Kartenos festivalis „Kuršių genties vartus pravėrus“ rengiamas nuo 2016 metų. 2021 m. liepos 31 d. tai jau bus 6-asis, kuris išsiskirs iš kitų festivalių nauja koncepcija ir tema. 2021-ieji metai LR Seimo paskelbti 100-osioms Marijos Gimbutienės gimimo metinėms, tad 2021-ųjų metų Kartenos festivalio „Kuršių genties vartus pravėrus VI“ metu bus remiamasi šios archeologės, istorikės, archeomitologės mitologiniais tyrinėjimais, todėl veiklose dominuos tema „Deivės ir dievai“.

 

Salantų regioniniame parke esantis Kartenos piliakalnio kompleksas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą ne tik kaip istorinių, archeologinių vertybių turintis objektas, bet ir kaip mitologinis dėl jame išlikusio baltiškojo mitologinio paveldo (mitų ir legendų, mitologinio akmens, vadinamo Laumės kūliu, stebuklingų galių turinčio Abakų (Kartenos Lurdo) šaltinio versmės).

Atsižvelgiant į tai, kaip stipriai susijusi mitologija ir dievų bei dievybių kultas su supančia gamta, šiemet Kartenos festivalyje bus siekiama atskleisti, kaip Kartenos piliakalnio erdvėje galėjo egzistuoti kuršiški, baltiški dievai ir deivės, kaip tai veikė žmonių sąmonę ir ar formuoja šių dienų žmogaus tapatumo raišką visame kultūriniame kraštovaizdyje.

Kaip ir kasmet, Kartenos festivalio dienos rytas pradedamas septynių piliakalnių pėsčiųjų žygiu, kurio metu žygeiviai aplanko septynis Salantų regioninio parko piliakalnius, susipažįsta su jų istorijomis, juos supančia gamtine aplinka, Salantų regioninio parko išskirtine verte.

Festivalio metu bus filmuojamos tinklalaidės „7 Salantų regioninio parko piliakalniai“, skirtos M. Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms, kuriose apie Salantų regioninio parko piliakalnių istoriją, archeologiją bei mitologiją kalbės Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys, Salantų regioninio parko direkcijos istorikas Julius Kanarskas, atkuriamosios istorijos klubo „Vilkatlakai“ atstovas Arūnas Bugvilionis. Šiose pokalbių laidose, kurias rudenį bus galima išvysti internetinėje erdvėje, bus diskutuojama, kaip istorijos, archeologijos ir etnologijos mokslų šakos tarpusavyje susijusios, koks jų palikimas šiomis dienomis išlikusiuose kultūros paveldo objektuose.

Pokalbių laidos filmavimą užbaigs atkuriamosios istorijos klubo „Vilkatlakai“ pasirodymas. „Vilkatlakai“ šiemet pristatys XIII–XIV a. Baltų genčių, LDK bei tuometinių priešų Slavų, Vokiečių Ordinų karybą: interaktyvią šarvų ir ginklų ekspoziciją Kartenos piliakalnio teritorijoje įkurtoje viduramžių karių stovykloje, pademonstruos ir pristatys kovas, ikikrikščioniškojo laikotarpio Baltų genčių karinius papročius, apeigas, toteminius šokius bei mitologinius žaidimus.

Šįkart ant Kartenos piliakalnio pamatysime „Deivių ir dievų“ ugnies paveikslą, kuriame atpažinsite senojo tikėjimo požeminę, žemės ir dangaus sferas. Pirmą kartą Kartenos piliakalnio ugnies paveikslų kūrėjai Jurgita ir Tadas Žebrauskai siekia tiesioginio ryšio su žiūrovu ir kviečia įžvelgti bei atpažinti jų kūrinyje ne tik archajiškos kultūros nuotrupas, bet ir save.

Dailininkai, dailės pedagogai, gyvenantys Kaune, yra ne vieno ugnies paveikslų projekto iniciatoriai, kartu su visa šeima kuriantys menines akcijas-instaliacijas Kauno bendruomenėms, o prieš šešerius metus likimas suvedė su Kartenos festivalio organizatoriais. Jurgitos ir Tado kūryba turi ypatingą reikšmę šiame renginyje, tai festivalio kulminacija, pritraukianti tūkstančius žiūrovų iš visos Lietuvos. Sutemus ugnies paveikslas tampa ryškus, o Kartenos piliakalnio atmosfera suteikia mistikos, kurią visuomet sustiprina išskirtinė lietuvių atlikėjų muzika.

Šeštajame Kartenos festivalyje galėsite mėgautis, kaip autoriai prisistato, kūrybiniu dialogu, vykstančiu tarp Žemynos Trinkūnaitės ir Donato Bielkausko. Jų dialogas užsimezgė 2016 metais, kuomet kūrėjai suprato, jog eksperimentinė akustika ir liaudiškų kanklių muzikos paralelės, plėtojamos etnominimalizmo kryptimi, sudomino klausytojus, įtraukdamos juos į jausminių meditacijų pynę.

Minimalistinę, ritmingą ir švelniai psichodelinę muziką per devynerius metus išgryninę savo klausytojui duetas „Kamanių šilelis“ Kartenos festivaliui paruošė koncertinę programą, kurios metu bus pradedamas „piešti“ ugnies paveikslas. Anot, Kartenos festivalio organizatorių, visada ieškoma tų grupių ir atlikėjų, kurių kūryba tiktų, derėtų, atskleistų ugnies paveikslo siunčiamą žinutę. Šiemet pasirinktas duetas „Kamanių šilelis“, kurio muzika ir muzikos tekstų turinys turi tam tikrų nuorodų ir aliuzijų į etninės, vadinamosios „World“ muzikos, klodus.

Renginį užbaigs baltiškos atmosferinės muzikos duetas „Tykumos“ (Donatas Bielkauskas ir Kristijonas Lučinskas). „Tykumos“ autoriai ir atlikėjai nuolat reprezentuoja Lietuvos kultūrą įvairiuose Lietuvos ir užsienio festivaliuose ir meno projektuose, konceptualiais ir eksperimentiniais garsais sujungia skirtingas stilistikas kviesdami pasinerti į etniškumo ir kinematografinių garsų kupiną pasaulį.

Visos dienos metu veiks vaikų žaidimų erdvė „Kuršiukų kiemas“, žolininkystės tradicijų pristatymas „Užsuk arbatos pas Jurgį Ambraziejų Pabrėžą“, prekybos ir amatų kiemelis, Lietuvos virvės traukimo federacija organizuos virvės traukimo varžybas, koncertuos Andrius Zalieska, grupės „Arbata“ vokalistas, į festivalį atvežantis solinį albumą „Autentiškai gilus“.

Kaip visada, Andriaus tekstai ir muzika bus kupini metaforinės plastikos, kuri lyg srovė pagaus ir neš į gilią simbolių kalbą. Kartu gros smuikininkas Paulius Vaičekauskas, perkusija / mistiniai garsai – Dovydas Stoškus. „Susirenkam ir pabandom iššifruoti šį intertekstualių ženklų srautą!“ – kviečia Andrius Zalieska.

Visus, kurie negalės atvykti į Kartenos festivalį „Kuršių genties vartus pravėrus VI“, organizatoriai (Salantų regioninio parko direkcija) ragina nuo 20 val. stebėti renginio tiesioginę transliaciją Salantų regioninio parko direkcijos „Facebook“ paskyroje: https://fb.me/e/2v8WW5h4d

2021 m. 7 piliakalnių žygio maršrutas:

2021 m. 7 piliakalnių žygio nuoroda: https://fb.me/e/5EGenCwpq

2020 m. Kartenos festivalio tiesioginė transliacija: https://www.facebook.com/733214626813363/videos/3689876617693171

Nuotraukos – iš Salantų regioninio parko direkcijos archyvo, A. Kubiliaus, G. Šiupario, A. Bugvilionio.

Irma Žąsytienė

Susiję straipsniai:

Kartenos piliakalnis nušvito įspūdingomis šviesos instaliacijomis

 

 128,432 peržiūrų (-a)

0% LikesVS
100% Dislikes