Jokūbavo Aleksandro Stulginskio parke liepos 4-8 dienomis vyko pleneras-laboratorija „Metų laikai A. Stulginskio dvare“. Renginio metu pasirodė įvairūs meno kolektyvai, šventės dalyviai dalyvavo sporto rungtyse, edukaciniuose užsiėmimuose bei stebėjo spektaklį pagal Juozo Tumo-Vaižganto pjesę „Žemės ar moters“.

Parką puoš skulptūros 

„Šio plenero-laboratorijos metu persipynė skirtingos meno sritys. Visi norintys galėjo stebėti plenero metu kuriamų darbų kitimą ir tapimą meno kūriniais. Čia sukurtos skulptūros papuoš Jokūbavo A. Stulginskio parko erdves, o atrinkti dailininkų nutapyti darbai iškeliaus į švietimo ir kultūros įstaigas“, – sakė renginio uždarymo vakarą pradėjusi Kretingos muziejaus darbuotoja Kristina Lauciutė-Dimienė.

Pasak renginio idėjos autoriaus, Jokūbavo kaimo bendruomenės centro tarybos nario Antano Sungailos, norėjosi, kad renginys paliktų ir išliekamąją vertę turinčius objektus, todėl ir sugalvota pakviesti skulptorius bei dailininkus. Idėja įgyvendinta – drožėjų Alioyzo Pociaus ir Raimundo Puškoriaus skulptūros renginio uždarymo dieną jau stovėjo parko erdvėse.

Plenero uždarymo vakarą pradėjo iš Klaipėdos atvykęs pantomimos teatras „A“, vadovaujamas įkūrėjo ir meno vadovo Alekso Mažono. Aktoriai šėlo ne tik ant scenos, bet ir tarp žiūrovų. Skambant vienai garsiausių David Bowie (Deivido Bovio) dainųHeroes“, pantomimos teatro aktoriai užsikėlė ant pečių tai vieną, tai kitą iš mažųjų žiūrovų ir garbino juos įtikinamais mostais, tarsi tikrus šios šventės herojus. Tiesa, vaikus vis dėlto labiausiai masino šventėje nemokamai dalinti ledai, kuriuos dovanojo vietos verslininkas, VšĮ „Saldus projektas“ vadovas Linas Gumuliauskas.

Projektą, pagal kurį įgyvendintas šis pleneras-laboratorija, rašiusi Kretingos rajono kultūros centro Jokūbavo skyriaus vedėja Albina Buntinienė sakė, kad tokia penkias dienas vykusi šventė Jokūbave suorganizuota pirmą kartą.

„Šis renginys – tai Jokūbavo bendruomenės narių, Kretingos rajono Jokūbavo A.Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro ir Kretingos rajono kultūros centro Jokūbavo skyriaus bendro darbo rezultatas. Mes turime su Jokūbavu susijusį tokį iškilų žmogų, prezidentą A.Stulginskį, turime dvaro parką, tad norėtųsi, kad ši vieta taptų kuo labiau lankoma, kad žmonės čia šurmuliuotų, kad vyktų renginiai. Tad tikimės, kad šis renginys turės ir tęstinumą“, – sakė vedėja.

Planuoja atstatyti dvarą 

Tuo tarpu A. Sungaila pasidžiaugė, kad, atsiradus naujam Jokūbavo kaimo bendruomenės centro pirmininkui Mantui Kebliui, ėmė judėti reikalai, susiję su idėja atstatyti A. Stulginskio dvarą.

„Smagu, kad A. Stulginskio anūkas bendradarbiauja su Jokūbavo bendruomene ir suteikė teisę naudoti parko teritoriją pagal panaudos sutartį. Džiaugiamės ir mūsų iniciatyvų palaikymu. Neseniai Savivaldybė skyrė lėšų dokumentams, susijusiems su dvaro atstatymo planais, tvarkyti, nes dvarui atstatyti jau nebepakanka vien panaudos sutarties“, – apie ateities planus atstatyti dvarą kalbėjo A. Sungaila.

Renginio uždarymo dieną buvo išdalintos padėkos ir prizai prisidėjusiems bendruomenės nariams prie šio plenero-laboratorijos organizavimo. Įteikti padėkos raštai tautodailininkams Alioyzui Pociui, Tadui Šoriui,  Raimundui Puškoriui ir dailininkams Valentinui Varnui, Voldemarui Barakauskui, Alvydui Stauskui, Jolantai Abelei, Eugenijui Nalevaikai.

Nuo šiol Jokūbavo parke stovės tautodailininko A.Pociaus koplytstulpis ir R.Puškoriaus skulptūra „Ona dounas puonia“ (tiesa, pavadinimas dar, pasak drožėjo, dar nėra galutinis).

Iš ąžuolo išdrožtą skulptūrą „Ona dounas puonia“, pasak autoriaus, dar reikės pabaigti, mat darbams užbaigti skirtų penkių dienų nepakako.

„Tai gali būti jau 200-oji tokio dydžio mano drožta skulptūra. Aš jau nuo 17-os metų užsiimu drožyba, tad darbų jau prisikaupė“, – sakė Raimondas.

Šio kretingiškio, kilusio iš netoli Salantų esančio kaimo, drožybos darbai išsibarstę po visą pasaulį.

„Buvau įvairiuose pleneruose, įvairiose šalyse: Danijoje, Austrijoje, Japonijoje, JAV (Viskonsine) ir kitur. Pavyzdžiui, Japonijoje teko drožti iš lietuviams neįprasto kamparmedžio – ten išdrožiau šv. Kazimiero skulptūrą. Viskonsine iš jų vietinio ąžuolo išdrožiau koplytstulpį su Rūpintojėliu.

Tiesa, ąžuolas Amerikoje yra kiek kitoks. Kai jau per penkiasdešimt metų dirbau su medžiu,  įžvelgiu ir jo kvapo skirtumus. Jų, amerikiečių, ąžuolas yra saldaus kvapo, o mūsų – rūgštaus. Bet pati ąžuolų tekstūra vis dėlto yra labai panaši“, – pasakojo drožėjas iš Kretingos.

Drožėjas T.Šorys Jokūbave kol kas paliko tik skulptūrėlę „Angelas“. Mat dėl sutrikusios sveikatos negalėjo įgyvendinti numatyto didesnio drožybos darbo, tačiau šią skolą grąžinti menininkas pažadėjo rudenį.

Šventėje dalyvavo ir Jokubavo Švč. Mergelės Marijos parapijos klebonas Vytautas Liesis, kuris pašventino menininkų per plenerą sukurtus darbus. Šventės dalyvius linksmino Kretingos kultūros centro Kartenos postfolkloro grupė „Vo tep“.

Mindaugas Laukys

Juozo Baltiejaus nuotr.

 

 

 

 

 16,944 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes