Tai kas Lietuvos Vyriausybę ištiko praėjusią savaitę, prilygsta šalies politinio gyvenimo drebėjimui – slidžiame aukšto politiko kelyje paslydo ir veidu į purvą tėškėsi konservatorių partijos žvaigždė, reikalui esant premjerę pavaduodavusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Dėl įtarimų sukėlusio finansų įmonės pirkimo virš jos tvinkęs skandalo debesis ūmai pratrūko kaip ylai iš maišo išlindus žiniai, kad ministrė privačiu lėktuvu į Dubajų paskraidė už finansinius nusikaltimus teisto asmens draugijoje. Negana to, pradėjo aiškėti, kad ministrės šeima netik nemokėjo už skrydį, bet ir lepinosi nemokamu poilsiu Dubajuje.
Politikei pradėjus viešai aiškintis visiems užkliuvo ir tai, kad su visa šeima susiruošus prabangiam poilsiui į Dubajų, jai nebuvę žinoma, ar už visa tai mokama šeimos biudžeto pinigais.
Suvokusi, kad įmynė giliai, M.Navickienė skubiai pasitraukė iš ministro posto. Jos nebandė sulaikyti net kitais atvejais tai ne kartą darydavusi premjerė Ingrida Šimonytė. Pritilo ir ministrę pradžioje bandžiusi užstoti konservatorių partijos vadovybė. Ir ji, ir pati politikė suprato, kad kuo ilgiau bus bandoma išsisukinėti, tuo skaudžiau prieš pat rinkimus prarajon slys ir pati partija.
Tik dabar suvokusi, kad pasiskraidymas privačiu lėktuvu ir nemokamas brangus poilsis tolimoje šalyje yra aukštas pareigas einančios politikės gauta brangi dovana, o kitaip pasakius – nemažas kyšis, M.Navickienė ją deklaravo ir paskubėjo susimokėti mokesčius.
Tačiau jos tai neišgelbės. Dar iki vėlyvo rudens Seimo narės statusu pasitenkinusi buvusi ministrė turėtų ilgam pradingti iš politinės arenos, nes rinkėjai vargu ar paliks jai vietą kitą kadenciją Seime sutrumpėsiančiame konservatorių sąraše.
Kretingoje yra viskas kitaip. Į savivaldybės biudžetą daugiau nei pusaštunto tūkstančio eurų pervedęs ir visuomenei pateiktoje savo atsakaitoje taikos sutartimi su prokuratūra pasigyręs Kretingos rajono meras Antanas Kalnius jokios kaltės nejaučia ir merauja sau toliau.
Antrą savaitę susitikinėdamas su seniūnijų bendruomenėmis meras taip ir nepaaiškina, už ką ir kodėl asmeninius pinigus grąžina savivaldybei? Mokesčių inspekcijai pinigus pervedusi eksministrė M.Navickienė bent pasisako, kad mokesčius pavėluotai sumoka už gautą brangią dovaną. Kodėl A.Kalnius nedrįsta pripažinti, kad į biudžetą grąžina tuos pinigus, kurie per praėjusią kadenciją buvo pasisavinti neteisėtai?
Kai „čekiukų“ skandalas savivaldybėje jau buvo įsilingavęs ir buvo paviešinti A.Kalniaus įtartini degalų pylimai, meras į biudžetą demonstratyviai grąžino vieną jam buhalterijos permokėtą centą. Dosnumu rajono vadovas pratryško tik tuomet, kai uodegą prispaudė prokuratūra. Kai, matyt, nesugebėjo paaiškinti, į kokius dubajus jis savo automobiliu važinėjo degalų prisipylęs už 7,5 tūkst. eurų.
Tiesiog įdomu, kaip meras prokurorams aiškino, kokiais tarybos nario reikalais jis važiavo per vieną dieną po du kartus prisipildamas 120 litrų dyzelino? O 2021 metų gegužės 23 dieną, karantino metu, kai kelionės buvo ribojamos, iki pietų per nepilną valandą į degalinę suko du kartus ir iš viso į degalų baką pripylė net 132 litrus. Per praėjusią kadenciją 5 kartus į savo lengvojo automobilio baką išsyk sugebėjo sutalpinti po daugiau nei 80 litrų. Tiek degalų netelpa nė į vieno lengvojo automobilio baką. Tik į mikroautobusą, kuriuos turi merui priklausanti įmonė „Kalniaus duona“.
Apie pasirašytą taikos sutartį su prokuratūra ir grąžinamus pinigus socialinių tinklų paskyroje pranešęs A.Kalnius rėžė, kad tokio žingsnio ir pats tikėtųsi iš mero, kurį būtų rinkęs. O jis iš tokio mero nesitikėtų viešo paaiškinimo visuomenei?
Juo labiau, kad pagal įstatymą, merą transportu ir darbo priemonėmis aprūpina savivaldybės administracija. Taigi, savo automobiliu jam važiuoti ir papildomai iš biudžeto apmokamų degalų pilti nereiktų. Tiesa, kažkur žurnalistams meras dėstė, kad savaitgaliais vykdamas į bendruomenės renginius, jis specialiai važiuojąs savo automobiliu, kuris mažiau naudoja degalų, nei savivaldybės jam priskirta mašina. Suprask, tokiu būdu netgi taupomos biudžeto lėšos. Toks demagogijos viražas netgi lenkia eksministrės blėnius, apie tai, kad ji nežinanti ar šeimos pinigais apmokamas brangus poilsis.
Paskaičiuokime – per praėjusią kadencija merui už degalus iš viso buvo kompensuota 10 tūkst. 260 eurų. Už tokią sumą per ketverius metus, kai karantino laikotarpiu dyzelinas buvo gerokai atpigęs, buvo galima prisipilti apie 7,5 tūkst. litrų degalų. Su tokiu kiekiu dyzelino mažai degalų imančia mero mašina per kadenciją buvo galima nuvažiuoti apie 100 tūkst. kilometrų.
Apie 25 tūkst. kilometrų kasmet. Apie 2,3 tūkst. per mėnesį išskyrus atostogų laikotarpį. O per mėnesio savaitgalio dienas – po 280 kilometrų, jei į rajone vykstančias bendruomenių šventes buvo važiuota kiekvieną savaitgalio dieną ištisus metus. Gal Kūlupėnų ar Vydmantų bendruomenių šventės vykdavo kur nors Prancūzijos kalnuose?
Meras ataskaitoje rašo kad per kadenciją daugiau nei 10 tūkst. eurų jam už degalus buvo išmokėta kaip tarybos nariui. Kodėl A.Kalnius iki šiol visuomenei taip ir nepaaiškino, kada jis praėjusią kadenciją dirbo kaip meras, o kada – kaip tarybos narys? Ar į bendruomenių šventes jis atvažiuodavo ir nuo scenos kalbą rėždavo kaip meras, ar kaip tarybos narys?
Meras net tarybai nėra pasisakęs, su kuo buvo susitikęs ir kokius rajono reikalus jis kaip tarybos narys sprendęs Lenkijos pasienyje, kai vyko slidinėti į Prancūziją. Nes būtent atostogų pradžioje iš pradžių Kretingoje, o po kelių valandų – prie Lenkijos A.Kalnius pripildė mašinos degalų baką, o grįžęs į darbą degalinių kvitus pateikė buhalterijai apmokėti kaip tarybos nariui.
Beje, grįžus iš Prancūzijos, darbo savaitės išvakarėse jis dar kartą prikliukino 76,5 litro. Greičiausiai į tą patį mikroautobusą, kuriuo buvo važiuota atostogų, nes tiek degalų į lengvąjį automobilį netelpa. Pasiruošė vykdyti tarybos nario pareigas? Ar kas matė, kad meras kur nors būtų atvažiavęs mikroautobusu?
Aišku, atsiras, kas šių pamąstymų autoriui priekaištaus – ko gi tas A.Kalnius taip užsipultas? Juk taip elgėsi beveik visi tarybos nariai.
Čia ir yra skirtumas. Tarybos nariai į savivaldybę posėdžiauti, ar į seniūnijas vyksta kaip visuomeniniais pagrindais dirbantys tarybos nariai. Kiek iš susipiltų degalų jie išnaudojo būtent tarybos nario veiklai – tai jau jų sąžinės reikalas. Kita vertus, nuo šios kadencijos tarybos nariams pradėjus mokėti algą, jų nuodėmė netgi sumažėjo – anksčiau jie tą algą pasiimdavo buhalterijai kaišiodami savo ir ne savo degalinių kvitus.
Meras – kas kita. Jam nebuvo būtina naudotis tarybos nariams skirta kompensacija, nes ir praėjusią kadenciją žmonių išrinktas meras vesdavo tarybos posėdžius ir juose galėdavo balsuoti, tačiau jis nedirbo kaip tarybos narys. Jis net ir praėjusią kadenciją nebūdavo skiriamas į tarybos komitetus, o savo mandatą atiduodavo tolimesniam rinkiminiame sąraše esančiam kandidatui.
A.Kalnius į darbą ėjo ir eina, kaip meras ir už tai iš biudžeto jam mokamas atlyginimas, bei suteikiamos visos darbo sąlygos. Įskaitant ir transportą. Tarybos nariams skirtų kompensacijų gviešęsis meras paprasčiausiai ėmė tai, kas blogai padėta. Lietuvoje buvo merų, kuriems užteko sąžinės ar proto to nedaryti.
Pagautas už rankos A.Kalnius dalį pasiimto grąžino. Ir viskas? Jau švarus? Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius už tą patį jau nuteistas ir dar tikisi aukštesnio teismo malonės. Kretingos merui net ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas ir vargu ar jau bebus, nes Klaipėdos prokurorai, matyt, įgiję kitokį teisinį išsilavinimą, nei prokurorai Kaune.
Tačiau dar yra rinkėjų teismas, kuris įvyks beveik po pustrečių metų. Svarbu tik, kad iki kitų savivaldos rinkimų nebūtų užmiršta bylos medžiaga.

 640 peržiūrų (-a)

67% LikesVS
33% Dislikes