Kretingos J. Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje buvo apdovanoti talentingiausi Kretingos moksleiviai. Tarp jų – Lietuvos geomokslų olimpiados čempionas Linas Rumbutis ir Lietuvos jaunųjų filologų konkurso III vietos laimėtoja Magdalena Brundzaitė. Pranciškonų gimnazijos abiturientai pasidalijo mintimis apie savo ryšį su mokslu, kitus pomėgius bei ateities planus.
– Kaip atradai susidomėjimą geomokslais?
Linas: – Geomokslais susidomėti paskatino mano geografijos mokytojas. Devintoje klasėje pradėjau lankyti geografijos būrelį, o ten mokytojas ir skatina dalyvauti įvairiose su šiuo mokslu susijusiose olimpiadose, tarp kurių ir geomokslų olimpiada, kurioje dalyvaujam kasmet.
– Kas paskatino tave domėtis filologija?
Magdalena: – Lietuvių kalba mane įkvėpė nuo pat mažų dienų, leidžiant daug laiko prie įvairiausių knygų. Man visada patikdavo rašyti trumpas istorijas apie supantį pasaulį, žmones, jų santykius, visaip išbandyti gimtosios kalbos autentiškumą, vartojant vaizdingas menines priemones kaip frazeologizmus, metaforas, epitetus ir taip toliau. Dar labiau susidomėjau lietuvių kalbos žodyno vaizdingumu, kai sudalyvavau filologų konkurse, kuriame verčiau tekstus iš vokiečių, anglų kalbos. Verčiant vienas didžiausių iššūkių buvo atitolti nuo pažodinio vertimo ir ieškoti rišlios, sklandžios lietuviškos minties. Taigi dėl šios patirties daug laiko praleidau studijuodama lietuvių kalbą ir jos ypatumus.
– Kokia tema, sritis jus domina šiame moksle? Kokia mažiausiai?
Linas: – Iš tiesų geomokslai nėra mano mėgstamiausia geografijos šaka: tikrai mieliau mokyčiausi visuomeninės geografijos, nei geomokslų, na bet geomokslai labai plati sritis, tad atsirenku, kas patinka, o kas nelabai. Mėgstamiausios ar nemėgstamiausios srities neturiu, tačiau žinau, jog nemėgstu sausos teorijos, man patinka tokios temos, kur galiu ir pats pamąstyti, o ne tiesiog „iškalti“.
Magdalena: – Filologijoje mane labiausiai domina vertimo sritis – manau, mane traukia tam tikras kalbų įgūdžių išbandymas – turiu gerai išmanyti ir verčiamą užsienio, ir gimtąją kalbą. Kitų filologijos sričių nesu „ragavusi“, taigi, nepasakyčiau, kad kuri mažiau domintų. Manau, jei skirčiau daugiau laiko, kiekvienoje sekcijoje atrasčiau sau patinkamų aspektų.
– Kas tave motyvuoja domėtis geomokslais?
Linas: – Itin daug motyvacijos domėtis geomokslais sėdėdamas prie knygų neturiu, tačiau mėgstu savo žinias gilinti praktiškai: pavyzdžiui, stebėdamas kokį nors slėnį mąstau, ar čia slinko ledynas arba vaikščiodamas pajūriu pagalvoju, kokie procesai jame vyksta, kas jį formuoja. Beje, nors geologijos nelabai mėgstu, tačiau kolekcionuoju akmenis, jie man tarsi siuvenyrai, prisiminimai, tad kartais įdomu ir juos panagrinėti „geomokslininko akimis“.
– Kas skatina tave gilintis į filologiją?
Magdalena: – Domėtis lietuvių ir užsienio kalbomis yra mano pomėgis, kadangi tikiu, kad kalba yra kiekvienos tautos pamatas. Pažinti kalbą – reiškia pažinti žmones. Versdama tekstus privalau suprasti abiejų tautų kultūras. Tai ir tampa mano motyvacija domėtis kalbomis ir jų savitumu.
– Papasakokite apie didžiausią pasiekimą, susijusį su mokslais.
Linas: – Mano didžiausias pasiekimas, susijęs su geomokslais yra aukso medalis Lietuvos geomokslų olimpiadoje. Tiesa, jis visiškai netikėtas: nelabai ruošiausi olimpiadai, nes labai nemėgstu tiesiog sėdėti prie knygų ir mokytis, ypač olimpiadoms. Tačiau mėgstu klausytis – taip mokytis man paprasčiau, tad mokytojo indėlis tikrai nemažas šiame apdovanojime.
Magdalena: – Didžiausi mano pasiekimai – prizinės vietos už vertimą iš vokiečių ir anglų kalbos į lietuvių kalbą Lietuvos jaunųjų filologų konkurse. Abu kartus užėmiau trečiąją vietą. Buvo didelė garbė dalyvauti respublikiniame etape kartu su kitais jaunaisiais filologais ir pabendrauti su žymiais Lietuvos vertėjais, kurie asmeniškai komentavo mano darbus, atsakė į kilusius klausimus dėl vertimo.
– Kokie kiti jūsų pomėgiai, veiklos?
Linas: – Mano mėgstamiausias hobis yra muzika. Labai mėgstu ir klausytis, ir groti. Apskritai, su muzika aš poilsiauju, mokausi, užmiegu, atsikeliu. Net pamokų metu, kad ir kaip rimtai dirbčiau, man galvoje skamba vis kažkoks kūrinys. Pagrindinis mano instrumentas yra mušamieji, tačiau mėgstu pagroti ir kitais, namuose turiu savo studijėlę, kurioje galiu improvizuoti kiek tik noriu su įvairiais instrumentais.
Magdalena: – Nuo penktos klasės esu aktorė Kretingos vaikų ir jaunimo teatre „Atžalynas“. Teatras jau yra tapęs mano antraisiais namais, kuriuose išmokau drąsos, pasitikėjimo savimi. Spektaklyje, visai kaip vertime, turiu stengtis atsiplėšti nuo tiesmuko vaidmens žodžių sakymo ir scenoje įtikinamai suteikti veikėjui gyvybę. Labai mėgstu repeticijų metu išlipti iš nuobodžios kasdienybės ir įsijausti į man visai kontrastišką vaidmenį – kiekvieną kartą tai yra naujas iššūkis.
– Ką planuojate veikti ateityje? Ar siesite savo ateitį su šia mokslo sritimi?
Linas: – Norėčiau dirbti kultūros-renginių srityje, tad ne, su geomokslais ateities sieti neplanuoju.
Magdalena: – Nors tikslios studijų krypties dar neturiu, manau, toli nuo humanitarikos mokslų nepabėgsiu. Neatmetu ir galimybės toliau ateitį sieti su filologija, apie kurią, žinau, turiu dar daug ko atrasti.
Kalbėjosi Kristina Gedminaitė
1,867 peržiūrų (-a)
