Danielius B. Ambrozo nuotr.

Pandemijos metu vis daugiau žmonių atsigręžia į gamtą ir dažniau laiką leidžia miške. Į gamtą traukia ir šeimos, ir sporto entuziastai, ir norintys pavedžioti savo augintinius ar tiesiog pasivaikščioti gryname ore. Vis dėlto, kai kurie pamiršta, jog svečiuojasi ten, kur gyvena daugybė skirtingų gyvūnų, o juos susitikę – ne visada elgiasi taip, kaip derėtų.

 Valstybinių miškų urėdijos gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus specialistas Kornelijus Alekna įsitikinęs – ateidami į mišką, privalome elgtis taip, lyg būtume svečiuose: „O būdami svečiais, visada esame labai atsakingi, pareigingi, negąsdiname „šeimininkų“ nei savo netinkamu elgesiu, nei dideliu triukšmu. Jus, esančius miške, briedis, elnias ar kitas laukinis gyvūnas pastebi daug anksčiau, nei jūs jį. Tik gyvūnas dėl savo prisitaikymo ir prisiderinimo gyventi arti žmogaus,  jausdamas saugų (nepavojingą) sau atstumą, prisileidžia žmogų arti.

Taigi, pastebėjus žvėrį, nereikėtų stengtis prie jo prieiti kuo arčiau, stengtis jį paliesti, paglostyti ar maitinti iš rankų. O jei jau gyvūnas yra pakankamai arti – nereikėtų daryti staigių judesių ar skleisti garsų, siekiant jį išgąsdinti, nes išsigandęs gyvūnas gali būti neprognozuojamas – bėgti neaiškia kryptimi, šokti, spirti.“

Ar reikėtų sunerimti, jei sutinkame ne vieną briedį ar elnią, o visą grupę? Anot specialisto, vienas gyvūnas visada yra ramesnis ir arčiau prisileidžia žmogų, ramiau pasišalina pajautęs pavojų. Tuo tarpu gyvūnų grupė visada yra aktyvesnė, drąsesnė, bet pabaidyta gali bėgti į visas puses. Vis dėlto, Lietuvos miškuose gyvenantys žvėrys žmogui nėra pavojingi.

„Pavojingu gali tapti įbaugintas ar uždaroje teritorijoje į kampą įspraustas žvėris. Taip pat patelė, turinti ar vedžiojanti jauniklį ar keletą jų, pavyzdžiui, briedžio ar šerno patelė. Toks gyvūnas gali bėgti link jūsų, spirti ar parversti, įkąsti. Tačiau tai tik gynyba, siekiant apsaugoti jauniklius“, – paaiškina K. Alekna.

Pamačius ramų laukinį žvėrį daugeliui niežti rankas tokį nuostabų reginį įamžinti ar prieiti paliesti, paglostyti žvėrį. Vis dėlto, taip elgtis šiukštu nederėtų: „Neikite prie gyvūno, nebandykite glostyti ar pamaitinti iš rankų, o svarbiausia – negąsdinkite.“

Specialistas primena, kad ir naminius augintinius vedžioti privaloma saugiai. Vedžiojant šunį miške ar miško parke, jis turi būti prisegtas pavadėliu, negali būti palaidas, kai kurioms veislėms reikia uždėti ir antsnukį. „Šuniui pabaidžius ar išgąsdinus laukinį gyvūną – briedį, elnią, stirną ar kt., gyvūnas traukiasi, greitai bėga ir gali padaryti žalos stovinčioms ar važiuojančioms transporto priemonėms, sužeisti ar išgąsdinti kitus netoliese esančius žmones, arba susižaloti ar net žūti. Jei jūsų šuo pagaus ir papjaus laukinį gyvūną – jums, kaip šuns šeimininkui, teks atlyginti padarytą žalą gamtai“, – įspėja K. Alekna.

 119,005 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes
2 thoughts on “Miškininkas pataria, kaip elgtis miške sutikus laukinį žvėrį”
  1. Naudinga,vertinga informacija.
    Dėkui,kad rūpinatės ir guvūnų,ir mūsų saugumu.

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE