Angelė Joknytė (viduryje). Kretingos rajono kultūros centro nuotr.

Ateinantį penktadienį kretingiškiai kviečiami prie “Vaidilos” skulptūros, kur jaukų, poezijos ir muzikos sąskambiais apipintą Bardų muzikos vakarą „Baltas paukštis“ kurs nemenkas būrys kretingiškių, žavingos dvynės salantiškės ir darbštuolis žemaitis iš Lazdininkų. Sulauksime ir svečių iš Klaipėdos, Šilutės, Šiaulių bei Vilniaus, bet iš arčiau susipažinkime su savo kraštiečiais.

Sesutės Judita ir Monika
Šį vakarą pirmą kartą su Kretingos publika susitinka jauniausios Bardų vakaro „Baltas paukštis“ dalyvės – seserys Judita ir Monika Matevičiūtės, šiemet užvertusios 11-ąjį mokslų Salantų gimnazijoje puslapį.
Judita ir Monika – tikros visuomenininkės, meniškos sielos žmogučiai, jos suspėja visur: uoliai mokosi, veda įvairius renginius, konferencijas, dalyvauja koncertuose, su užsidegimu kuria dainas…Sesutės geba šauniai groti įvairiais instrumentais: pianinu, ukulele, saksofonu ir tautiškomis kanklėmis.

Sesutės Judita ir Monika Matevičiūtės. Asmeninio archyvo nuotr.

„Kūrybai mus paskatino meilė muzikai, trykštanti iš mūsų širdžių. Nežinodamos, kaip tai išlieti, pradėjome kurti dainas, o jos mums padeda išreikšti mintis, jausmus, atverti sielos gelmes“, – sako Judita.

Sigita Tamošaitytė
Pristatome dar vieną liepos 2-osios dienos Bardų muzikos vakaro „Baltas paukštis“ atlikėją, gimusią Šiauliuose, bet šaknis įleidusią Kretingoje, meniškos sielos asmenybę, kūrėją, pedagogę,– Sigitą Tamošaitytę. Laimingi tie mažutėliai, prie kurių savo esybe, turtingu vidiniu pasauliu, beribe kūryba prisiliečia nuostabi mokytoja Sigutė.
„Su savo mokinukais galiu kasdien mokytis pažinti pasaulį, kuris taip greitai keičiasi bei pasitikrinti vertybes, kurios šimtmečiais tos pačios“, – pasakoja atlikėja.

Sigita Tamošaitytė.

Kūrybai Sigutę įkvėpė buvusi rajono Kultūros centro renginių organizatorė, Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatro aktorė, gilaus jausmo žmogus – Birutė Laučienė: „Jai esu dėkinga už padrąsinimą ir palaikymą. Kai atsiveri pirmą kartą, esi labai pažeidžiamas ir trapus. Birutė turėjo išminties ir kantrybės prikalbinti kūrybai bei įveikti visas baimes.“
„Kiekviena išaušusi diena – nauja daina, sutiktas žmogus, naujas laiptelis… Ir veriasi akys, ir matosi toliau ir toliau… Yra laiptelių ir rūsin, tik ten nereikėtų ilgai užsibūti. Nebent kokios uogienės ar morkų pritrūktų. Muzika ir prasmingas tekstas sudaro tobulą derinį“, – apie kūrybą kalba kretingiškė.
Radusi nors minutę laisvo laiko, atlikėja mėgaujasi skaitymu arba tiesiog „spokso į debesis“: „Gera Kretingoje… Čia visas mano gyvenimas. Dainuoju ir matau savo draugus, mokinius, mokinių vaikus, tėvelius, senelius, kolegas, jaučiu jų palaikymą… Palinkėsiu visiems turėti drąsos ir jėgų siekti savo svajonės. Mes net neįtariame, kiek daug galime.“

Rasa Lapienė (Pienė)
Dar viena meniškos sielos Bardų vakaro „Baltas paukštis“ atlikėja – Rasa Lapienė (Pienė), jau 30 metų gyvenanti muzikiniame pasaulyje, išleidusi 6 autorinius muzikinius albumus. Atlikėjos aktyvi koncertinė veikla prasidėjo su grupe „Bitė“, kuri Kretingoje susibūrė 1995 m. ir gyvavo 16 metų. Vėliau ši kūrybinė muzikinė kelionė tęsėsi tarsi soliniu būdu, o dauguma muzikantų keliauja su Piene iki šiol. Vieni iš jų – Audrius Šalnis ir Audra Smilgė. Su ištikimais draugais Rasa yra koncertavusi beveik visoje Lietuvoje.

Rasa Lapienė (Pienė).

,,Sukurtos giesmės ir dainos yra tarsi paukščiai, kurie jau gyvena savo gyvenimą. Jie gieda ir ten, kur kūrėjo nėra ir gali giedoti, kai kūrėjo jau čia nebus. Todėl man labai gražu, kad kuriantys dalijasi savo skirtingų pasaulių unikaliais vaisiais, kurie gaivina dvasią, – jausmingomis mintimis apie savo kūrybą dalinasi Rasa. – Labai puiku, kada skambant muzikai liejasi mūsų nuostabaus pasaulio prabangios ir kuklios detalės bei fragmentai. Juk jų matymas ir yra dainuojamoji poezija“.
Atlikėja yra pristačiusi ir kelias fotografijos parodas: „Muzika mano gyvenime yra gilioji tapatybės dalis, tačiau širdžiai atgaivą ir atradimo džiaugsmą dovanoja fotografijos menas – dovana pamatyti ir džiaugsmas parodyti.“

Angelė Joknytė
Dar viena žavi, dainų bei giesmių kūrėja ir atlikėja, dailininkė, ikonografė – Angelė Joknytė, muzikinį kūrybos kelią Angelė pradėjusi 1985 m. Šiauliuose, legendinio atlikėjo – Virgio Stakėno –dainuojamosios poezijos studijoj, o šiandien gyvenanti Kretingoje.
Angelė yra išleidusi 5 autorinės muzikos albumus, surengusi nemažai autorinių koncertų Lietuvoje bei užsienyje – Jungtinėje Karalystėje, Danijoje ir kt., dalyvavusi ne viename jos sielai svarbiame krikščioniškame festivalyje.

