Dėl karantino metu apribotos veiklos miesto pasididžiavimas – Kretingos muziejus – patyrė apie 56 tūkst. eurų nuostolių. Artūro Patamsio nuotr.

Nuo praėjusio pirmadienio atlaisvėjusiais karantino ribojimais džiaugiasi ne visi Kretingos rajono kultūros įstaigų vadovai, kai kas baiminasi, ar apskritai beatsigaus. Nevienodai kultūrininkai vertina ir iki šiol galiojusius griežtus saugumo reikalavimus.

Turėjo atlaisvinti bent prieš 2 mėnesius?
Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė skeptiškai vertino iki šiol galiojusius karantino ribojimus, kurie, anot jos, visiškai neatsižvelgė į kultūros įstaigų specifiką. Direktorės nuomone, muziejams, galerijoms, parodų salėms kviesti lankytojus turėjo būti leidžiama jau prieš 2-3 mėnesius. Juk ekspozicijų plotai dideli, lankytojų srautą riboti paprasta, užtikrinti tinkamas sanitarines sąlygas nebūtų sunku.

Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Todėl vos gavus leidimą vėl priimti lankytojus muziejininkų nuotaika kardinaliai pasikeitė: „Jeigu vėl kas neatsitiks, gegužės 18 dieną paminėsime Tarptautinę muziejų dieną. Žmonės susitelkę, pasiruošę dirbti, visi pasiilgome veiklos, nes karantino metu neįvyko daugybė tradicinių renginių, – kalbėjo V. Kanapkienė. – Karantino draudimai labai apkarpė pajamas, patirti nuostoliai – apie 56 tūkst. eurų.“
Iš vadinamųjų specialiųjų lėšų, kurias muziejus uždirba pats, įstaiga išlaiko 7 etatus. Jų neatsisakyta tik todėl, kad praėjusią vasarą, kai žmonėms buvo leidžiama elgtis laisviau, muziejus sulaukė rekordinio lankytojų skaičiaus – daugiau nei 130 tūkstančių.

Japoniško sodo įkūrėjas ir vadovas Šarūnas Kasmauskas. Aisto Mendeikos nuotr.
M. Valančiaus bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė. M. Valančiaus bibliotekos „Facebook“ paskyros nuotr.

Japoniškas sodas – praktiškai be nuostolių
O Japoniškas sodas nuostolių beveik nepatyrė. Juk ribojimai galiojo ne sezono metu. Tik dabar žmonės pradeda skambinti ir teirautis, kada bus galima pamatyti žydinčias sakuras.

Gydytojo išsilavinimą turintis sodo įkūrėjas Šarūnas Kasmauskas visai kitaip vertina ir griežtąjį karantino laikotarpį: „Karantino ribojimai buvo būtini, nes mūsų žmonėms jokio sąmoningumo kitaip neįkrėsi. Daugiau pažindamas japonų gyvenimą galiu pasakyti, kad jie įpratinti laikytis socialinės distancijos, dėvėti kaukes jau 10-20 metų. Kai pas juos paros susirgimai kovidu siekė apie 2,5-3 tūkstančius, buvo keliamas aliarmas, dar labiau griežtinami reikalavimai. O pas mus? Kas parą – po tūkstantį užsikrėtusiųjų, tačiau dalis piliečių nepatenkinti ir skrenda „laisvės“ ieškoti į Egiptą, Balį, dar kažin kur. Neužmirškime, Japonijoje gyvena apie 128 milijonų, pas mus – nėra 3 milijonų. Manau, daugiau komentarų lyg ir nebereikia,“ – kalbėjo Š. Kasmauskas.

Kretingos rajono kultūros centro direktorius Pranas Razmus. Kretingos rajono Kultūros centro nuotr.

Ne itin didelius pokyčius šią savaitę pajuto ir Kretingos rajono M. Valančiaus viešoji biblioteka. Kaip pasakojo direktorė Birutė Karčauskienė, skaitytojai buvo aptarnaujami visą karantino laiką, jau senokai buvo suteikta ir galimybė naudotis skaityklos paslaugomis. Suprantama, laikantis saugių atstumų, ribojant lankytojų skaičių.

„Didžiausias pasikeitimas dabar vyksta, suteikiant galimybę skaitytojams ateiti į bibliotekos fondus ir patiems rinktis knygas. Fondų paslaugomis jau gali naudotis ir vaikai, ir suaugusieji, įleidžiame po kelis žmones,“ – sakė B. Karčiauskienė.

Ar dar susiburs buvę kolektyvai?
Karantino suvaržymai bene skaudžiausiai smogė Kretingos rajono kultūros centrui. Jo direktorius Pranas Razmus ne itin džiūgavo net ir šios savaitės karanto atlaisvinimais, nes repetuoti kontaktiniu būdu leidžiama tik profesionaliems atlikėjams, bet ne mėgėjams.
„Galime rodyti kiną, tačiau mums svarbiausias klausimas – kada galėsime sueiti į rūmus ir pradėti įprastas repeticijas? Meno kolektyvai taip ir lieka letargo miego būsenoje. Atviras klausimas – ar pavyks suburti buvusius kolektyvus?“ – guodėsi direktorius.

Neneigdamas karantino ribojimų būtinybės, P. Razmus samprotavo, kad netgi jo metu turėjo būti leidžiama laisviau manevruoti, organizuojant renginius lauke. Jo nuomone, daugelis žmonių jau pernai pavasarį buvo išmokyti saugotis patys ir saugoti kitus, dėvėti veidus dengiančias kaukes, laikytis nurodytų atstumų. Deja, valdžios įvesti draudimai buvo vienodi visiems, kai kurie kultūriniai renginiai egzistavo tik virtualioje erdvėje.

 58,243 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes