Seime jau atsigirdo savivaldybių merų noras būti ir tarybų nariais su balsavimo teise.
Dabar to negalintys daryti merai, esą, yra nutolę nuo tarybos reikalų, atitrūkę nuo sprendimų priėmimų ir, apskritai, vesdamas tarybos posėdžius ir nebūdamas tarybos nariu, toks meras yra kažkokia nesąmonė. Taip per televiziją paporino kažkurios savivaldybės vadovas.
Visuomenė dar pamena, kaip prieš šios kadencijos rinkimus merai plėšėsi marškinius įrodinėdami, kad tiesiogiai renkami gyventojų jie privalo būti vykdomosios valdžios atstovai. Kitaip jie neturį teisinių galių vykdyti rinkimų metu gyventojams duotų įsipareigojimų.
Iš didelės skubos, matyt, drebančiomis rankomis Seimas prieš pat rinkimus pakeitė Vietos savivaldos įstatymą ir merams perdavė visas vykdomosios valdžios galias. Nuo šiol merai per savo pasiskirtą administracijos direktorių tiesiogiai vadovauja savivaldybių administracijoms, taryboms palikdami tik formalią teisę tą direktorių patvirtinti.
Po Konstitucinio Teismo išaiškinimo merams suteikus vykdomosios valdžios galias, jie ne tik prarado teisę tapti tarybos nariais, tačiau privalėjo iš viso būti atriboti nuo atstovaujamosios valdžios – tarybos darbo. Bet tarybos posėdžius kažkas juk turi vesti.
Dar užpernai, taisant Vietos savivaldos įstatymą, buvo siūloma įvesti tarybos pirmininko pareigybę. Tačiau Seimui skubant, merams buvo nusileista ir paliktas savotiškas kompromisas – meras ir toliau vadovauja tarybos posėdžiams, nors nebėra tarybos narys ir nebeturi balsavimo teisės.
Koks pernai Seime kilo šaršalas, kai kadencijos pabaigoje Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdyje buvo pasiūlyta įvesti naują savivaldybės tarybos pirmininko ir jo pavaduotojo pareigybes, į kurias asmenys būtų renkami iš pačių tarybos narių.
Pajutę grėsmę netekti teisės vesti posėdžius, prieš tokią pataisą piestu šoko merai remiami savo klubo – savivaldybių asociacijos. Dėl tokio sumanymo tuomet smarkiai piktinosi ir Kretingos meras Antanas Kalnius, kuriam vadovauti tarybos posėdžiams yra labai svarbu.
Po šio šoko nepraėjus nė metams merai tarybos posėdžiuose pasigedo teisės ir balsuoti. Visiškai neaišku, kaip įstatyme būtų realizuota iš asociacijos sklindanti idėja. Konstitucinis teismas išaiškino, kad vadovaudamas vykdomajai valdžiai meras nebegali būti atstovaujamosios valdžios nariu. Juk meras negali balsuoti ir šitaip įtakoti tarybos priimam sprendimui, o po to vadovauti jį įgyvendinant.
Apie tokią Seimo planuojamą pataisą Kretingos rajono meras šią savaitę viename tarybos komiteto posėdyje užsiminė gana abejingai. Galima įtarti, kad tarybos posėdžiuose atgauti balsavimo teisę labiausiai parūpo tiems merams, kurie nesuvaldo tarybos narių, arba neturi jiems palankios daugumos.
Kretingos rajono taryboje A.Kalnius su tokia bėda nesusiduria. Gal dėl to jis toks ramus dėl Seime gimdomų Vietos savivaldos įstatymo pataisų. Kretingos meras ir be balsavimo teisės per sau ištikimą daugumą vadelioja tarybą, kaip nori.
Tarybos posėdžius vedantis A.Kalnius nesivaržo darydamas spaudimą tarybos nariams. Jis suteikia žodį, kalbėtoją gali nutraukti, replikuoti, bet kada pasisakyti bet kuriuo klausimu, nors tarybos nariams pasisakymai yra reglamentuoti. Prieš prasidedant balsavimui tarybos nariams meras gali piršti savo nuomonę ir net pasipiktinti, jei taryba nubalsavo ne taip, kaip jis pageidavo.
Rajono tarybos posėdyje yra buvę ir taip, kad tarybos nariai balsavo už A.Kalniaus pateiktą pasiūlymą, nors nebūdamas tarybos nariu meras jokių savo siūlymų balsavimui negali teikti.
Kretingoje meras tarybos narius prižiūri komitetuose aktyviai dalyvaudamas jų posėdžiuose ir įsikišdamas, kai tarybos nariai bando nuskuti nuo jau išartos vagos.
Kiek dar labiau merai valdžios antklodę temps į savo pusę? Kretingoje tarybos nariams tos antklodės beveik kaip ir nelikę. Nubalsavę dėl biudžeto ir Strateginio veiklos plano tarybos nariai visus metus gali gulėti ant pečiaus – už juos viską jau yra nusprendęs meras.
Gavus neribotą vykdomąją valdžią, akivaizdu, kad siekiama toliau valdyti ir tarybą. O tai yra didelė grėsmė demokratijai, nes taip menkinamas lygiai taip pat gyventojų renkamo tarybos nario statusas ir teisės. Yra pamirštama, kad aukščiausia valdžia savivaldoje yra taryba, o ne jai atskaitingas meras. Savivaldybės valdomos tarybos sprendimais, o ne merų potvarkiais.

 585 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes