Kretingoje jau graudžiai juokaujama – benamiai Kretingoje ir liks benamiais, kol jie neturės savo namų. Todėl, girdi, jiems Nakvynės namų ir neskubama statyti, kad ši socialinė grupė asmenų rajone visai neišnyktų.
Juokas juokais, bet pagal pirminius planus socialiai pažeidžiamiems žmonėms prieglobstį suteikianti būtina įstaiga turėjo pradėti veikti dar 2018 metų rudenį.
Iš šio objekto pasitraukus antrajai bankrutavusiai bendrovei, dabar jau rizikinga patikėti, kad ir naujasis rangovas šį pastatą įveiks iki kitos žiemos. Tai yra, po dviejų metų nei tai turėjo atsitikti.
Tai, kad Nakvynės namus stačiusios net dvi bendrovės sulaukė bankroto, būtų galima nurašyti lemtingam įvykių sutapimui. Bet ar dėl to, kad Nakvynės namai nėra pastatyti iki šiol, rajono Savivaldybė tikrai niekuo dėta?
Moterys, kurių ne vienas vyras netikėtai miršta, vadinamos „juodosiomis“ našlėmis. O kaip būtų galima pavadinti savivaldybę, kurios užsakymu pradėjusios statyti bendrovės užsilenkia viena po kitos?
Šiame kontekste būtų galima prisiminti ir restruktūrizuojamą bendrovę „Litcon“, kuri vargsta vargelį statomame Kretingos sporto ir sveikatingumo centre.
Bankai jau pernai šiai įmonei atsisakė suteikti apie pusės milijono eurų garantą, kuris užsakovui išmokamas rangovui neįvykdžius sutartinių įsipareigojimų. Matyt, ši grėsmė yra tokia reali, kad bankai nenori rizikuoti prarasti pinigus.
Dar net neprasidėjus Vilniaus gatvės rekonstrukcijai rimti finansiniai sunkumai užgulė konkursą laimėjusį šių darbų rangovą bendrovę „Šilutės automobilių keliai“, o jo partneris – UAB „Hidrostatyba“ jau yra prie bankroto slenksčio.
Dar nežinia, ar pavasarį, kada turėtų būti pradėti šios gatvės rekonstrukcijos darbai, nereiks skelbti naujo konkurso ir ieškotis kitų rangovų?
Bet grįžkim prie Nakvynės namų. Pagal 2017 metų balandžio pradžioje Savivaldybės ir Telšių bendrovės „SMD“ pasirašytą sutartį, per kiek daugiau nei metus šį objektą suprojektuoti ir pastatyti rangovas buvo įsipareigojęs už 240 tūkst. eurų.
Stringančius statybos darbus Savivaldybė pastebėjo dar 2018 metų pavasarį. Pirmojo aukšto nė iki perdangos nesumūriję statybininkai tapo vangūs, o jų gretos retėjo.
Netrukus savivaldybei ėmė skųstis rangovo tiekėjai, kad su jais neatsiskaitoma. Jau tada tapo aišku, kad „SMD“ ritasi link bankroto. Netrukus rangovo darbininkai iš statybvietės visai pradingo.
Tačiau tuomečiai Savivaldybės administracijos vadovai su nedirbančiu rangovu nutraukti sutartį kažkodėl delsė. Buvo aiškinama, kad taip baiminamasi įsivelti į teismus, nes sutarties terminas dar nebuvo pasibaigęs. Negi buvo tikima, kad rangovas, kaip Feniksas pakilęs iš pelenų, per likusius kelis mėnesius ateis ir pabaigs darbus?
Ar šiuo atveju Savivaldybė neprivalėjo vienašališkai nutraukti sutartį ir skelbti naujo rangovo paieškas? Vien todėl, kad akivaizdžiai buvo pažeisti visi numatyto darbų eigos grafiko terminai. Tačiau ar Savivaldybės teisininkai yra per silpni, ar visą šį procesą reguliavę rajono vadovai turėjo kažkokių interesų?

Benamiai Kretingoje ir liks benamiais, kol jie neturės savo namų. 

