Rugpjūčio 20 d. Lietuvos Respublikos Seimo narys Karolis Neimantas registravo nutarimo projektą, siekdamas pakeisti Valstybinės šeimos politikos koncepcijos 1.6 dalies 1.6.3 punktą. Šiuo projektu siūloma peržiūrėti daugiavaikės šeimos apibrėžimą, kuris šiuo metu apima šeimas, auginančias tris ir daugiau vaikų. Remiantis aiškinamuoju raštu, „stebint mažėjantį gimstamumą ir 2024 metų statistiką, kad vienai šeimai vidutiniškai tenka 1.3 vaiko, manome, kad gausi šeima turėtų būti suprantama, kai šeimoje auga bent 2 vaikai“.
Pakeitimo tikslas – skatinti gimstamumą, kuris Lietuvoje per pastaruosius metus smarkiai sumažėjo. 2023 m. suminis gimstamumo rodiklis (SGR) siekė vos 1,18, kas gerokai neatitinka kartų kaitai reikalingo 2,1 lygio. Projekte pabrėžiama, kad valstybės pareiga būtų visais būdais skatinti vaikų gimstamumą ir šeimų infrastruktūros bei lengvatų plėtrą. Siūloma lengvatas, taikomas daugiavaikėms šeimoms, pritaikyti ir tiems, kurie augina du ar daugiau vaikų, taip siekiant pagerinti šeimų gyvenimo sąlygas.
Šis pokytis atitinka demografines tendencijas ir siekia prisidėti prie ilgalaikio gyventojų skaičiaus stabilizavimo. Kaip pažymima aiškinamajame rašte, JT prognozės rodo, kad Lietuvos gyventojų skaičius ir toliau nuosekliai mažės ir 2050 m. sieks tik 2,2 milijono. Iniciatyva taip pat remiasi 2003 m. Seimo rezoliucija, raginančia stiprinti šeimas ir skatinti gimstamumą per socialines paslaugas bei lengvatas.
Nutarimo projektas įsigaliotų 2026 m. sausio 1 d., o jo įgyvendinimui gali prireikti papildomų valstybės biudžeto lėšų, kurias planuojama tikslinti gavus Vyriausybės išvadą.
1,017 peržiūrų (-a)

Debilas visiškas.