Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Linas Jonauskas kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkę Aistę Gedvilienę, kad vos prasidėjus Seimo pavasario sesijai būtų surengta parlamentinė kontrolė dėl aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų darbo ir greitesnės reakcijos į aplinkosaugos pažeidimus.

„Štai, pranešta apie šį antradienį Nemuno upėje ties Kaunu matomas naftos produktų dėmes. Iš lietaus surinkimo vamzdžio bėgo naftos produktai. Taip pat gautas pranešimas, kad Neries upėje ties Jonava matomos tepalo dėmes. Iš lietaus nuotekų vamzdžio tekėjo teršalai. Aš pats informaciją apie Jonavos rajone į Nerį tekančius teršalus gavau dar vasario 16 dieną. Tuomet aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pasirodymo po pranešto įvykio teko laukti 3 valandas. Kiek tuo metu ištekėjo teršalų, kol pareigūnas į Jonavą atvyko iš Jurbarko, telieka tik spėlioti. Pareigūnų reakcijos laikas į aplinkosaugos nusižengimus kelia klausimą, ar viskas gerai Aplinkos apsaugos departamente. Kol planuojama aplinkosaugininkus siųsti į gatves gaudyti dūmijančius automobilius, aplinkosaugoje baigia įsivyrauti chaosas – nuotekos teka į Lietuvos upes, į įvykio vietą pareigūnai atvyksta stipriai pavėlavę“, – sako L. Jonauskas.

Parlamentaras mano, kad prasidėjus Seimo sesijai būtina skubiai spręsti įsisenėjusį aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų trūkumo klausimą.

„Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjunga teigia, kad šiuo metu Aplinkos apsaugos departamente trūksta 57 darbuotojų. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų jau daug metų trūksta, ir situacija negerėja. Kartais vienas pareigūnas turi reaguoti į iškvietimus ir dengti didžiulę teritoriją. Štai kodėl, paskambinus 112 ir pranešus apie aplinkosaugos pažeidimą, gali tekti gerokai palaukti, kada į įvykio vietą atvyks aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas. Jau seniai aiškios pareigūnų trūkumo priežastys. Naujos funkcijos, per didelis krūvis dažną aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūną paskatina ieškotis kito darbo. O mažas atlyginimas neleidžia užpildyti trūkstamų darbo vietų. Kas dirbs pavojingą, sunkų darbą už kiemsargio atlyginimą? Jei situacija Aplinkos apsaugos departamente nesikeis, ir toliau matysime to padarinius – per lėtą reakciją į aplinkosauginius pažeidimus, didėjančią žalą aplinkai“, – teigia Seimo narys.

Bendrojo pagalbos centro duomenimis, per paskutinius metus pranešimų apie aplinkosauginius pažeidimus skaičius išaugo nuo 15 040 pranešimų 2022 metais iki 19 490 pranešimų 2023 metais.

 284 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes