstatymo pakeitimo projektą (XVP-189(2)), orientuotas į gyventojų, susiduriančių su elektros rinkos liberalizavimo iššūkiais, apsaugą.

Pasiūlyme, datuotame 2025 m. balandžio 11 d., pabrėžiama, kad „elektros rinkos liberalizavimas parodė, kad nemaža dalis gyventojų – ypač mažiau elektros suvartojantys vyresnio amžiaus žmonės, socialiai pažeidžiami asmenys ar tie, kurie gyvena mažesniuose miesteliuose ir kaimo vietovėse – vis dar nėra pasirinkę nepriklausomo elektros tiekėjo“- teigiama pranešime. Pasak Seimo narių grupės, kuriai priklauso ir Violeta Turauskaitė, pagrindinės to priežastys yra informacijos trūkumas, sudėtingumas palyginant kainas ir nepasitikėjimas nepriklausomais tiekėjais. Dėl to siūloma „nustatyti, kad visi vartotojai, kurie šiuo metu naudojasi visuomeniniu elektros energijos tiekimu, galėtų, jei pageidauja, jame likti iki 2030 metų“.

Konkrečiai, yra siūloma papildyti įstatymo projektą nauja nuostata: „Šio įstatymo 3 straipsnio išdėstytoje Elektros energetikos įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje nurodyti buitiniai vartotojai, kuriems elektros energija tiekiama iš visuomeninio tiekėjo ir kurių objekto elektros įrenginiai pirmą kartą buvo prijungti prie skirstomųjų tinklų iki 2022 m. liepos 1 d., turi teisę gauti elektros energiją iš visuomeninio tiekėjo iki 2029 m. gruodžio 31 d.“ Ši teisė nebūtų taikoma naujiems vartotojams, sunaudojantiems daugiau nei 1000 kWh per metus, taip pat daugiabučių administratorių perkamai elektrai bendroms reikmėms, kaip nurodyta: „Ši nuostata netaikoma Elektros energetikos įstatymo 69 straipsnio 14 ir 15 dalyse nurodytiems elektros energijos vartotojams.“

Pats įstatymo projektas, kurio svarstymas Seime numatytas balandžio 15 d., numato laipsnišką visuomeninio tiekimo mažinimą. Nuo 2026 m. jis bus nutraukiamas buitiniams vartotojams, sunaudojantiems daugiau nei 1000 kWh per metus, o iki 2030 m. visi vartotojai, išskyrus išimtis, turės pereiti prie nepriklausomų tiekėjų. Pažeidžiamiems vartotojams, tokiems kaip socialinės paramos gavėjai ar neįgalieji, numatytos papildomos apsaugos priemonės.

Turauskaitės iniciatyva sulaukė įvairių vertinimų. Vieni ją laiko būtina pagalba tiems, kuriems rinkos pokyčiai kelia sunkumų, kiti baiminasi, kad tai gali sulėtinti konkurencijos plėtrą. Projekte taip pat numatyta, kad vartotojai bus informuojami apie sutarčių pabaigą ir galės atsisakyti savo duomenų perdavimo nepriklausomiems tiekėjams, taip stiprinant jų teises.

 314 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes

Parašykite komentarą

TAIP PAT SKAITYKITE