Angelė Joknytė. Kretingos rajono kultūros centro nuotr. 

„Mano kūrybai yra būdingas skaidrumas, vilties, ramybės prošvaistė, o giesmės turi ir gydantį, terapinį poveikį. Tikiu, kad muzika žmogų gydo, jei ji skamba profesionaliai, švariai, – mintimis dalijasi Angelė. – Muzikos ir poezijos versmė žiūrovui leidžia nusikelti į beribį kūrybos pasaulį ir suprasti, koks jis nuostabus bei kokie skirtingi kūriniai mes esame: vieni – menininkai, kiti – mokslininkai, dar kiti – gydytojai, architektai ir begalės skirtingų profesijų žmonių, kuriančių mūsų pasaulio grožį. O mus visus, kaip klausytojus, netikėtose situacijose ima ir sujungia muzika.“
„Kai nuo tiesioginių darbų ir kūrybos lieka laisva minutė, mėgstu klausytis tylos, paukščių ir vėjo ošimo, daug vaikščioti, būti gamtoje, ieškoti vidinės ramybės ir iš ten kylančios kūrybos“, – šypsosi Angelė, kviesdama susitikti koncerte.

Atlikėjas Raimondas Grabys
Tekstų ir muzikos kūrėjas bei atlikėjas Raimondas Grabys – tikras žemaitis, ir ne tik koncertuoja, groja daugeliu instrumentų – gitara, kontrabosu, armonika, akordeonu, klarnetu, bet ir vadovauja Kretingos rajono kultūros centro Lazdininkų skyriui, dalyvauja Kretingos rajono kultūros centro liaudiškos kapelos „Lakštingelė“ kolektyvo kūrybinėje veikloje. Tačiau net ir tuo šio žmogaus veikla dar nesibaigia – jis yra stambus Lazdininkų kaimo ūkininkas, kuris kaip bitelė dūzgia savo 220 hektarų valdose. Tokio paprastumo ir nuoširdumo įsikūnijimo žmogų retai kada tenka sutikti.
Negana to, ir laisvalaikiu Raimondas nesėdi rankų sudėjęs: „Patinka drožti iš medžio, fotografuoti gamtą, žinoma, lėkti kombainu laukais ir kartu girdėti, kaip su manimi šneka gamta. Šie užsiėmimai taip pat neatsiejami nuo mano kūrybos, padedantys pamatyti pasaulį kitomis spalvomis, kurių kartais nepastebi miesto žmonės. Tik vienai minutėlei nutrūkęs nuo darbų, noriu pabūti su saulėlydžiu, nes tai – pats gražiausias gamtos reiškinys, kada saulė leidžiasi į jūrą ar slepiasi už mano miškų medžių viršūnių, tada pajuntu ramybę, bandau atgauti jėgas ir vėl naujai dienai pasisemti jėgų, stiprybės.“

Atlikėjas Raimondas Grabys.

„Kūrybiniai muzikiniai bandymai prasidėjo gal prieš kokius keturiasdešimt metų, kada buvusi Lazdininkų vaikų darželio tėvų komiteto pirmininkė, visuomenininkė Zina Petkuvienė paskatino susiburti mus, jaunus vyrukus, į kolektyvą, kad galėtume turiningai bendruomenėje praleisti laiką, o taip pat nudžiuginti jaunas šeimas savo muzika. Taip, apie 1980-uosius metus, Lazdininkuose gimė vaikinų grupė „Jaunos širdys“, kuri dar ir šiandien gyvuoja, nors buvusiems jaunuoliams plaukus jau spalvina šarma“, – šelmiškai šypsosi atlikėjas.

Įkvėpė maestro Vytauto Kernagio daina
„Baltas paukštis“ Kretingos padangę papuoš jau aštuntąjį kartą, pirmą kartą bardų vakaras Kretingoje surengtas 2013 m.
Koncerto metu skambės jau vakaro himnu tapusi daina – ,,Ant balto paukščio sparno“, kurios tekstą sukūrė vakaro vedėja, poetė, dainų tekstų kūrėja, Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė, o muzikos autorius – Kretingos rajono kultūros centro direktorius, kompozitorius Pranas Razmus.
Koncerto metu skambės ir kiti šių kretingiškių kūrėjų kūriniai.
Renginio pavadinimas kilo nuo gerbiamo dainuojamosios poezijos puoselėtojo, maestro, Lietuvos muzikos pasaulio legendinio atlikėjo Vytauto Kernagio dainos ,,Baltas paukštis“, kuri gražiausiomis spalvomis suskamba kiekviename bardų koncerte Kretingoje.
Vakarą ves A. Zulumskytė.
Renginio organizatorius – Kretingos rajono kultūros centras.
Renginio rėmėjas – Kretingos rajono savivaldybė.
Vita Urbonienė

 49,897 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes
One thought on “Penktadienį Kretingoje ir vėl nutūps baltas bardų paukštis”
  1. Žmogučiai, mažutėliai – žurnalistams nevertėtų tokiu epitetų naudoti. Čia apie suaugusius žmones kalbate ar apie vaikų darželi? Tokie mažybiniai kreipiniai naudojami sumenkinti tą į ką kreipiamasi.

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE