Be šių kretingiškių – Lauros Šlepavičienės ir Eglės Lūžienės – entuziazmo ir organizuotumo Patriotinės važiuotinės Kretingoje, ko gero, net nebūtų įvykusios. Aisto Mendeikos nuotr.

Kadangi dėl karantino tradicinės Kovo 11-ajai skirtos eitynės Kretingoje nebuvo organizuojamos, kretingiškiai, pasigedę bendrumo jausmo, iniciatyvos ėmėsi patys. Tad ketvirtadienį daugelyje Lietuvos miestų pajudėjus mašinų kolonoms, išpuoštoms tautine simbolika, neatsiliko ir Kretinga.

Užsikrėtė nuo plungiškių
Kretingoje Patriotines važiuotines praktiškai paskutinę akimirką, bet su dideliu noru ir daug pagalbos suorganizavo dvi jaunos moterys. Tiesą pasakius, iki šios Kovo 11-osios visai nepažįstamos, bet abi – drąsios ir patriotiškos, Laura Šlepavičienė ir Eglė Lūžienė.
Su kretingiškėmis teko kalbėtis iš karto po renginio, kai jos vis dar negalėjo patikėti tuo, kas įvyko. Džiūgaudamos viena kitą vis papildė.
„Iki pat paskutinės akimirkos žmonės patys klausinėjo apie renginį, ar važiuos mašinos Kretingoje? Ar žmonės rinksis? Ar kažkas organizuojama? Žodžiu, buvo daug noro, bet trūko to paskutinio spyrio“, – pasakojo Laura.

„Iš tiesų pamačiau Plungės miesto filmuką apie pasiruošimą renginiui, kokia graži iniciatyva. Ir mane tai sužavėjo. Renginiai vyko visoje Lietuvoje, bet pamačiau būtent Plungę, gal ir ta žemaitiška kalba patraukė, tas mano kraštas, nes esu kilusi iš Plungės,“ – juokėsi jauna moteris.
Jai antrino Eglė: „Paaiškėjo, kad Lietuva gali susiburti, praktiškai net mažai komunikuodama. Tikrai galiu sakyti, kad esam pilietiški. Ir tikrai, tik žmonės kuria Lietuvą. Mes kuriame tautą. Ir, svarbiausia, žmonės patys to norėjo, klausinėjo. Reikėjo tik tokio vieno nukreipimo. Tuomet Laura sukūrė renginį internete ir gavo leidimą iš Savivaldybės naudotis Rotušės aikšte“.

Realybė pranoko lūkesčius
Moterys atviravo, kad realybė pranoko bet kokius lūkesčius. Kretingiškės svarstė, kad susirinks gal 20 automobilių, bet jų suvažiavo daugiau nei 130!
„Įspūdžiai – super. Nesitikėjau! – emocijų neslėpė Eglė. – Dar prieš pat renginį su Laura šnektelėjom. Galvojom, kad bus koks dvidešimt automobilių. Manėme, kad suvaldysim tuos dvidešimt. O kai jau buvo be penkių minučių dvi ir automobiliai nebetilpo Rotušėje… Žmonės patys organizavosi, labai padėjo programėlė „Telegram“. Per ją ir bendravome, aiškinomės, kaip važiuosim, davėme nurodymus, kada prilėtinti ir panašiai.“
Tokią dieną, natūralu, kalbame apie patriotiškumą.

Kai kas nepabūgo ir šaltuko – stebėjo veiksmą iš aukštai. Aisto Mendeikos nuotr.

Laura sako: „Be abejo, manau, kiekvienas lietuvis save tokiu laiko ir turėtų laikyti“.
Eglė papildo bendramintę: „Užtenka Konstituciją paskaityti. Ten parašyta, kad tauta kuria valstybę. Turėtume domėtis savo istorija, ją pažinti. Mes savo veiksmais ir darbais galim ugdyti vaikų tautiškumą, patriotiškumą“.
Tik mums besišnekučiuojant kretingiškės išsiaiškina, kad abi augina po du vaikus, ir net šeimos gyvenančios viena netoli kitos.
Eglės dukrai Liepai – 4-eri, sūnui Ąžuolui – 1,5 m., Lauros vyresnėliui Emilijui – 9-eri, mažajam Augustinui – 4-eri.
Laura su šypsniu papasakojo, kaip mamos pasakojimą apie Kovo 11-osios važiuotines sureagavo mažasis Augustinas: „Vaikams pasakiau, kad važiuosim, čia Lietuvos gimtadienis. O mano keturmetis man sako: „Jei Lietuvos gimtadienis, tai ir mano!” Pati nežinau, kodėl jis man taip pasakė. Gal iš darželio parsinešė, mat darželyje auklėtojos labai rūpestingos ir į visas Lietuvos šventes atidžiai žiūri, rengdamos užsiėmimus. Bet toji mintis labai graži“.
Eglė yra tikra kretingiškė, o štai Laura kilusi iš Plungės rajono: „Bet mano vyras iš Skuodo, tad gyventi pasirinkome viduriuką – Kretingą. Ir visiškai nesigailiu.“

Žinia kaimus pasiekė iš lūpų į lūpas
Kas labiausiai nudžiugino renginio metu?
„Labai džiaugėmės, važiuodami pro kaimus, ypač – pro Lėliūnus, Kūlupėnus, Darbėnus, – sako Eglė. – Ten žmonės lauke mūsų laukė su vėliavomis ir pasitiko mus atvažiuojančius. Tvyrojo bendrumo jausmas. Ir tikrai tikiu, kad važiuotinės galėtų tapti kasmentine tradicija, net ir po karantino atnaujinus renginius. Nes paprastai renginiai juk vyksta Kretingoje ir iš rajono žmonės turi atvykti į miestą. Arba renginių nepamato, o čia būtent mes važiavome pro patį rajoną. Žmonės, kurie neišėjo į gatvęs, žiūrėjo pro langus, mums mojavo. Buvo labai gera nuotaika.“

Kaimo gyventojų palaikymas buvo dar įspūdingesnis dėl to, kad žinia apie važiuotines juos pasiekė iš lūpų į lūpas.
Kretingiškės sakė daug pagalbos sulaukusios ir iš Viešosios įstaigos „Patriotiški lietuviai“, visos Lietuvos šio renginio kuratorių: „Padėjo visais organizaciniais klausimais, paaiškino ir patarė, kaip geriau prisikabinti vėliavas, o mes net vardų ir jų pavardžių nežinome.“

Sapnavo, kaip tvirtina Trispalves
Laura prasitaria, kad dieną prieš renginį jaudinosi ir pasirašė kalbą: „Naktį sapnavau, kaip vėliavas kabinau prie mašinų. Labai daug svarsčiau, kalbą pasirašiau, žadėjau per mikrofoną ją sakyti. Bet tada pamaniau, kad viskas vyks lauke gal nereikia to mikrofono. Tada nusprendėme, kad gal net geriau ir paprasčiau bus pasinaudoti „Telegram“ programėle.“

„Lietuva yra Lietuva. Mano vyras daug metų važiavo į užsienį, bet štai jis jau penki metai čia, – didžiuojasi Laura. Vistiek traukia Lietuva. Čia – mūsų namai. Čia – mes. Ir net mano vyras Giedrius visą kelią su motociklu važiavo. Per tokį orą. Aš vairuodama tik vieną kartą spėjau jo paklausti: ,,Kaip tu“. Jis atsakė: „Važiuoju“. Mes galvojome, kad su kitais važiuotinių dalyviais susipažinsime, pasikalbėsim važiuodami, bet nebuvo nė laisvos akimirkos“, – pasakoja Laura.

Visi pastebėjome vienišą motociklininką, bet tik nedaugelis žinojo, kad jis – renginio iniciatorės sutuoktinis Giedrius. Aisto Mendeikos nuotr.

Himną sugiedojo spontaniškai
Eglė priduria: „Mes net neturėjom jokios renginio programos, tad ir himno giedojimas į ją nebuvo įtrauktas. Bet žmones taip užbūrė „tautiška“ nuotaika, kad grįžtant viena moteris paklausė, kada giedosim himną. Klausimas nuskambėjo, kaip savaime suprantamas, tad visi tuoj pat susiorganizavom, per kolonėles paleidom muziką ir visi išlipę susirinkom ir sugiedojom. Ir dar kartą sakau, kad tautą kuriame mes“, – nuoširdžiai kretingiškių bendryste džiaugėsi Eglė.

Himną Rotušės aikštėje kretingiškiai sugiedojo spontaniškai – iš anksto tai net nebuvo suplanuota. Aisto Mendeikos nuotr.

Baigdamos pokalbį abi moterys viena per kitą sakė: „Labai džiaugiamės Kretinga. Tiesiog „vau“, kaip mes sugebėjom susiorganizuoti, susivienyti. Ir visi buvo labai draugiški. Ir tai – o vienas mažas miestelis, tad pagalvokim, o ką gali visa Lietuva. Lietuva ir yra jos žmonės, mes esame Lietuva“.
Po renginio „Telegram“ programėlėje ir socialiniuose tinkluose žmonės nenustojo dalintis renginio nuotraukomis ir įspūdžiais. Buvo išsakytos padėkos, kad po trisdešimties metų vėl galėjo patirti tą patį bendrumo ir vienybės jausmą.

Kolonos didybė, žvelgiant nuo Kalnalio kalno. Justės Stonkutės nuotr.
Trispalvė – ir rankose, ir širdyje. Aisto Mendeikos nuotr.
Mes už Lietuvą! Aisto Mendeikos nuotr.

 

 

Štai kaip atrodo Trispalvėmis išpuošti automobiliai vienoje vietoje ir kai jų daug. Aisto Mendeikos nuotr.
Net dėl rekonstrukcijos iškasinėta Vilniaus g. nesugadino reginio iškilmingumo. Aisto Mendeikos nuotr.
Vienas automobilis itin išsiskyrė iš kitų – padabintas spalvotais lapeliais. Aisto Mendeikos nuotr.
O štai jis iš profilio. Aušrinės Sinušaitės nuotr.
Netrūko ir pasidabinusių žemaitiškomis vėliavomis. Aisto Mendeikos nuotr.
Pro rajono miestelius ir kaimelius važiuojančiai spalvingai kolonai gyventojai džiaugsmingai mojavo. Aušrinės Sinušaitės nuotr.
Kai kurių kaimų gyventojai koloną pasitiko net su vėliavomis. Aušrinės Sinušaitės nuotr.
Patriotiniame renginyje buvo ir tokių dalyvių. Aisto Mendeikos nuotr.

 47,751 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes
One thought on “Patriotinių Važiuotinių Kretingoje organizatorės Laura ir Eglė: „Mes kuriame tautą“”

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE