Naujojo Kretingos rajono Bendrojo plano patvirtinimas 2021 metais, regis, tapo neišsenkančiu ginčų šaltiniu tarp gyventojų ir valdžios. Gyventojai piktinasi, kad šio plano sprendiniai galėjo lemti kaimo gyvenviečių išnykimą, ūkininkų veiklos apribojimus ir net prieštaringai vertinamus infrastruktūros pokyčius. Negana to, visame šiame procese lieka neatsakyti klausimai dėl informacijos skaidrumo ir 2021 m. įvykusio “plakatų skandalo”, kurie galėjo sukėlė tikrą politinę audrą.

Kaimo ribos – nyksta ar griežtėja?

Kritikos strėlių daugiausia sulaukė urbanizacijos ir neurbanizuojamų teritorijų apibrėžimai. Gyventoja socialiniame tinkle Facebook pasidalino įspėjimu, kad pagal naująjį planą, ūkininkų sodybų kūrimas dabar priklauso nuo valdomo žemės ploto – nuo 15 iki 25 hektarų. Tuo pačiu daug teritorijų priskirtos „neurbanizuojamoms“ zonoms, kuriose draudžiama plėsti gyvenamąsias sodybas už kaimelių centrų ribų.

„Ar tai ne kaimo naikinimas?“ – retoriškai klausė ji, pridurdama, kad su tokiomis sąlygomis vietovės bus pasmerktos stagnacijai. Komentatoriai palaikė gyventojos nuogąstavimus, svarstydami galimybę teikti kolektyvinį prašymą savivaldybei peržiūrėti planą.

Želvių kaimas tapo apsaugos zona

Situacija sudėtinga ir Želvių kaime, kuris naujuoju planu priskirtas Pajūrio apsaugos zonai. Remiantis plano aiškinamuoju raštu, tai teritorijos, kuriose siekiama išlaikyti kraštovaizdžio estetinio patrauklumo savybes, ribojant statybų tankumą. „Želvių kaimas tapo Pajūrio apsaugos zona su saugotinu žemės ūkio kraštovaizdžių, nors Palangoje namai per kopas virsta,“ – teigiama iš teismo bylos ištraukų.

Tačiau kritikai pastebi, kad tokie apribojimai tiesiog užkerta kelią kaimo bendruomenių plėtrai, o jų gyventojams lieka ribotos galimybės vystyti ūkinę ar gyvenamąją veiklą.

„Plakatų skandalas“ ir politinė įtampa

2021 m., kuomet neeiliniame tarybos posėdyje skubiai bei be diskusijų buvo patvirtintas Bendrasis planas, tuometinė Kretingos rajono Tarybos daugumo nariai ir meras Antaas Kalnius (kuris, kaip ir jo atstovaujamas komitetas „Kretingos kraštas“ buvo opozicijoje) didesnį dėmesį paskyrė skyrė ginčams dėl viešai iškabintų su tuometės daugumos (socialdemokratų, konservatorių, Konstantino Skieraus, Rimanto Maciaus ir Romualdo Jablonskio) atvaizdais, kuriuose jie pavaizduoti kaip ieškomi asmenys ir sprendimais dėl mero politinio pasitikėjimo darbuotojų mažinimo su daugumos tarybos narių nuotraukomis. Kai kurie Tarybos nariai ėmėsi teisinių priemonių, siekdami išaiškinti, kas atsakingas už plakatus, ir netgi pasirodė, kad dalis jų buvo atspausdinti pačios savivaldybės darbuotojų. Tarybos narys Steponas Baltuonis išreiškė susirūpinimą dėl to, kad plakatai buvo iškabinti mieste, o galbūt net savivaldybėje.

Tuometinis vicemeras Dangiras Samalius, taip pat išreiškęs savo nuomonę, teigė, kad Tarybos nariai turėtų kreiptis į teisėsaugą, kad išsiaiškintų, kas užsakė ir išplatino šiuos plakatus. Jis pabrėžė, kad toks veiksmas gali būti laikomas politine provokacija ir apgailestavo dėl tokios viešos reakcijos, kuri, jo nuomone, žemina Tarybos autoritetą.

Nors kai kurie tarybos Tarybos nariai sutiko, kad gyventojų teisė išreikšti nuomonę turi būti gerbiama, kilo ginčų dėl to, kas atsakingas už plakatų skleidimą. Tuometis savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas patikino, kad savivaldybė neturėjo nieko bendro su plakato spausdinimu. Tačiau klausimas, ar dėl šių plakatų reikėtų imtis teisinių priemonių, liko neišspręstas. Pirmasis žingsnis buvo atliktas – Kretingos rajono meras A. Kalnius išreiškė savo pasipiktinimą ir nesiėmė tiesiogiai reaguoti į šį incidentą, leisdamas vicemerui užbaigti šias teisines procedūras. Tą pačią diena vienoje iš Facebook grupių dėl plakatų klijavimo video formatu prisipažino dabartinis tarybos narys Mindaugas Černeckis, kuris kaltino tuometinę daugumą pavertus savivaldybę UAB‘u.

Nors ginčai dėl Bendrojo plano ir plakatų vis dar nėra baigti, bendruomenė ir toliau reiškia savo pasipiktinimą, tikėdamasi, kad ateityje planas bus peržiūrėtas ir atsižvelgta į gyventojų nuomonę. Kaip teigė gyventojai savo komentaruose socialiniuose tinkluose, jie tikisi, kad bus organizuojama bendroji peticija ir surinkta pakankamai parašų, kad savivaldybė peržiūrėtų šiuos pakeitimus.

Kretingos rajono gyventojų ir valdžios konfliktas, sukeltas tiek teritorijų pertvarkos, tiek politinių ginčų dėl plakatų, tikrai nebus lengvai išspręstas. Tačiau ateityje tikimasi, kad rajono valdžia ims daugiau dėmesio gyventojų nuomonėms, o plakatų skandalas taps tik vienu iš kelių signalų, kurie įspės apie būtinybę gerinti vietos politikos skaidrumą ir bendruomenės pasitikėjimą valdžia.

 439 peržiūrų (-a)

80% LikesVS
20% Dislikes
One thought on “Kaip 2021 m. po greitai patvirtinto Kretingos miesto Bendrojo plano neeiliniame tarybos posėdyje kilęs ginčas dėl „plakatų skandalo“ po trejų metų supriešino visuomenę”
  1. Juk tie, iš kurių buvo tyčiojamasi, pasirodo, buvo teisūs, o kurie tučiojosi, tokie kaip Petreikis, Černeckis, per tas patyčias, ne darbaų rajonui dėka, dabar sėdi taryboj. Ir Stepukas sėdi susispaudęs.

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE