Tradicinė vasaros šventė Barzdžiuose „Gimtinės takais“ kasmet būna išskirtinė. Turtinga programa ir garbingi svečiai. Iš Vilniaus atvyko Seimo narys Antanas Vinkus, o iš Kretingos – kitas Antanas – meras Kalnius, Vicemerė Vaida Jakumienė. Svečiai iš užsienio ir Lietuvos neslėpė džiaugsmo: tai, kaip žmonės tvarkosi šiame kaime, turėtų būti sektinas pavyzdys ir kitiems.

Per ketverius metus iš projektų ir rėmėjų lėšų įrengta vaikų žaidimo aikštelė, treniruokliai, krepšinio aikštė, vasaros renginių scena, pavėsinė, tualetas. Na o dabar – puikuojasi naujas statinys –bendruomenės centras, kuriame trūksta tik baldų.

Prie posūkio į Bardžius, kelyje Kretinga – Salantai, pravažiavus Kalnalį šiais metais galima buvo matyti triūsiančius kelininkus: tvarkoma pagrindinė gatvė: įvažiavimas į kalną, įrengtas apšvietimas. Trūksta tik asfalto dangos. Pasak bendruomenės bendruomenės pirmininkės Daivos Jonauskienės, šventės dalyviai girdėjo mero Antano Kalniaus pažadą: “kokia bėda, kitais metais važiuosite asfaltu”. Pirmininkė tikisi, jog nauja kelio danga turėtų atsirasti per kitus metus.

Netrūko geros nuotaikos

Kaimo gyventojai džiaugėsi ne tik gražėjančia aplinka, bet ir pergale dalyvaujant Gyventojų iniciatyvų projektuose.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto 2022 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. A1-526 „Dėl lėšų skyrimo“ buvo paskirstytos lėšos bendruomeninių organizacijų projektams finansuoti. Pagal priemonę „Bendruomeninės veiklos stiprinimas“ Kretingos rajono savivaldybė sulaukė 23 paraiškų, iš kurių visos buvo finansuotos.

Šių metų šventei organizuoti buvo gautos lėšos iš Nacionalinės mokėjimo agentūros. Pasikviesti žinomus ir populiarius artistus, pasak bendsruomenės pirmininkės, visada reikia nemažai papildomų lėšų.

Šių metų tradicinėje Barždžių vasaros šventėje “Gimtinės takais” netrūko geros nuotaikos, skambių dainų, padėkos žodžių ir dovanų, o svarbiausia – nuoširdžios bendrystės. Čia šurmuliavo mugė, vyko žvakių liejimo edukacija, patiekalų degustacijos, prekyba medumi, molio gaminiais. Kartu su savivaldybės vadovais į šventę atvyko tarybos narės Vitalija Valančiūtė, Violeta Turauskaitė, Imbarės seniūnas Antanas Turauskas, Imbariečių draugijos pirmininkė Daiva Stonkuvienė.

Gražiai pagerbti bendruomenės jubiliatai, padėkota aktyviems bendruomenės nariams, rėmėjams. Seimo narys A.Vinkus įteikė padėkas aktyviausiems bendruomenės nariams: Mindaugui Narvilai, Juozui Beniušiui, Ingridai Stroputei, Daivai Rašimskaitei, Zigmui Venclovui, Raimondui Dekui.

Susirinkusiuosius linksmino Barstyčių liaudiškos muzikos kapela ,,En par kūna”, Rukų liaudiška kapela ,,Gaspadorius”. Šventę vainikavo grupės ,,Bičiuliai”, bei atlikėjos Agnės Puleikytės pasirodymai.

Nutarė kurti savo bendruomenę 

Šiandien aktyvumo ir sėkmingos veikos Barždžių bendruomenei ko gero pavyti daug kas. Paklausta, kaip gimė ši kaimo bendruomenė, jos pirmininkė D. Jonauskienė pasakojo, jog barždiškiai iš pradžių norėjo stoti į kaimyninio Kalnalio bendruomenę. Nes Barždžiai ir Kalnalis neatsiejamos gyvenvietės. Kalnalio bendruomenės vadovo pareigas einantis Stasys Kripas prieš 4 metus barždiškiams sakė, kad reikia surinkti tarybą, esą viskas per ilgai užsitęs. Vėliau kilo idėja kartu švęsti Naujuosius Metus. „Asmeniškai važiavome per namus, kvietėme žmones kartu sutikti Naujuosius Metus.  Bandėme kalbėtis su Kalnalio klebonu Mindaugu Nausėda dėl patalpų bendruomenės veiklai, nes medinis administracinis pastatas šalia šv. Lauryno bažnyčios priklauso Telšių vyskupijai. Tačiau grįžome prie idėjos, jog viską reikia daryti patiems“, – prisimena seniūnaitis Kazys Vyšniauskas.

“Taigi ir apsisprendėme. Kam mums jungtis prie kitų? Steikime savo bendruomenę! Susirinkome, pasirašėme, pasitvirtinome įstatus. Šiandien į Barždžių bendruomenę yra susibūrę daugiau kaip 50 žmonių“, – sako pirmininkė D. Jonauskienė. Barždiškiai pradėjo rašyti projektus, ėmė tvarkyti kaimo aplinką. Sūpynes vaikams padovanojo Seimo narys Antanas Vinkus. “Aplinką sutvarkėme bei krepšinio aikštelę įsirengėme patys. Savo jėgomis ir lėšomis klojome trinkeles. Vėliau parašėme ne vieną projektą, pakovojome ir turime tai ką turime”, – sakė bendruomenės pirmininkė.

Pirmasis projektas, kurį įgyvendino bendruomenė – tai Barždžių kaimo jaunimo laisvalaikio erdvės kūrimas. Finansavimas gautas per Kretingos rajono kaimo plėtros asociaciją (VVG). Per dvejus metus Barždžiuose išdygo šiuolaikinė sporto aikštė, paskutiniais metais – pastatytas namelis – bendruomenės centras. Netrukus čia bus sumontuoti ir baldai, langų žaliuzės. Tam taip pat prireiks projektinių lėšų.

Reikėjo ir noro, ir fizinio darbo

Tačiau prie sėkmės prisidėjo ne tik laimėti projektai, kaimo gyventojų surinktos lėšos bei rėmėjų pinigai, bet ir daug fizinio darbo, bendruomenės narių entuziazmo bei noro keisti gyvenimo kokybę kaime.

Seniūnaitis K. Vyšniauskas prisimena, jog prieš ketverius metus teritorija, kur dabar puikuojasi sporto aikštynas ir renginių scena, buvo didžiulė duobė, į kurą versdavo statybines atliekas.  Kažkada, sovietiniais laikais čia buvo įrengtas priešgaisrinės ar civilinės saugos bunkeris. Pasak K.Vyšniausko, kaimo bendruomenės nariai aukojo savo laisvalaikį, lėšas ir jėgas, kad sutvarkyti šią aplaistą teritoriją.

Autoriaus ir renginio organizatorių nuotraukos iš Barždžių kaimo šventės „Gimtinės takais“ 2023 m.

 3,608 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes
One thought on “Nedidelio kaimo bendruomenės sėkmės istorija – užkrečiantis užsispyrimo ir geros valios pavyzdys”
  1. Pagaliau ir šito kaimo bendruomenė baigė pilt negatyvą ant kitų bendruomenių ir suprato kaip siekt pozityvių rezultatų. Sveikinam persiorientavus!!! Jūsų geri “draugai” Vydmantai.

Comments are closed.

TAIP PAT SKAITYKITE