Ar neteks naujam vadovui įmonę traukti nebent už ausų
Gintarui Neniškiui laimėjus Kretingos autobusų parko direktoriaus konkursą, tarybos komitetų posėdžiuose kalbėdami apie prastus šios savivaldybės įmonės reikalus rajono vadovai ne kartą pabrėždavo, kad nustekentą autobusų parką turėtų prikelti atėjęs naujas ir patyręs vadovas.
Patyręs, iš tiesų. Beveik 20 metų vadovauta didelei „Klaipėdos keleivinio transporto“ įmonei, todėl išmanymo, ką ir kaip daryti valdant viešąjį transportą, turėtų būti užtektinai. Tiesa, viešojo transporto įmonių specifika Klaipėdoje ir Kretingoje – gerokai skiriasi.
Uostamiestyje – reguliarūs miesto maršrutai, didelis, už bilietus susimokančių keleivių srautas, pajamos iš tarpmiestinių maršrutų, apynaujų autobusų parkas.
Kretingoje rajono ribose keleiviai už bilietą nemoka, dominuoja priemiestiniai maršrutai, menkos pajamos tik iš maršrutų Klaipėdos bei Palangos kryptimis. Į Palangą kelionė apmokestinama tik už važiavimą vos keletą kilometrų. Sukriošę ir nuolat remontuojami autobusai.
Dėl šių skirtumų Kretingos valdžia nesuka galvos. Patyręs, iš pačios Klaipėdos importuotas vadovas viską sutvarkys? Kaip kad Kretingos ligoninę prikėlė iš Klaipėdos pakviestas Romaldas Sakalauskas.
Tačiau vėlgi yra skirtumų. R.Sakalauskas žinojo, kokias paslaugas stiprindama ligoninė gali pati užsidirbti. Ir ligoninė išsilaiko, turi net pelno, kuris investuojamas į medicinos įrangą ir ligoninės aplinką. Savivaldybės prisidėjimas, iš esmės, minimalus.
Autobusų parkas beveik visiškai išlaikomas iš Kretingos rajono biudžeto už bendrą įmonės ridą apmokant nustatytu vieno kilometro tarifu. Šiemet buvo planuota, kad įmonės nuostoliams kompensuoti pakaks 2,1 mln. eurų. Pasirodo, prireiks pustrečio milijono. O kitiems metams strateginiame plane autobusų parko išlaikymui numatyta jau 2,8 mln. eurų.
Kur G.Neniškis įžvelgia galimą autobusų parko uždarbį?
„Būtina investuoti į elektros gamybos ir paskirstymo infrastruktūrą“, – interviu „Švyturiui“ sako jis. Pasak direktoriaus, turi atsirasti energijos kaupikliai – akumuliatoriai, o elektros gamyba turėtų būti tokia, kad mes patys jos perteklių galėtume pardavinėti, nes viešojo transporto ateitis – elektriniai autobusai.
Dar naujasis vadovas kalba apie naujų autobusų pirkimo būtinybę. Taip mažėtų remonto kaštai.
Kryptys teisingos, bet kaip toje rusų bardo Vladimiro Vysockio dainoje – iš kur pinigai, Zina? Savo pinigų tokioms investicijoms įmonė neturi, imant banko paskolą gali prireikti savivaldybės garanto. Žiūrint vienaip ar kitaip, investuoti į savo įmonę teks savivaldybei.
Ar rajono vadovai tam pasiruošę? Štai tas pats R.Sakalauskas prasižiojo apie savivaldybės prisidėjimą prie ligoninės patalpas praplėsiančio priestato ir anava, kaip baigėsi. Vedžiojo už nosies vyriausiąjį gydytoją 4 mėnesius, kol šiam kantrybė baigėsi ir, regis, jis į ligoninės plėtrą numojo ranka.
Ar savivaldybė bus pasiruošusi atseikėti autobusų parko atgimimui, kai net dabar fiksuojamą ridą maršrutuose norima mažinti? Kad sumažėtų iš biudžeto mokamos dotacijos.
Ridos mažinimas reikš mažiau reisų maršrutuose. Ar tai bus patogiau Kretingos rajono gyventojams?
Neseniai „Švyturys“ paviešino skandalingą faktą – savo automobilių neturintys atokesnių seniūnijų gyventojai yra atkirsti nuo rajono centro, nes iš Kretingos darbo dienomis Darbėnų, Salantų, Kalniškių kryptimis paskutiniai autobusai išvažiuoja sulaukus vos 18 valandos.
Savaitgaliais, kai Kretingoje vakarais dažniausiai vyksta kultūriniai renginiai, vaizdas dar prastesnis. Į Darbėnus paskutinis autobusas šeštadieniais pajuda 16 val. 30 min., o sekmadieniais darbėniškiai iš Kretingos vėliausiai gali išvažiuoti tik 10 val. 52 min.
Į Salantus šeštadieniais paskutinis autobusas pajuda 16 val.40 min, o sekmadieniais į Salantus nėra nė vieno Kretingos autobusų parko reiso!?
Kažkiek gelbsti tik Mažeikių autobusų parko reisai, kurie savaitgaliais iš Kretingos išvažiuoja 19 val. 30 min. ir prasuka pro Karteną, bei Salantus. Tačiau už kelionę jais jau reikia mokėti.
Vadinasi, be savo mašinos salantiškiams, darbėniškiams, karteniškiams neįmanoma pabūti Kretingoje vakarais vykstančiuose renginiuose, nes jie neturės kaip sugrįžti. Rajono centre jie negali net pavakaroti, pabūti kavinėje, pasivaikščioti po Kretingos parkus, kurie tvarkomi ir už jų mokesčius.
Kaip savotiška išmalda pakraščių gyventojams numetama tik per miesto šventę, šv.Antano atlaidų metu, kai Vasaros estradoje pasibaigus šventiniams koncertams apie vidurnaktį organizuojamas nemokamas transportas nuo savivaldybės Salantų, Darbėnų, Kalniškių ir Vydmantų kryptimis. Kitu laiku, kaip kokiems baudžiauninkams dvare, atokesnių seniūnijų gyventojams vakarais Kretingoje užtrukti nevalia.
Už kultūros sritį atsakinga vicemerė Vaida Jakumienė guodžiasi, kad „gal žmonėms to ir nereikia. Juk važiuojant į vėliau vykstantį renginį kaimynai paprastai kooperuojasi ir važiuoja vienu automobiliu“. Bet Kretingos rajone įvedant nemokamą viešąjį transportą ar nebuvo valdžios garsiai skelbiama, kad tokiu būdu siekiama žmones iš nuosavų automobilių persodinti į nemokamus maršrutinius autobusus? Sumažėsią mašinų išmetamų dujų, pagerinsime ekologiją, brač.
Valdžios atstovai aiškina, kad vėlyvaisiais reisais nebūtų kas važiuoja. Būtų gaila, jei jie, esą, vežiotų orą. Ar bandėte tai daryti? Ar domėjotės tokiu poreikiu? Pavežėjimo paslaugą garantuojanti savivalda privalo gyventojus aprūpinti galimybe grįžti namo vėliau, nepaisant, kiek tuo reisu būtų važiuojančių.
Prieš mėnesį kalbinta vicemerė sutiko, kad dėl tokio viešojo transporto grafiko rajono gyventojų atskirtis nuo Kretingos miesto kultūrinio gyvenimo tikrai egzistuoja ir teigė, kad tai – „diskutuotinas klausimas“, kurį reiktų aptarti su naujuoju autobusų parko direktoriumi.
Tačiau šiuo klausimu niekas savivaldybėje dar nebandė diskutuoti. G.Neniškio teigimu, maršrutai, reisų dažnis priklauso nuo užsakovo – savivaldybės. Jei valdžia sumokės už vėlyvuosius reisus, priemiestiniai autobusai iš Kretingos pajudės ir pasibaigus koncertams, ar kultūros renginiams.
Tai reikštų dar didesnę dotaciją iš savivaldybės biudžeto. Tačiau apie tokį patogumą gyventojams rajono valdžia, panašu, net nemano galvoti. Ką tikėtis diskusijų.
Tad kai šitaip žmonių gerovei savivaldybėje spaudžiami jų pačių į biudžetą sunešti pinigai, ar galima tikėtis, kad valdžia dar labiau atriš biudžeto maišelį papildomom investicijom į autobusų parką?