OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ketvirtadienį Kartenos kultūros namuose vykusiame susitikime su Kartenos ir Kūlupėnų bendruomenėmis Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pranešė, kad valdžios planuotas Kartenos ir Salantų pirminių sveikatos priežiūros centrų jungimas atšaukiamas. Šių dviejų miestelių gyventojų nepasitenkinimo balsai privertė valdančiuosius nusileisti.

Kretingiškiai gydosi Kartenoje
Pasak Kartenos bendruomenės pirmininko Mariaus Meškausko, Kartenos ir Kūlupėnų gyventojai aktyviai rinko parašus prieš tokį numatytą valdžios žingsnį. 1029 gyventojų parašai buvo įteikti merui, buvo suplanuotas jo susitikimas su gyventojais. Ketvirtadienio vakare aikštė šalia Kartenos kultūros centro sunkiai talpino atvykusiųjų automobilius, o salė vargu ar kada matė tiek susirinkusių žmonių. Matyt, visi laukė karštų diskusijų, aštrių debatų, tačiau jau susitikimo pradžioje viskas pakrypo kilta, gal kiek netikėta linkme.

Normantas Žeimys teigė, kad net kretingiškiai renkasi Kartenos gydytojus. Autoriaus nuotr.

Pirmasis kalbėjęs Kartenos pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Normantas Žeimys informavo gyventojus ir kartu su meru atvykusį nemažą būrį savivaldybės tarybos narių apie jo vadovaujamos įstaigos darbą. Kartenos PSPC aptarnauja virš 1400 pacientų, gydytojai puikiai susitvarko su nemažu darbo krūviu. Svarbiausia, kad gydytojai visada turi galimybę pacientus priimti čia ir dabar, apie eiles patekti pas šeimos gydytojus niekas nėra net girdėjęs. Kartenos gydytojai dar prižiūri Nasrėnų globos namus, Kartenos slaugos ligoninę. Įdomiausia, kad savo šeimos gydytojus Kartenos PSPC yra pasirinkę apie 200 Kretingos gyventojų, nors, atrodytų, rajono centre sveikatos priežiūros įstaigų lyg ir netrūksta. N. Žeimys kalbėjo, jog aktualiausi klausimai susiję su garbiu gydytojų amžiumi ir sunku pasakyti, kaip viskas klostysis jiems išėjus į pensiją. Išeitis yra tik glaudus sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimas.
„Sveikatos priežiūros įstaigos neneigia reorganizacijų galimybės, tačiau politikų sprendimai turėtų būti tokie, kad nepakenktų rajono sveikatos apsaugos sistemai, atsilieptų į pacientų poreikius“, – teigė N. Žeimys.

Sunkūs sprendimai
Kretingos meras A. Kalnius prisipažino, kad nėra malonu stovėti prieš tokią gyventojų gausą ir nagrinėti didelį atgarsį sukėlusį klausimą. Tad jis visų pirma visų nuoširdžiai atsiprašė už atliktą veiksmą, neįtikinus gyventojų sprendimo būtinumu.
„Šiai dienai valdančioji dauguma yra priėmusi sprendimą, kad Kartenos ir Salantų pirminiai sveikatos priežiūros centrai nebus jungiami“, – sakė meras ir tuos žodžius gyventojai palydėjo aplodismentais.
A. Kalnius priminė, kad per pastaruosius porą metų savivaldybė dėjo daug pastangų, kad rajone būtų išlaikytos ir gerėtų sveikatos priežiūros paslaugos. Be šio nuoseklaus darbo situacija galėjo keistis tik į blogą pusę. Padėtį gelbsti nuoseklios savivaldybės investicijos į modernią diagnostikos aparatūrą, geriausias to pavyzdys – praėjusių metų pabaigoje Kretingos ligoninėje įsigytas kompiuterinis tomografas. Apie 600 tūkst. eurų kainavusį tomografą finansavo tik savivaldybė.

Akistata su gausia sale Antanui Kalniui nebuvo itin maloni.

„Be šio tomografo jau nuo sausio 1 dienos Kretingos ligoninėje būtų nelikę daugelio svarbių pacientams paslaugų. Tačiau svarbiausia problema – gydytojų trūkumas,“ – kalbėjo meras. Nors yra rezidentų rėmimo programa, tačiau suvilioti gydytojus į provinciją yra nepaprastai sunku. Su tuo susiduria beveik visos savivaldybės. A. Kalnius pripažino, kad nors šiuo metu sprendimas sujungti du PSPC stabdomas, tačiau problema lieka ir gal patys gyventojai vėliau galės pasiūlyti galimus sprendimų variantus.
Susitikime dalyvavusios Salantų PSPC atstovės Alina Vaitkevičienė ir Dalia Jockienė pastebėjo, kad kilus būtinybei jų įstaiga puikiai bendradarbiauja su kolegomis Kartenoje. Tai puikiai parodė kovido pandemija, kai vieną dieną ilgesniam laikui „iškrito“ visa Kartena, o pacientai tikėjosi pagalbos.
Dviejų rajono PSPC jungimas kol kas sustabdytas, tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimai bei reali sunki padėtis su gydytojų trūkumu ateityje vis tiek reikalaus nelengvų sprendimų.

 17,945 peržiūrų (-a)

92% LikesVS
8% Dislikes