Tik pasibaigus sutarties su telšiškiais terminui, rudenį paskelbtą naują konkursą laimėjo stipri bendrovė „Panevėžio statybos trestas“, kurios pasiūlymas siekė 260 tūkst. eurų. Jau atmetus telšiškių padarytų darbų už 34 tūkst. eurų.
Tačiau Savivaldybė pasigedo patikslinto konkurso laimėtojo pasiūlymo. Užuot įmonei padėjusi ištaisyti apmaudžią klaidą, rajono valdžia 2018 metų spalio pabaigoje šį konkursą paskubėjo nutraukti.
Naujo konkurso laimėtojas – Vilniaus bendrovė „Lyderio grupė“ – Nakvynės namus pasiūlė pastatyti beveik už 300 tūkst. eurų. Atmetus jau pirmųjų rangovų įvykdytų darbų sumą ir jų sumokėtą 19 tūkst. eurų garantą, šio objekto statyba jau dabar yra pabrangusi 70 tūkst. eurų.
Pagal kitų darytą projektą dirbti pradėjusi įmonė suklupo prie stogo. Jau uždėjus gegnes paaiškėjo, kad jos neatitinka toms, kurios yra suprojektuotos.
Užuot greitai pataisius projektą, Savivaldybė pareikalavo gegnes nuimti ir tik tuomet buvo išsiaiškinta, kad projekte numatyta klijuota mediena Lietuvoje yra negaminama. Tada buvo taisomas projektas ir nuimtosios gegnės vėl montuojamos iš naujo.
Šitaip buvo prarasti du mėnesiai. Ar tik ne jų „Lyderio grupei“ pritrūko baigti statyti Nakvynės namus? Kiek Nakvynės namų darbai Savivaldybei pabrangs atradus trečią rangovą? Juk per tą laiką ir atlyginimai kilo, ir medžiagos brango.
Kažkuo panaši situacija bręsta ir rekonstruotame Pastauninko parke. Ilgai atidėliojant darbų baigimo terminą bendrovė „Plungės lagūna“ prieš žiemą kaip ir viską buvo pabaigusi. Taip visuomenę bando įtikinti lapkričio 29 dieną pasirašyta objekto pripažinimo naudoti deklaracija.
Tokiu atveju, ką šiomis diemomis parke veikia rangovo darbininkai? Kur užsėta pagal projektą turėjusi būti žolė, priešais įrengtą amfiteatrą supiltas projekte numatytas gruntas?
Šios parko rekonstrukcijos pagrindinis tikslas buvo nusausinti šlapiuoju metų laiku tvinstantį parką. Tačiau net nesulaukus rimtesnių liūčių nuo šlaitų kliokiantis vanduo taip paplovė takų dangą, kad vietomis pasimatė net juodžemis.
Darbus baigusio ir už šį objektą per 570 tūkst. eurų pasiėmusio rangovo darbininkai užvakar paskubomis išplautas vietas vėl užstumdė smėliu ir skalda, bet šis kompresas padės tik iki kito lietaus.
Parką kaip savo penkis pirštus pažįstantys kretingiškiai teigia, kad tankinant takų gruntą buvo pažeistos senosios pralaidos, o naujos neįrengtos. Todėl šiose vietose vanduo ir teka takais nuo šlaitų, o lygesnėse parko vietose laikosi pelkės.
Dabar jau ir Statybų skyrius pripažįsta, kad pavasarį rangovui teks sugrįžti į parką ir taisyti defektus.
Tačiau kur Savivaldybės atstovai buvo prieš pasirašant darbų baigimo aktą? Kodėl parke niekas nematė Savivaldybės brangiai samdomo eksperto? Visur kokybės siekiantis rajono meras Antanas Kalnius Pastauninko parke broko rasti nenorėjo?
Beje, kai kelias dienas nulytoje Kretingoje tvino parkas, gatvės, Jurgio Pabrėžos gimnazijoje įrengiamos stadionas, tarp Savanorių gatvės ir Žemaitės alėjos įrengiamoje dirbtinės žolės futbolo aikštėje buvo sausa. Toje pačioje aikštėje, kur valdžios etatinis ekspertas aptiko neva blogai paklotą drenažą.

 1,519 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes