Šiemet metams tik prasidėjus rajono ugniagesiai jau gesino 12 gaisrų, kurių didžioji dalis – net 7 – kilo būtent dėl nevalytų ar blogai išvalytų dūmtakių.

Dažniausia priežastis – gyventojų aplaidumas
Kiekvienais metais daugiau nei 30 procentų individualių namų nukenčia nuo gaisrų, kylančių dėl netvarkingų krosnių, dūmtraukių ar jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų, kaip „Švyturiui“ pasakojo Sandra Vasiliauskaitė, Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos atstovė spaudai. Taip nutinka dėl namų savininkų aplaidumo, kurie nepakankamai atsakingai žiūri į savo šeimos narių saugumą bei nesilaiko Gaisrinės saugos taisyklių.
Prasidėjus šildymo sezonui beveik kiekvieną parą ugniagesiams tenka budėti šalia pastatų ir laukti, kol dūmtraukiuose išdegs suodžiai (kreozotas). Kreozotas – lipnus rudas skystis susidarantis degimo metu dėl nekokybiškų malkų, blogos kamino traukos ar neteisingai eksploatuojamo šildymo katilo. Pagal Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu valyti prieš šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
Jei valėte suodžius spalio mėnesį, sausį būtina pakartotinai pilnai išvalyti dūmtakį, kaip aiškina S. Vasiliauskaitė. Dūmtraukiai privalo būti tvarkingi, iš išorės išbalinti, kad matytųsi aprūkę įskilimai. Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad už priešgaisrinės saugos taisyklių ir kitų priešgaisrinę saugą reglamentuojančių norminių aktų pažeidimus arba jų nevykdymus gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų.

Užterštas kaminas nepašalina degėsių
Užterštas kaminas nesugeba pašalinti degimo metu išsiskyrusių degimo produktų, kurie slopina degimo procesą – malkos pradeda smilkti. Mažėja katilo temperatūra ir jei pasiekiama žemesnė 55-59 °C (rasos taškas) darbinė temperatūra, ant katilo sienelių susidaro kondensatas. Prie drėgnų sienelių dar sparčiau limpa suodžiai ir teršalai, teršiasi kaminas. Malkos smilksta, bet nešildo.
Po ilgesnio laiko katilo sienelės pasidengia kreozoto sluoksniu, kuris labai paspartina metalo senėjimą. Pablogėjus kamino traukai, dažnai besikūrenantieji atidaro oro sklendę taip padidindami oro kiekį į katilą. Katile pakyla temperatūra ir kaminas gali „užsidegti“: pasigirsta nemalonus ūžesys, iš kamino veržiasi kibirkštys ar net įsiplieskusi liepsna. Temperatūra gali pakilti iki 900-1000 °C. Tokiu atveju, jei dar dūmtraukis ar krosnių sienelės liečiasi prie degių sienų ar lubų – gaisras namuose neišvengiamas. Būtina žinoti, kad namo perdangoje nuo vidinės kamino sienelės iki degių konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 38 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų privalo būti ne mažesnis kaip 13 cm nedegantis intarpas.
Pasitaiko, kad remontuodami senus pastatus savininkai vietoje krosnių stato židinius, o kaminus palieka senus. Tačiau pamirštama, jog kamino skylė židiniui turi būti kur kas didesnė negu krosniai. Jeigu į vieną dūmtraukį sujungti keli šildymo įrenginiai, juos kūrenant kaminas labai įkaista, o jei dar ir dūmtraukis blogai įrengtas, galima tikėtis gaisro. Todėl į vieną dūmtraukį negali būti jungiamos daugiau kaip dvi krosnys. Dar vienas dalykas, apie ką pamirštama remontuojant namus – neretai tapetai priklijuojami prie pat krosnių ir dūmtraukių, o kartais netgi ir jie apklijuojami. Užkūrus krosnį, tapetai nuo karščio kaista, gelsta, o po kurio laiko ir užsidega. Jeigu ties krosnies pakura grindys medinės ar iš kitų degių medžiagų, privalo būti prikaltas ne mažesnis kaip 50×70 cm skardos ar kitos nedegios medžiagos lakštas.
Jei užkūrus krosnį ar židinį dūmai ima rūkti į patalpas, dūmai kylantys iš kamino yra juodi, blogai sklaidosi ir daug suodžių dalelių, nedelsdami privalote išvalyti krosnį ir dūmtraukį. Užsidegus suodžiams, kuo skubiau užgesinkite ugnį kūrykloje, bet jokiu būdu nepilkite vandens – gali įvykti sprogimas.
Gesinimui ugniagesiai pataria naudotu smėlį, druską arba miltelinį gesintuvą. Sandariai uždaryti krosnies ir peleninės dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų šviežio oro. Iškvieskite ugniagesius gelbėtojus skubios pagalbos tarnybų numeriu 112.

Ar teisingas sprendimas merą A. Kalnių palikti be patarėjo ir padėjėjos?

View Results

Loading ... Loading ...

 6,578 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes