Neretai sudėtingų iššūkių atsiranda projektavimo stadijoje. Juk kiekvienas, net ir smulkiausias pakeitimas pirminiame projekte reikalauja atlikti sudėtingas teisines procedūras. Antai vienam Kretingos daugiabučio gyventojams nepatiko geltonos durys. Dėl jų kilo nemenkas šaršalas socialiniuose tinkluose. Vien tik durų perdažymas buvo įkainuotas 2420 eur.

Renovacija neišvengiama
Visų pirma renovacija – neišvengiama, jei daugiabučio gyventojai nori sutaupyti energijos, ir pinigų. Europos Komisija skaičiuoja, kad pastatuose suvartojama apie 40 proc. visos šilumos energijos. Tai sudaro daugiau nei trečdalį į aplinką išmetamo anglies dvideginio Europos Sąjungoje. Tad vienintelis būdas mažinti šią taršą – kompleksiškai modernizuoti energetiškai neefektyvius pastatus.
Atnaujinus seną daugiabutį namą, sutaupoma apie 50–70 proc. iki renovacijos suvartojamo šilumos kiekio. Skaičiuojama, vieno renovuoto daugiabučio namo CO2 emisija vidutiniškai sumažėja 62,5 tonų per metus. Per vienerius metus – vidutiniškai 14 000 tonų mažiau CO2 išmetimų į aplinką.
Dar šių metų pavasarį respublikinėje žiniasklaidoje nuskambėjo įvykis, kai daugiabučio revovacijos konkursą laimėjusi įmonė užkalė balkonus, atliko griovimo darbus ir staiga dingo palikusi šiukšlių krūvas. Po to namo gyventojams teko pereiti ungį ir vandenį, kad atrasti „kaltininkus“ ir užbaigti pradėtus darbus.

Šaršalas dėl durų
Prieš savaitę socialiniame tinkle „Daugiabučio namų bendrijos pirmininko“ vardu paskelbtas įrašas, kuriame rašoma: „Kai buvo apsispręsta atlikti name renovaciją, visiems mums kilo klausimas per susirinkimą, na viską kaip ir suprantam, bet prie ko čia tos geltonos durys. Gyventojai iškart pasisakė, kad prie pilkai balto fasado būtina duris palikti pilkas. Renovacijos administratorius iš Kretingos komunalinio užmiršo įsitraukti gyventojų pastabas , tada nukeliavo tokie projektai ant architektės stalo, kur buvo suderinti ir gauti leidimai statybai/renovacijai“.
Toliau įrašo autorius rašo: „Atrodo nedidelis trūkumas, pakoreguosime eigoje- dabar projektavimo įmonė atstovaujama Gyčio Zubavičiaus užsiprašė 2420 eurus vien už durų spalvos pakeitimą. Pabrėžiu ne už duris pagaminti, o vien tik už tai, kad jos būtų ne geltonos o pilkos „popieriuose“. 2420 Eurus – taip tiek. Negalėjau patikėti, kaip ir gyventojai. Kaip trūksta stiprios rankos mūsų mieste, kas prižiūrėtų renovacijas ir atstovautų gyventojus, kad projektuotojai … Juk tai verslas ir ne visada mažiausia kaina yra mažiausia“.
Toliau komentaruose taip pat rašoma, kad kiekvienas projekto keitimas kainuoja pinigus, ir ne mažus. Ir čia visiškai nesusiję su mūsų miestu ar kokia tai virta ranka. Palaukit kol padarys renovaciją prisiduos objektą, tada nusipirksit dažų ir persidažysit tas duris, arba tiesiog akys pripras prie esamos spalvos ir nieko keisti nereikės. Beje, būnant savo namuose, bute, laukinės laiptinės durys nesimato, svarbu būtų kokybiškai padarytas apšiltinimas ir visa šilumos sistema“

Žmonės renkasi patys
Kitas komentatorius laikėsi griežtesnės nuomonės: „deja, visos tos renovacijos tik pasipinigavimas. Normaliai prižiūrimoms bendrijoms, kurios gerina gerbūvį etapais, nereikia tokių nesąmonių. Ir gyvenimas rodo, kad renovuotų namų savininkai dažnai už šildymą moka daugiau, nei kiti, o kol investuoti pinigai atsipirks, vėl pradės koks kampas griūti“.
„Ir kas čia nenormalaus žmonės dirba, kad pakeisti plane spalvą gal ir ne užtruksi dienos, bet reikės išsitraukti failus, surasti jums patinkantį spalvos kodą, jį suderinti su jumis, tada vėl tvirtinti planą, gaminti jo kopijas, nešti valstybės institucijoms ir dar daug žingsnių tarpuose ir bendrai tai suvalgys įmonėje kokią savaitę ir daugiau, o tai ir atsispindi kainoje“, – rašo komentatoriai „Facebock“ socialiniame tinkle.

Parengė Gintaras Mikšiūnas
Iliustracija iš „Facebook“

 3,105 peržiūrų (-a)

73% LikesVS
27% Dislikes
2 thoughts on “Kaip renovacija atveria galimybes „projektavimo įmonėms“ pakratyti gyventojų pinigines”
  1. Siūlau poniai pasidomėti kokiu būdu tas projektuotojas laimėjo galimybę projektuoti. Bus mažiau pikta už tai kas vyksta po to.

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE