Psichikos sveikata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, leidžiantis patirti džiaugsmą, ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį.
Kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacija, psichinė sveikata yra emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą ar liūdesį. Tai teigiamas gėrio jausmas, kuriuo remiasi tikėjimas savo bei kitų žmonių orumu ir verte. Psichinę sveikatą galime ir turime stiprinti kasdien. Tai labai individualu ir susiję su tuo, kas padeda atsipalaiduoti. Emocinę sveikatą galime stiprinti pasitelkdami savo kūrybiškumą.
Psichikos sveikata yra labai svarbi šiuolaikinėje visuomenėje, nes 1 iš 5 žmonių turi psichikos problemų. Dauguma iš mūsų pažįstame žmogų, turintį tokių problemų. Šie žmonės dažnai kenčia tyliai ir yra vieniši. Psichikos sveikata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, leidžiantis patirti džiaugsmą, ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. Ne visos psichikos ligas sukeliančios priežastys yra paprastos ir suprantamos.
Dažniausios priežastys, galinčios sukelti psichikos ligą:
genai, paveldimumas; nuolatinis stresas; nedarbas, skurdas, piktnaudžiavimas psichiką veikiančiomis medžiagomis; fizinė negalia.

Psichikos sveikatos sutrikimų požymiai
Fiziniai simptomai: kraujospūdžio svyravimai, virškinimo sutrikimai, apetito pokyčiai, svorio kitimas.
Emociniai simptomai: įtampa, vidinis diskomfortas, bloga nuotaika.
Pažinimo pokyčiai: dėmesio sutrikimai, pakitęs požiūris į aplinką ir save, prarandamos turėtos žinios, patirtis.
Suvokimo pokyčiai: garsai ir kvapai, kurių nėra, išgyvenimai, neegzistuojantys realybėje.
Mąstymo pokyčiai: neįprastos ar klaidingos idėjos ir įsitikinimai, pašalinių jėgų poveikis, įsitikinimas, kad žmogus persekiojamas, nuodijamas, stebimas arba jis tapo neįprastai galingas, didingas.
Elgesio pokyčiai: agresyvus ar keistas elgesys, nesuprantamas elgesys, pozos, grimasos, gestai.
Kaip mus paveikia psichikos ligos?
Psichikos ligos paveikia mūsų mąstymą, elgesį bei reakciją į tam tikrus dalykus. Kai kurios jų sustiprina visiems būdingus jausmus, pvz., liūdesį ar džiaugsmą. Kartais šie jausmai pasidaro tokie stiprūs, kad būna sunku juos kontroliuoti. Kai jausmai užvaldo žmogų, jis nebegali tęsti savo gyvenimo normaliu ritmu ir jam prireikia pagalbos. Kitos ligos gali visai panaikinti jausmus, ir žmogus jaučiasi vienišas, niekam nereikalingas. Dažniausiai pasitaikančios psichikos ligos – šizofrenija, depresija, nerimas.

Ar žmonės psichikos liga serga nuolat?
Psichikos ligomis serga įvairaus amžiaus žmonės. Nors daugelio psichikos sutrikimų priežastys nėra visiškai žinomos, tačiau joms neabejotinai įtakos turi biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veiksniai. Psichikos sutrikimai paveikia mąstymą, elgesį, jausmus, santykius su kitais žmonėmis, t. y. gebėjimą normaliai gyventi visuomenėje. Psichikos liga retkarčiais praeina ir žmogus gali pasijusti visiškai sveikas, bet sutrikimai gali staiga grįžti. Dažniausiai šios ligos būna epizodiškos.

Kas sumažina psichikos sutrikimų riziką?
Sveikas gyvenimo būdas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, Sveika mityba, žalingų įpročių – girtavimo, rūkymo, narkotikų vartojimo atsisakymas.
Kaip galime padėti sergantiesiems psichikos liga?
Svarbiausia – suteikti profesionalią pagalbą kaip galima greičiau ir esant kuo ankstyvesnei ligos stadijai. Kuo anksčiau sergantis asmuo bus pradėtas gydyti, tuo geresnių rezultatų jis pasieks gyvenime.
Kad žmogaus psichikos sveikata būtų stipri, rekomenduojama:
Iš anksto neišgyventi dėl galimų sunkumų, mokytis prisiimti atsakomybę, nebijoti įveikti sunkias užduotis, džiaugtis tuo, ką turi (draugais, artimaisiais, maistu ir pan.), susirasti mėgstamą veiklą, nuolat tobulinti save.
Padovanokite sau kvėpavimo pauzę:
Dienos eigoje stabtelėkite.
Pasirinkite patogią kūno poziciją, tiesią nugarą.
Užmerkite akis, kvėpuokite per nosį.
Vizualizuokite, kaip su kiekvienu iškvėpimu paleidžiate susikaupusią įtampą, o su įkvėpimu pripildote kūną naujos energijos.
Mintyse galite kartoti žodį „ra-mu“.
Stebėkite, kaip kvėpavimas pamažu atpalaiduoja kūną.
Mėgaukitės ramybės pojūčiu pratimą atlikdami 5-10 min.
Kretingos rajono visuomenės sveikatos biuras teikia psichologo pagalbą.
Psichikos sveikatos stiprinimas ir saugojimas reikšmingi visoms gyvenimo sritims. Visi norime būti išklausyti, suprasti ir priimti su savo problemomis be išankstinių nuostatų ar vertinimų. Psichologo parama pravarti, kai išgyvenate netektį, ryškius gyvenimo pokyčius, santykių problemas ar patiriate užsitęsusias neigiamas emocijas dėl įvairių kitų priežasčių.
Suaugusiems ir vaikams suteikiama iki 6 nemokamų konsultacijų. Esant pageidavimui psichologinės konsultacijos gali būti teikiamos anonimiškai. Konsultuojant vaikus iki 16 metų, būtinas rašytinis vieno iš jo tėvų ar jo atstovo pagal įstatymą sutikimas.
Registracija tel. : 8 609 37211 (darbo dienomis 9.00-17.00 val.) arba el. paštu psichologas@kretingosvsb.lt
Rūpinkimės savo psichikos sveikata ne tik tuomet, kai primena, bet kasdien: pailsėkime, judėkime, kalbėkimės, maitinkimės sveikiau, išlikime blaivūs, įkvėpkime, veikime, prisiminkime draugus!
Sveikatos specialistė
Virginija Mockutė

 3,805 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes