Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praneša, kad per pirmąjį mėnesį (nuo gruodžio 27 iki sausio 28 dienos), kai šalyje buvo pradėta vakcinacija nuo COVID-19 ligos, iš viso jau yra gauta 311 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakciną. Kretingos rajone tokių atvejų irgi pasitaikė – mažiausiai 4 gyventojai net buvo gydomi ligoninėje. 

Apie kretingiškių pašalinį poveikį į vakciną nuo COVID-19 rašėme straipsnyje Po skiepų keturi kretingiškiai atgulė į ligoninę.

 VVKT atkreipia dėmesį, kad pirmąjį vakcinacijos mėnesį žmonės buvo skiepijami dviem, šiuo metu Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis. Gautų ĮNR pranešimų skaičius sudaro 0.3 procentus nuo sunaudotų vakcinų dozių. Dėl vakcinos „Comirnaty“ gauti 297 pranešimai, dėl vakcinos „COVID-19 Vaccine Moderna“ – 13 pranešimų.

Viename gautame pranešime apie įtariamą pašalinį poveikį vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.

298 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 13 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie įtariamą pašainį poveikį nei  vyrai – atitinkamai 271 ir 40 pranešimų.  Įtariamas pašalinis poveikis pasireiškė įvairaus amžiaus gyventojams – nuo 21 iki 83 metų.

Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 41, iš pacientų – 268; 2 pranešimai gauti iš Eudravigilance duomenų bazės.

Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai, kurių sulaukė Tarnyba, tai – skausmas  injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, išbėrimas ir karščiavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.  Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, karščiavimas, dažniau pasitaikė po antros vakcinos dozės. Kaip rodo klinikinių tyrimų duomenys, vyresnio amžiaus pacientams vakcinos nepageidaujamų reiškinių dažnis buvo šiek tiek mažesnis.

VVKT primena, kad į registruotų vakcinų nuo COVID-19 preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad vakcinos būtų vartojamos saugiai ir veiksmingai. Kaip ir visų kitų vaistų atveju, duomenys apie vakcinų vartojimą yra nuolat stebimi. Kiekvienas pranešimas apie nepageidaujamą reakciją į vakcinas nuo COVID-19, kurio VVKT sulaukia, yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

 VVKT taip pat atkreipia dėmesį, kad sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, slaugytojai) gavę informacijos apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, kiek galint greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo įtariamos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, turi pateikti VVKT Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialisto pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją  formą. Pranešti galima:

–       tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist.

–       užpildant pranešimo formą, skirtą specialistams (ją galima rasti https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386)  ir atsiunčiant el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.

Šalutinį skiepų poveikį gali registruoti ir patys vartotojai. Pranešimą galima pateikti šiais būdais:

–       tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv;

–       užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti   https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486) ir atsiunčiant elektroniniu paštu  (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt);

–       nemokamu telefonu 8 800  73 568.

Teikiant pranešimą apie įtariamą nepageidaujamą reakciją, VVKT nereikia pateikti savo asmeninių duomenų, VVKT prašo pateikti tik kontaktinę informaciją, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti. Visi pranešime pateikti duomenys yra saugūs ir konfidencialūs.

Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą įtariamą šalutinę reakciją pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas. Tačiau Tarnybai būtina žinoti asmens, patyrusio įtariamą pašalinį poveikį į vakciną, amžių ir lytį, nes ši informacija yra svarbi tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras nepageidaujamas reakcijas.

Jei esate paskiepytas,-a nuo COVID-19, ar patyrėte šalutinių reakcijų po vakcinos?

View Results

Loading ... Loading ...

 29,588 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes